Zatím největší ve světě uskutečněný experiment ukázal, že čtyřdenní pracovní týden vítají nejen zaměstnanci, ale i zaměstnavatelé, protože – i když to na vypadá neuvěřitelně – se jim zvýšily příjmy. Je však dobré výsledky dobře zvážit.
Vědci vložili do genetické výbavy ryby gen z aligátora. Ne proto, aby byla ryba útočnější, ale aby byla méně náchylná k infekcím. Díky genové úpravě uhyne v umělém chovu méně sumců. Lépe se využije i krmivo. A snižuje se také množství odpadu, zátěž pro životní prostředí je tak nižší.
Evropský letecký výrobce Airbus testuje autopilota, který nejenomže udrží letadlo ve vzduchu, ale v případě potřeby, například když piloti nejsou z nějakého důvodu schopni akce, sám vybere nejvhodnější blízké letiště, přistane na něm a doroluje k terminálu.
Vědci chtějí vnést do současného stavebnictví beton starých Římanů. Vydrží totiž tolik, že se o tom současným stavitelům může jenom zdát v hodně sladkých snech, a dokáže se sám zacelovat. Výzkumníci už založili firmu, která by staré postupy měla modernizovat a dodat do praxe.
Finská firma se chystá vyrábět jídlo přímo ve své továrně. Zemědělské plodiny ani hospodářská zvířata k tomu vůbec nebude potřebovat. Povolení k prodeji dosud nevyrobených potravin už získala v Singapuru, na evropský a americký souhlas zatím čeká.
K Novému roku míváme často předsevzetí typu „změníme něco, co se nám ještě nikdy změnit nepovedlo“. Mladá americká společnost Make Sunsets si v tom klade vysoké cíle – nabízí, že ochladí Zemi, na níž se už kvůli oteplování mění klima. A už si za to chce nechat platit. Nejlepší však v tuto chvíli spíše bude zchladit horké hlavy.
Vědci hlásí, že našli další místo v mozku, které ovlivňuje prokrastinaci, neboli stálé odkládání práce a dalších úkolů na později. Tento přístup přitom člověku ohrožuje jeho podnikání, postup v zaměstnání nebo ve studiu, případně jej může o to všechno rovnou připravit. Dá se proti tomu něco dělat?
Rostoucí schopnost bakterií odolávat antibiotikům je jedním ze strašáků zdravotnictví. Se ztrátou účinnosti antibiotik lidstvo přichází o účinné léky, za něž nemá farmaceutický průmysl dostatečnou náhradu. Každý nový zdroj pro tyto medikamenty je tedy vítaný – i když pochází ještě z prehistorie, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.
Čínští vědci vytvořili rostlinu tabáku, která ve svých listech produkuje kokain. Vypadá to, jako by chtěli kombinovat dva zlozvyky najednou, ale ujišťují, že jim jde o nalezení cesty k výrobě nových farmaceuticky účinných látek. Jejich objev potvrzuje obrovské možnosti moderních biotechnologií.
Evropská kosmická agentura tento týden představila své nové astronauty, je mezi nimi také český vojenský pilot. Velmi zajímavý je však i jiný vybraný kandidát – muž, který v mládí přišel o nohu. Jeho volba svědčí jednak o rovných příležitostech pro osoby s handicapem, ale hlavně o možnostech medicínské techniky, která vrací lidi do běžného života. Ale ne levně.
Syrská přechodná vláda jmenovala do čela Syrské centrální banky vůbec poprvé v historii země ženu. Prozatímní guvernérkou bude Majsá Sábrínová. Agentura AP připomíná, že Sábrínová po více než deseti letech občanské války, sankcí a propadu syrské libry zdědila ekonomiku v zuboženém stavu.
Akciím na pražské burze se v letošním roce dařilo, když index PX stoupl o 24,5 procenta na 1760,2 bodu. Nejlépe se během roku dařilo akciím Erste, naopak nejhorší výkonnost měly akcie Pilulky. V roce 2023 pražská burza rostla o 17,7 procenta, o rok dříve naopak oslabila o 15,7 procenta. Na úspěchu nic nezměnila poslední obchodní seance, kdy index PX klesl o 0,05 procenta na 1760,17 bodu. Nejvýrazněji ztrácely akcie banky Monety. Hlubšímu poklesu indexu bránil především ČEZ.
Americký výrobce čipů Nvidia dokončil převzetí izraelské společnosti Run:ai, která působí v oblasti umělé inteligence (AI). Podle dřívějších informací izraelského listu Calcalist činila hodnota transakce 700 milionů dolarů (zhruba 17 miliard korun).
Přípravy oslav Nového roku vrcholí. V obchodech teď Češi vedle slaných pochutin, uzenin nebo pomazánek nakupují především alkohol, jehož prodeje jsou v tomto období nejvyšší v roce. Oproti předchozím letům ale zákazníci častěji volí méně procentní alkohol a připravené drinky.
Kvůli oslavám silvestra bude v Praze platit v úterý a ve středu několik dopravních omezení. Vjezd bude zcela zakázán na Václavské náměstí, do okolí Staroměstského náměstí, na Smetanovo nábřeží a do Křižovnické. Na Václavském náměstí nebude možné parkovat.
Ministerstvo školství schválilo nové rámcové vzdělávací programy (RVP) pro předškolní a základní vzdělávání. Nové učební plány přináší například povinnou výuku angličtiny na základních školách od první třídy, zvýšení výstupní úrovně angličtiny na konci základní školy či zavedení povinného druhého cizího jazyka od sedmé třídy.
Číst více
Českému vědci se podařilo objevit kometu, naposledy se to astronomovi v Česku podařilo před 24 lety. Objev bude připsán Martinu Maškovi z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Kometa získala předběžné označení MAS0019. Definitivní jméno dostane těleso do dvou týdnů. Jedná se o teprve druhou kometu objevenou českým astronomem od rozdělení Československa.
Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová zvažuje prodloužení hraničních kontrol i po březnu 2025. Opatření na omezení nelegální migrace totiž podle ní fungují a jsou nutná. Naposledy je Berlín prodloužil v září na šest měsíců. Německé ministerstvo vnitra sdělilo, že kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem se rozhodlo prodloužit do 15. března příštího roku.
Spojené státy poskytnou Ukrajině další bezpečnostní pomoc v hodnotě skoro 2,5 miliardy dolarů (60,3 miliardy korun). Oznámil to končící americký prezident Joe Biden.
Léčebné lázně Bohdaneč na Pardubicku a Lázně Teplice nad Bečvou na Přerovsku znovu mění majitele. Jejich mateřské společnosti Spa Business Development a Spa Vision kupuje od současného majitele Jiřího Vitíka společnost EMERGE Industry. Spojení posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.