
Firma z Agrofertu uspěla u soudu kvůli vrácení dotace
Zprávy z firemDrůbežářský podnik Schrom Farms z holdingu Agrofert uspěl se žalobou na ministerstvo zemědělství, uvedly Radiožurnál a server iROZHLAS.cz.
Drůbežářský podnik Schrom Farms z holdingu Agrofert uspěl se žalobou na ministerstvo zemědělství, uvedly Radiožurnál a server iROZHLAS.cz.
Za firmami, které fungovaly pod hlavičkou Future Farming a GFF, zůstaly dluhy v desítkách až stovkách milionů korun. Podle soudce Krajského soudu v Brně Jiřího Pitruna je velmi pravděpodobné, že věřitelé nic nedostanou. Řekl to po dnešním přezkumném jednání v případě konkurzu firmy Future Farming Invest II. Jednatel Ondřej Bartoš (jmenovec investora ze společnosti Credo Ventures) s insolvenčním správcem nekomunikuje a firma podle jeho dosavadních zjištění nemá žádný majetek stejně jako drtivá většina dalších sesterských firem, které vznikly jako emitenti dluhopisů.
Kvůli klimatickým změnám a stále častějším výkyvům počasí zemědělci oproti minulosti více pojišťují plodiny i hospodářská zvířata. Vyplývá to z dat pojišťoven. Například Agra pojišťovně, která zajišťuje pojištění na přibližně půl milionu hektarů zemědělské půdy, vzrostl počet pojištěných zemědělců a podniků mezi roky 2020 a 2024 z 1675 na 1725. ČSOB Pojišťovna uvedla, že za stejné období zemědělského pojištění narostlo o 50 procent. Někteří farmáři se ale podle pojišťoven z důvodu nepříznivé ekonomické situaci v sektoru snaží na pojištění šetřit.
Nárůst ze současných pěti miliard dolarů přičítá společnost Novaspace přibývajícím zakázkám na obranu a zvyšující se dostupnosti snímkování s vysokým rozlišením.
Podnikatelé Jaromír Tesař a Libor Šváb kupují podíl v zemědělském podniku Sylan z Hradce nad Svitavou. Činí tak prostřednictvím společné firmy Pozemkový holding. Fúzi posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který o tom informoval na webu.
Chovatelé očekávají, že stavy hospodářských zvířat budou v Česku dále klesat. Chov se pro většinu z nich nevyplácí, což způsobuje, že zemědělci upouští od živočišné výroby.
Arašídy, zázvor, sladké brambory... Ve snaze o inovaci pěstují nyní zemědělci v jihozápadní Francii tyto tropické nebo subtropické plodiny. Přizpůsobují se tak globálnímu oteplování, píše agentura AFP. V Horním Rakousku experimentují s minikiwi či rakytníkem.
Vizionářský miliardář a fantasta Elon Musk čeká, že za třicet let bude na Marsu žít milion lidí. Vědci jeho prognózu neberou vážně, ale stejně zkoumají, jak by si tam lidé mohli vypěstovat jídlo, aby nebyli závislí na dodávkách ze Země.
Skupina APF GROUP oznamuje zahájení činnosti privátního fondu kvalifikovaných investorů VERDANT (APF GROUP EUROPE SICAV P.L.C.), který se zaměřuje na dlouhodobé investice do zemědělských projektů a nákupu zemědělských pozemků. Fond, harmonizovaný podle evropské směrnice AIFMD, nabízí roční výnosy přesahující 10 procent při minimální investici 100 tisíc eur s doporučeným investičním horizontem 5 let.
Palmový olej přišel o pozici nejlevnějšího jedlého oleje na světě. Jeho produkce u největších pěstitelů klesá a zvýšila se nabídka alternativních olejů, uvedla agentura Bloomberg. Palmový olej, který je také nejoblíbenějším rostlinným olejem na světě, byl ještě v listopadu 2022 levnější o 782 dolarů (17 650 korun) za tunu než olej sójový. V současnosti je naopak draží.
Pro zemědělce, kteří chtějí přejít z konvenčního na ekologické hospodaření, připravují vědci z Mendelovy univerzity a z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR - CzechGlobe příručku. Ještě letos v ní představí metody a přístupy, které umožní dosahovat srovnatelných výnosů, jaké mají pěstitelé v konvenčním zemědělství. Vycházejí z dlouholetých poznatků, které čerpají v Rakousku. Tam mají zemědělci s tímto typem hospodaření letité zkušenosti, uvedl vedoucí projektu Jaroslav Záhora z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity.