Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Josef Tuček, uznávaný vědecký novinář

Rostlina potos (česky šplhavnice zlatá), která po genetické úpravě umí čistit ovzduší od závadných látek.

Genově upravené rostliny ochrání ovzduší v práci i doma

Letošní zima přináší nutnost šetřit energií, tedy i míň větrat. Na pracovištích i v domácnostech se budou ve vzduchu hromadit nechtěné chemikálie. Pomoci mohou rostliny – ty přirozené, a v zemích, kde je to povoleno, také genově modifikované.

Přečíst článek

Umělá inteligence mluví hlasem mrtvých. Seance se zemřelým vyjde jen na pár dolarů

Přečíst článek

Brambory v rentgenu, roboty v pšenici. Výzkumníci hledají plodiny pro změněné klima

Přečíst článek
Nenápadná automatická převozní loď v Trondheimu naznačuje možné změny v automatické přepravě cestujících.

Auto bez řidiče? Nic nového. Ale loď bez kapitána? Norským Trondheimem plula i s pasažéry na palubě

Přečíst článek
Asteroid a planeta Země, ilustrační foto

Kosmická kolize ověřuje pozemské technologie

Aspoň jedna dobrá zpráva pro bezpečnost lidstva: Opravdu umíme na vzdálenost milionů kilometrů zasáhnout vesmírný objekt, který by se mohl srazit se Zemí. Uskutečnitelných postupů je hned několik, i technologie už existují. A některé by se daly jednou použít i při těžbě nerostů ve vesmíru, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.

Přečíst článek
Kráva

Wellfare zvířat dostává nový rozměr. Díky počítačovému vidění a umělé inteligenci

Tohle by nevymyslel ani George Orwell. I když byl blízko. Stačilo by propojit děj z jeho dvou románů - Farma zvířat a 1984. Ve světě se totiž rodí systém rozpoznávání „tváří“ dobytčat, který by - na rozdíl od příběhů popsaných ve zmíněných antiutopických dílech - mohl být ku prospěchu společnosti, nebo alespoň přispět k wellbeingu chovaných zvířat.

Přečíst článek

Digitální nomádi nechodí do práce, lebedí si v teple, ale trápí je psychika

S odcházejícím létem a myšlenkou na zachmuřelou a hlavně drahou zimu se možná zasníme, že by nebylo špatné pracovat na dálku odněkud z tropické pláže. Covid přece ukázal, že pracovat distančně může víc lidí, než by se dříve dalo věřit. Co by nám na pláži chybělo? Ukazuje se, že je toho hodně.

Přečíst článek
Přirozené (vpravo) a umělé (vlevo) myší embryo, v nichž jsou barevně označeny vyvíjející se části těla.

Syntetická embrya představují nadějnou cestu k opravám lidských orgánů

Lékaři snad už za pár let budou mít zdroj „opravářských buněk“ pro pacienta, který potřebuje spravit poškozenou míchu, srdce po infarktu nebo třeba slinivku, jež nepracuje dobře a vyvolává cukrovku. Hned dvě vědecké skupiny zveřejnily informace o tom, že se k tomuto cíli zase o kus přiblížily, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.

Přečíst článek
Solární dron Zephyr létá ve výšce asi 20 kilometrů, tedy vysoko nad běžným leteckým provozem a také nad mraky, takže na něj celý den svítí slunce.

Robotické letadlo na slunce láme rekordy a slibuje mnohostranný užitek

Sluncem poháněné bezpilotní letadlo stále zvyšuje rekord v pobytu ve vzduchu bez mezipřistání. Odstartovalo 15. června a zatím se podle dostupných zpráv stále drží na obloze. Jeho budoucím úkolem má být vojenská špionáž, ale také dohled nad silniční dopravou, krajinou či průmyslovými objekty, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.

Přečíst článek

Genetická úprava umožňuje bakterii vyrábět léky ještě efektivněji než dosud

Běžní Američané se jí hodně bojí, běžní Evropané se jí bojí trochu, zato světový biotechnologický a farmaceutický průmysl je z této bakterie nadšený, protože s její pomocí vyrábí léky. A teď vědci bakterii E. coli geneticky upravili tak, že je ještě odolnější proti virovému napadení, takže může pracovat v továrnách o to efektivněji, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.

Přečíst článek
Malá jaderná elektrárna

Energetická krize je i příležitostí. Třeba pro vývoj malých jaderných reaktorů

Malé jaderné reaktory mohou být v provozu už za pár let, tvrdí potenciální výrobci. Současné nejistoty kolem nedostatku energie tedy neodstraní, ale mohly by přispět k jistější skladbě budoucího energetického mixu. Na vývoji se podílejí i české firmy. Tvůrci však budou muset ještě vyřešit podstatné finanční a administrativní problémy.

