Na moskevské burze se v pondělí začne obchodovat s cennými papíry. Stane se tak poprvé od 25. února, kdy došlo k uzavření parketu v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a jejích ekonomických a sankčních dopadů.
Vzhledem ke zpožděním při dosahování svých cílů a neúspěchu při kontrole ukrajinského vzdušného prostoru Rusko pravděpodobně spotřebovalo mnohem více zbraní odpalovaných ze vzduchu, než původně plánovalo. Informovalo o tom britské ministerstvo obrany.
Ruská invaze a válka na Ukrajině zřejmě bude znamenat také vážné ztráty pro turecké podnikatele v cestovním ruchu, z nichž mnozí se už výrazně zadlužili kvůli uzávěrám způsobeným pandemií nemoci covid-19. Ruští a ukrajinští turisté se totiž podílejí více než čtvrtinou na počtech zahraničních návštěvníků v Turecku.
Premiér se zdráv vrátil z Kyjeva, světový tisk českého předsedu vlády a jeho protějšky z Polska a Slovinska za jejich misi celkem chválí. Politici vládní koalice jsou tou slávou přímo opilí. Jestli záhy nevystřízliví, podaří se jim jediné - svést symbolický význam cesty na vedlejší kolej.
Dopady sankcí uvalených na Rusko kvůli invazi na Ukrajinu se začínají projevovat na každodenním životě Rusů. Dramaticky se zdražují běžné potraviny, i elektronika. Problém je i s léky, upozorňuje CNN. „Nevíme, co bude dál,“ bojí se běžní Rusové.
Zabavené jachty, luxusní nemovitosti nebo sportovní kluby zřejmě nebudou podle agentury Bloomberg dostatečně silným tlakem na ruské elity, na ruského prezidenta Vladimira Putina jej tak podle všeho nepřenesou. Ruští oligarchové totiž nadále přesouvají svoje majetkové podíly tak, aby o ně nepřišli.
Jak se na současnou ruskou invazi dívají historikové? Jedná se o dějinný konflikt, nebo časově omezenou událostí bez vážnějších konsekvencí? Přední historik Niall Ferguson věnující se dějinám evropského kontinentu pro agenturu Bloomberg popsal sedm klíčových bodů, které rozhodnou, a na historických paralelách ukazuje, jak by mohly dopadnout. Naděje na dobrý konec? Spíše malá a může nás čekat druhá studená válka a po Kyjevu může následovat Tchaj-wan.
Ukrajina má v současné době dostatek základních potravin a její zásoby plynu představují podle ukrajinského premiéra Denise Šmyhala zhruba třetinu její roční spotřeby.
Evropská unie v sobotu uvalí další sankce na Moskvu kvůli ruské agresi na Ukrajině. Členské státy Rusku pozastaví doložku nejvyšších výhod a omezí používání kryptoměn, aby jejich prostřednictvím ruský stát a elity neobcházely sankce. Zakážou také vývoz luxusního zboží do Ruska a dovoz výrobků ze železa a oceli,
„Nevracejte nás zpět do roku 1917,“ žádá nejbohatší Rus a největší akcionář těžního giganta Norilsk Nickel Vladimir Potanin vládu Vladimira Putina. Konfiskace majetku západních společností, které kvůli invazi na Ukrajinu opustily ruský trh, by podle něj zemi vrhla o 100 let zpátky, kdy k podobnému kroku přistoupili bolševici po velké říjnové revoluci. Na jeho prohlášení, výjimečné kritické mezi ruskými oligarchy vůči ruské invazi, upozornil server CNN.
„S okamžitou platností jsme zrušili dostupnost všech našich produktů z Ruska a Běloruska a pozastavili veškeré marketingové a prodejní operace v těchto zemích,“ napsal CEO Avastu Ondřej Vlček na firemním blogu. Připomněl, že v Rusku Avast podniká už 20 let a každoročně ruské vládě odvede na dani z obratu přes 50 milionů korun. „Tyto peníze mohly být potenciálně použity na financování války. Teď už ne,“ dodal Vlček na Twitteru.
