Ruský rozpočet vykázal za první dva měsíce letošního roku deficit 2,58 bilionu rublů (755,8 miliardy korun), zatímco ve stejném období loni skončil v přebytku 415 miliard rublů. Moskva výrazně zvýšila výdaje, zatímco příjmy kvůli nižšímu prodeji ropy a plynu klesly. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ruské ministerstvo financí.
Rusko se chystá poškozené potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 utěsnit a zakonzervovat, s opravou a opětovným zprovozněním nepočítá. S odvoláním na své zdroje to uvedla agentura Reuters. Každý z plynovodů má dvě potrubí a vybudovala je ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Tři z celkových čtyř potrubí loni v září narušily dosud nevysvětlené exploze, jedno potrubí plynovodu Nord Stream 2 zůstává neporušené.
Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu se v únoru zvýšily oproti lednu o 22,5 procenta na 521,2 miliardy rublů (zhruba 153 miliard Kč). Ve srovnání s loňským únorem však byly nižší o 46,4 procenta. Vyplývá z údajů ruského ministerstva financí, píše agentura Reuters. V lednu příjmy činily 425,5 miliardy rublů, což byla jejich nejnižší měsíční úroveň od srpna 2020.
Městské muzeum Amsterodam (Stedelijk Museum) přestalo prezentovat avantgardního umělce Kazimira Maleviče jako Rusa a nově o něm hovoří jako o malíři narozeném na Ukrajině rodičům polského původu. Také Metropolitní muzeum v New Yorku přezkoumalo informace o národnosti některých umělců a jako Ukrajince nově představuje Ilju Repina nebo Ivana Ajvazovského. Informoval o tom magazín The Art Newspaper.
Po začátku ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru téměř ihned stovky západních nadnárodních firem oznámilo svůj odchod z ruského trhu, a to i za cenu miliardových odpisů. Ale neučinily tak rozhodně všechny. Dosud v Rusku v nějaké míře fungují pivovarnické skupiny Heineken a Carlsberg, energetický BP, francouzský maloobchodní řetězec Auchan či lídr farmaceutického trhu Pfizer. Není podle nich lehké odejít, kvůli akcionářům, zaměstnancům i výhrůžkám znárodnění ze strany ruského státu, napsal deník The New York Times.
Každé třetí auto v Rusku teď pochází z Číny. Značky Toyota nebo Volkswagen se ze země po ruské vojenské invazi na Ukrajinu stahují a jejich místo obsazují čínští výrobci jako Geely, Chery a Great Wall, uvedla agentura Bloomberg. V Rusku se loni zaregistrovalo o 60 procent méně aut než o rok dříve. Čínským výrobcům se ale podařilo podíl na ruském trhu zvýšit na 17 procent.
Finsko začalo stavět oplocení na hranici s Ruskem, aby posílilo svou bezpečnost. Informovala o tom stanice BBC News na svém webu s odvoláním na finskou pohraniční stráž. Bariéra má být podle ní dlouhá 200 kilometrů a vysoká tři metry, na její horní části bude ostnatý drát. Finsko s Ruskem sdílí nejdelší hranici ze zemí Evropské unie, měří přibližně 1300 kilometrů.
Provozovatel internetové encyklopedie Wikipedia dostal v Rusku další pokutu, tentokrát kvůli údajnému „šíření dezinformací” v heslech o ruské armádě. Soud rozhodl, že americká nezisková společnost Wikimedia má zaplatit dva miliony rublů (asi 600 tisíc korun korun), její zástupci zvažují odvolání, napsala agentura Reuters.
Vrátit se na Ukrajinu z Česka plánuje 37 procent lidí, kteří sem ze země napadené Ruskem uprchli před válkou. Zhruba stejný podíl chce zůstat, nebo zůstat a pravidelně dojíždět na Ukrajinu, pětina ještě neví, jak bude postupovat. Vyplývá to z průzkumu Agentury EU pro základní práva (FRA) v deseti unijních zemích, který se uskutečnil loni na přelomu srpna a září. Zahrnuje odpovědi přibližně 14 500 lidí.
Šok, kterému ukrajinská ekonomika čelí od 24. února loňského roku, je enormní. Ze dne na den přišla země o možnost exportovat do velké části světa, řada firem se musela přeorientovat na válečnou ekonomiku. Ale Zelenského ekonomické kroky jsou natolik efektivní, že dosavadní účet za válku je výrazně lepší, než se dalo čekat. A chválí jej i Mezinárodní měnový fond.
