Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Josef Tuček, uznávaný vědecký novinář

Budova Národního superpočítačového centra IT4Innovations v Ostravě, které bude mít na starosti provoz prvního českého kvantového počítače.

První kvantový počítač v Česku bude v Ostravě. Využijí jej vědci i soukromé firmy

Kvantový počítač evropského významu za sedm milionů eur bude v příštím roce instalován v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě. Počítačový čas budou moci využívat zájemci z České republiky i z evropských zemí, kteří tak získají rovněž příležitost naučit se pracovat s touto technikou a být připraveni na dobu, kdy těchto přístrojů bude k dispozici víc.

Přečíst článek

Porouchané počítače nebo výpadek elektřiny mohou vést k inovacím, na které jinak nezbývá čas

Přečíst článek
Vytvořit „stát dlouhověkosti“ může být dost rizikové

Vytvořit „stát dlouhověkosti“ může být dost rizikové. Rodí se nový přístup k bezpečnosti medicíny

Přečíst článek
Srolovaný solární panel

Čínští vědci mění sluneční energetiku

Rostoucí poptávka po sluneční energii povzbuzuje nabídku i od výzkumníků. A tak v posledních dnech přinesly vědecké časopisy odborné texty o dalších vylepšeních solárních panelů. Autoři kompaktních, účinných a odolných panelů vesměs pocházejí z Číny.

Přečíst článek
IVF

Dítě tří rodičů, robotické oplodnění vajíčka, testování embrya. Pomoc k otěhotnění prožívá boom

Soukromé kliniky pro asistovanou reprodukci čili pro pomoc rodičům k otěhotnění už léta prožívají celkový rozmach. Ne náhodou do nich ještě ve svém předpolitickém období investoval i Andrej Babiš. A stále se objevují postupy, které obor posouvají k netušeným možnostem.

Přečíst článek
Drahé lithium může v bateriích nahradit levný sodík.

Do popředí se dere levný sodík. V bateriích by mohl nahradit drahé lithium

Poptávka po kvalitních nabíjecích bateriích, ať už v mobilních telefonech nebo elektromobilech, zvyšuje zájem o lithium, které je jejich nejdražší součástí. Výzkumníci tedy samozřejmě zkoumají možnosti jeho nahrazení. V posledních měsících se do popředí prodírá sodík. Jeho razantní tažení právě teď přichází z Číny.

Přečíst článek
Čtení myšlenek začíná být možné, i když zatím potřebuje velký stroj a hodně počítačové práce

Čtení myšlenek začíná být možné, i když zatím potřebuje velký stroj a hodně počítačové práce

Vědci pokročili ve strojovém „čtení myšlenek“, tedy v poznání toho, co si zkoumaná osoba myslí. I tady hraje roli využití umělé inteligence. V praxi by to mohlo jednou vést k ovládání počítače nebo třeba i výrobní linky jen svou vůlí, ale také k proniknutí do nejhlubšího lidského soukromí.

Přečíst článek
Na Měsíci bude rušno. Láká jako základna i jako možný zdroj surovin (na snímku sonda Hakuto-R).

Na Měsíci bude nebývale rušno. Láká jako základna i jako možný zdroj surovin

Japonská kosmická sonda se v úterý roztříštila při neúspěšném přistání na měsíčním povrchu. Spolu s ní spadl i kurs akcií společnosti ispace, které sonda patřila. Na letošní rok však plánují soukromé firmy přistání dalších tří sond na Měsíci. Za roky 2003 až 2006 by to pak celkem mělo být třináct sond připravených soukromými firmami. Měsíc zase získává pozornost jako možná základna pro let na Mars i jako potenciální zdroj nerostů pro Zemi.

Přečíst článek

Vědci vypěstovali karbanátek z mamuta, pozřít se ho zdráhají. V mase z laboratoře ale vidí budoucnost

Jste zvědaví na karbanátek z „mamutího“ masa? Prohlédnout si ho můžete, ochutnat ne. Je to zatím jen návnada na možnosti, které genové inženýrství nabízí potravinářskému průmyslu. Tedy dostat na talíř nedostupnou lahůdku, anebo získat maso za dostupnější cenu a citlivěji k životnímu prostředí.

Přečíst článek
Multimilionář Sam Altman investuje vedle umělé inteligence i do do prodloužení života s využitím lidské krve a do technologie fúzních reaktorů

Multimilionář Sam Altman nalil peníze do startu-pu, který vyvíjí elixír mládí

Do čeho investuje americký technologický multimilionář Sam Altman? Do úspěšného vývoje umělé inteligence a do oblastí, v nichž je úspěch nejistý – do prodloužení života s využitím lidské krve a do technologie fúzních reaktorů. Investor, jemuž se zatím dařilo, na co sáhl, tím docela riskuje.

Přečíst článek
Amogy chystá loď poháněnou čpavkem

Ambiciózní startup připravuje loď využívající čpavek

Nevyhnutelný odklon od fosilních paliv otevírá nové podnikatelské příležitosti na vznikajícím trhu pro „zelené“ alternativy. Inspirativní nápad založený na vlastní technologii zkouší americký start-up Amogy. Používá čpavek a už jej nasadil do dronu, traktoru a tahače návěsů. Teď pracuje na malém remorkéru.

Přečíst článek
Tvarohový koláč z 3D tiskárny.

Jídlo z 3D tiskárny uvařené laserem ušetří práci. A nezpacká je ani nešikovný kuchař

3D tisk jídla automatizuje kuchyňskou přípravu, zajistí přesné použití zvoleného receptu, dodá požadovaný obsah živin a ještě zvýší bezpečnost potravin. Chuť si tvůrci pochvalují.

Přečíst článek
Nové genetické testy prozrazují stále přesněji, kdo je vystaven vyššímu riziku dědičného onemocnění.

Věda už umí včas člověka varovat před hrozícími nemocemi. Ale také ho tím dokáže vyděsit

Nové genetické testy prozrazují stále přesněji, kdo je vystaven vyššímu riziku dědičného onemocnění třeba až za desítky let. Podle současných poznatků mohou data prospět zdravotním pojišťovnám i farmaceutickému průmyslu. Zato u jednotlivců je situace složitější – někomu včasné varování pomůže zdravotní hrozbu snížit, jiného vystraší a zkazí mu život.

Přečíst článek
Reklama

News box

Syrská přechodná vláda jmenovala do čela Syrské centrální banky vůbec poprvé v historii země ženu. Prozatímní guvernérkou bude Majsá Sábrínová. Agentura AP připomíná, že Sábrínová po více než deseti letech občanské války, sankcí a propadu syrské libry zdědila ekonomiku v zuboženém stavu.
Akciím na pražské burze se v letošním roce dařilo, když index PX stoupl o 24,5 procenta na 1760,2 bodu. Nejlépe se během roku dařilo akciím Erste, naopak nejhorší výkonnost měly akcie Pilulky. V roce 2023 pražská burza rostla o 17,7 procenta, o rok dříve naopak oslabila o 15,7 procenta. Na úspěchu nic nezměnila poslední obchodní seance, kdy index PX klesl o 0,05 procenta na 1760,17 bodu. Nejvýrazněji ztrácely akcie banky Monety. Hlubšímu poklesu indexu bránil především ČEZ.
Americký výrobce čipů Nvidia dokončil převzetí izraelské společnosti Run:ai, která působí v oblasti umělé inteligence (AI). Podle dřívějších informací izraelského listu Calcalist činila hodnota transakce 700 milionů dolarů (zhruba 17 miliard korun).
Přípravy oslav Nového roku vrcholí. V obchodech teď Češi vedle slaných pochutin, uzenin nebo pomazánek nakupují především alkohol, jehož prodeje jsou v tomto období nejvyšší v roce. Oproti předchozím letům ale zákazníci častěji volí méně procentní alkohol a připravené drinky. 
Kvůli oslavám silvestra bude v Praze platit v úterý a ve středu několik dopravních omezení. Vjezd bude zcela zakázán na Václavské náměstí, do okolí Staroměstského náměstí, na Smetanovo nábřeží a do Křižovnické. Na Václavském náměstí nebude možné parkovat.
Ministerstvo školství schválilo nové rámcové vzdělávací programy (RVP) pro předškolní a základní vzdělávání. Nové učební plány přináší například povinnou výuku angličtiny na základních školách od první třídy, zvýšení výstupní úrovně angličtiny na konci základní školy či zavedení povinného druhého cizího jazyka od sedmé třídy. Číst více
Českému vědci se podařilo objevit kometu, naposledy se to astronomovi v Česku podařilo před 24 lety. Objev bude připsán Martinu Maškovi z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Kometa získala předběžné označení MAS0019. Definitivní jméno dostane těleso do dvou týdnů. Jedná se o teprve druhou kometu objevenou českým astronomem od rozdělení Československa.
Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová zvažuje prodloužení hraničních kontrol i po březnu 2025. Opatření na omezení nelegální migrace totiž podle ní fungují a jsou nutná. Naposledy je Berlín prodloužil v září na šest měsíců. Německé ministerstvo vnitra sdělilo, že kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem se rozhodlo prodloužit do 15. března příštího roku.
Spojené státy poskytnou Ukrajině další bezpečnostní pomoc v hodnotě skoro 2,5 miliardy dolarů (60,3 miliardy korun). Oznámil to končící americký prezident Joe Biden.
Léčebné lázně Bohdaneč na Pardubicku a Lázně Teplice nad Bečvou na Přerovsku znovu mění majitele. Jejich mateřské společnosti Spa Business Development a Spa Vision kupuje od současného majitele Jiřího Vitíka společnost EMERGE Industry. Spojení posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Reklama
Reklama
Doporučujeme