Přečíst článek
Astronaut Reid Wiseman při jeho vesmírném "workoutu"

Naplnění snu Elona Muska o letech na Mars ohrožují limity lidského zdraví

Říká to nejbohatší člověk na světě, technologický vizionář Elon Musk, říkal to nejznámější fyzik tohoto století Stephen Hawking: lidé musejí do vesmíru, osidlovat nové planety. Jenže lékařské výzkumy ukazují, že jim to tak snadno nepůjde. A že tedy pokud budeme chtít ve vesmíru třeba těžit suroviny, bude to spíše práce pro roboty, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.

Přečíst článek
jackpot, ilustrační foto

Peníze dělají lidi šťastnějšími. Vědci zjišťovali, kolik by lidem stačilo ke štěstí

Kolik peněz by člověk chtěl, aby uspokojil své touhy? To zjišťovali výzkumníci z britské Univerzity v Bathu ve 33 zemích světa. Někde lidem stačilo dostat jednorázově deset tisíc dolarů, jinde by nepohrdli stovkou miliard. Touha po maximálním majetku tedy není univerzální, což je poznatek pro ekonomy i politiky, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.

Přečíst článek

Šokové zchlazení, neuroblokátory i genové mutace. Vědci mají lék na chronické bolesti

Z výzkumů bolesti má samozřejmě užitek v první řadě člověk. Bolest je sice užitečná, protože varuje před zdravotním problémem, ale kdo by ji chtěl pociťovat pořád? Schopnost trvale ji odstranit by však mohla mít dalekosáhlý dopad a změnit třeba i chovy hospodářských zvířat, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.

Přečíst článek
Reklama

News box

K dohodě o 🤝 příměří v Pásmu Gazy „je blíže než kdy jindy“. Ve společném prohlášení to v pátek podle agentury AFP oznámily palestinská uskupení Hamás, Islámský džihád a Lidová fronta pro osvobození Palestiny (PFLP). Předpokladem podle nich ovšem je, že si Izrael nebude klást nové podmínky.
Americký prezident 👴 Joe Biden podepsal zákon, který odvrací omezení chodu federálních úřadů. Oznámil to Bílý dům. Zákon Kongres schválil krátce po vypršení termínu financování americké vlády, které je nově zaručeno do 14. března. Návrh nezahrnuje navýšení dluhového stropu Spojených států, které požadoval nově zvolený americký prezident Donald Trump.
V den prvního výročí tragického útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) se sešli zástupci školy i s rodinami pozůstalých a některými ze zraněných na pietních akcích. Bilancujeme, čím jsme si za uplynulý rok prošli, řekla k výročí tragédie děkanka FF UK 👩 Eva Lehečková. 
Prezident Petr Pavel po pátečním útoku na vánoční trhy v Magdeburku 🤝 kondoloval svému německému protějšku Franku-Walteru Steinmeierovi. Při Německu stojí celé Česko, napsal mu v dopise, jehož fotografii zveřejnil na sociální síti X.
Ve francouzské jaderné elektrárně Flamanville dnes připojili k síti nový 🏭 reaktor. Jeho budování doprovázelo zpoždění a navyšování rozpočtu na výstavbu. Krok přivítal jako velkou událost pro Francii prezident Emmanuel Macron, uvedla agentura AFP. Ve Francii připojili k síti nový jaderný reaktor po 25 letech.
Izraelské vládě věří jen 2️⃣2️⃣ procent obyvatel země, vyplývá z průzkumu stanice Channel 13, o němž dnes informoval server The Times of Israel (ToI). Důvěru v premiéra Benjamina Netanjahua má podle téhož průzkumu 29 procent Izraelců.
Praha nechala umístit betonové zábrany k vánočnímu trhu na náměstí Republiky, už jsou na místě, sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Policejní mluvčí Jan Daněk řekl, že podle dohody pražské 👮 policie s vedením magistrátu budou betonové bloky nově také na náplavce.
Čínskou součást skupiny Home Credit, která poskytuje 💰 spotřebitelské úvěry, přebírá konsorcium vedené čínskou internetovou společností JD.com. Informaci z hlášení pro burzu v Hongkongu potvrdil Hospodářským novinám mluvčí investiční skupiny PPF Leoš Rousek. Cenu transakce neuvedl.
Řidiči mohou ode dneška využívat dalších 2️⃣8️⃣,4️⃣ kilometru dálnice D3 v Jihočeském kraji. Nově se dostanou od Úsilného na Českobudějovicku ke Kaplici na Českokrumlovsku. Součástí nově otevřené části je také obchvat Českých Budějovic. Stavba téměř třicetikilometrového úseku stála 14,5 miliardy korun bez daně. 
Ázerbájdžánské energie nejsou alternativa k plynu a ropě z Ruska, Baku naopak Moskvě pomáhá obcházet sankce, tvrdí 👩 Žala Bajramovová. Ázerbájdžánská právnička zaměřující se na lidská práva přijela tento týden do Štrasburku na jednání Evropského parlamentu v zastoupení svého otce Gubada Ibadoghla, uvězněného ázerbájdžánského ekonoma a protikorupčního aktivisty, který se dostal mezi tři letošní finalisty Sacharovovy ceny za svobodu myšlení.
Reklama
Reklama
Doporučujeme