Některé body čínského plánu na ukončení války mezi Ukrajinou a Ruskem podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského dávají smysl, s jinými ale nesouhlasí. Na tiskové konferenci k výročí ruské invaze na Ukrajinu uvedl, že s Čínou lze spolupracovat. Pokud spojenci Kyjeva dodrží své slovo a splní své úkoly, ukrajinské vítězství bude nevyhnutelné, uvedl také prezident a zdůraznil, že je potřeba navázat bližší partnerství se zeměmi Latinské Ameriky a afrického kontinentu, jejichž podpora Ukrajině chybí.
Evropská unie zvažuje restrikce na dovoz ruského hliníku a postupné omezování dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) z Ruska. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Tato opatření by se podle zdrojů mohla stát součástí nového balíku sankcí na Rusko.
Pražský městský soud zahájil insolvenční řízení s firmou Brašnářství Tlustý a spol. Vyplývá to z dokumentů v insolvenčním rejstříku. Firma v insolvenčním návrhu uvedla, že její podnikání negativně zasáhla pandemie covidu-19 a válka na Ukrajině. Loni v létě na svém facebooku informovala o hrozícím ukončení provozu a nabádala zákazníky k objednávkám, oznámení pak pro podezření z nekalé obchodní praktiky prověřovala Česká obchodní inspekce.
Ceny ropy 🛢 na světových trzích rostou. Podle agentury Reuters se totiž trh zaměřil na možné narušení dodávek v důsledku amerických sankcí uvalených na ruské energetické společnosti a tankery přepravující ruskou ropu. Severomořská Brent kolem zdražuje o dvě procenta na 81,59 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI přidává přes 2,6 procenta na 79,53 dolaru za barel.
Vyjednavači Izraele a palestinského hnutí Hamás vyřešili poslední neshody ohledně dohody o příměří v Pásmu Gazy. S odvoláním na své zdroje to píší agentura AP a izraelský deník Haarec. Agentura Reuters a server The Times of Israle uvádí, že panuje shoda na dohodě, která má vést k přerušení bojů na šest týdnů a propuštění rukojmích a palestinských vězňů. Teroristické hnutí Hamás ani Izrael oficiálně uzavření dohody neoznámily.
Spotřebitelské ceny v Rusku se v loňském roce zvýšily o 9,52 procenta. Jejich růst tak zrychlil ze 7,42 procenta v předchozím roce. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil ruský statistický úřad. Loňská inflace v Rusku byla čtvrtá nejvyšší za posledních 15 let, napsala agentura Reuters.
Pražská burza dnes posílila, index PX si polepšil o 0,18 procenta na 1805,64 bodu. Růst akcií bank převážil nad poklesem cenných papírů ČEZ. Shodně o 0,23 procenta zpevnily akcie Komerční banky a Erste Bank. Komerční banka zakončila na 868,50 koruny a Erste na 1528,50 koruny. Cenné papíry Monety Money Bank posílily o 0,94 procenta na 128,80 koruny.
Koruna mírně posílila 💪 k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru si ve srovnání s úterním závěrem polepšila o tři haléře na 25,24 koruny za euro. K dolaru pak zpevnila o pět haléřů na 24,50 koruny za dolar.
Sociální síť zaměřená na tvorbu krátkých videí TikTok se připravuje na to, že od neděle ukončí provoz své aplikace pro uživatele ve Spojených státech. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. V neděli by mohl v USA vstoupit v platnost zákaz aplikace TikTok, pokud ho Nejvyšší soud nezablokuje, píše Reuters.
Bývalý gruzínský premiér Giorgi Gacharia, který vede jedno z hlavních opozičních uskupení, skončil v péči lékařů v nemocnici poté, co byl v úterý v noci přepaden a surově zbit. Agentuře Reuters to řekla mluvčí expremiérovy strany. Útok se odehrál v lobby jednoho hotelu v Batumi na pobřeží Černého moře.
Inflace v USA v prosinci meziročně zrychlila na 2,9 procenta z listopadových 2,7 procenta. Uvedl to americké ministerstvo práce. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,4 procenta, v listopadu stouply o 0,3 procenta.