Ukrajinská delegace, která se ve středu setká v Londýně s představiteli západních zemí, bude mít mandát k jednání o ☝ úplném nebo částečném příměří. Novinářům to podle agentury Reuters řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na tiskové konferenci kromě toho uvedl, že Kyjev bude připraven jednat s Moskvou v jakémkoliv formátu, jakmile bude platit klid zbraní.
Euro dnes mírně 📉 oslabuje vůči americkému dolaru. Drží se však v blízkosti nejvyšší úrovně za tři a půl roku, na kterou vystoupilo v pondělí, napsala agentura Reuters. Krátce před 18:00 středoevropského letního času jednotná evropská měna ztrácela zhruba 0,3 procenta a pohybovala se nedaleko 1,1480 dolaru. Během pondělí vystoupila až na 1,1573 dolaru, nejvýše od listopadu 2021.
Americký prezident Donald Trump si telefonoval s izraelským premiérem 👴 Benjaminem Netanjahuem, oznámil šéf Bílého domu na své sociální síti. Hovor o řadě témat včetně obchodu a Íránu označil za velmi dobrý a zdůraznil, že oba státníci stojí ve všech otázkách na stejné straně.
Koruna je vůči dolaru v současnosti nejpevnější od předloňského léta. Přes Velikonoce 📈 posílila o 22 haléřů na 21,86 koruny za dolar. K euru si koruna od posledního předvelikonočního závěru naopak o tři haléře pohoršila, dnes kolem 17:00 se obchodovala za 25,09 koruny za euro. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.
Německý automobilový koncern Volkswagen dnes v Šanghaji představil několik nových 🚗 modelů vyvinutých pro čínské zákazníky. Snaží se tak získat zpět ztracené pozice na čínském trhu, kde panuje ostrá konkurence, napsala agentura Reuters.
Více než 100 amerických univerzit a dalších vysokých škol dnes vydalo otevřený dopis, v němž odsoudilo „politické vměšování“ prezidenta 👴 Donalda Trumpa do školství. Stalo se tak den poté, co Harvardova univerzita zažalovala Trumpovu administrativu kvůli pozastavení federálních grantů a snaze nad univerzitou zavést vnější politický dohled. Mezi signatáři dopisu jsou rektoři Harvardovy, Princetonské nebo Brownovy univerzity. Informují o tom agentury.
Českou republiku bude na pohřbu papeže Františka v sobotu ve Vatikánu zastupovat premiér 👨 Petr Fiala (ODS). O jeho dohodě s prezidentem Petrem Pavlem informovala mluvčí kabinetu Lucie Ješátková. Papež František zemřel v pondělí ráno ve své rezidenci Dům svaté Marty ve Vatikánu. V polovině února byl hospitalizován se zánětem průdušek, který se vyvinul v oboustranný zápal plic.
Počet obětí střelby na turisty v indickém státě Džammú a Kašmír se zvýšil na nejméně 2️⃣0️⃣, píše agentura Reuters s odvoláním na tamní televizní stanici. Agentura AFP s odvoláním na tamního policejního důstojníka informuje o nejméně 24 obětech.
Mezinárodní měnový fond 📉 zhoršil odhad růstu světové ekonomiky na letošní i příští rok. Letos očekává zvýšení hrubého domácího produktu o 2,8 procenta, příští rok o tři procenta. Oznámil to dnes v jarním výhledu světové ekonomiky. V lednové prognóze měnový fond očekával růst na letošní rok o 3,3 procenta.
Hrubý domácí produkt České republiky se v letošním roce zvýší o 1️⃣,6️⃣ procenta, tempo růstu tak zrychlí z loňských 1,1 procenta. V jarním výhledu světové ekonomiky to uvedl Mezinárodní měnový fond. Je to výrazné zhoršení proti listopadovému výhledu, kdy MMF počítal na letošek s růstem o 2,4 procenta. Na příští rok měnový fond předpovídá růst o 1,8 procenta.