Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Akcie výrobce vakcíny proti opičím neštovicím letí vzhůru. Radovat se z toho můžou i norští důchodci

Akcie výrobce vakcíny proti opičím neštovicím letí vzhůru. Radovat se z toho můžou i norští důchodci
iStock
Lukáš Kovanda

Akcie dánského výrobce vakcíny proti opičím neštovicím (mpox) letí prudce vzhůru, za poslední tři dny přidaly takřka 40 procent. Vydělávají na tom hlavně velké fondy z USA a taky norští důchodci.  

Reklama

Akcie dánské firmy Bavarian Nordic letí v posledních dnech prudce vzhůru. Jen za dnešek přidávají na burze v Kodani zhruba 14 procent, za poslední tři dny pak přibližně 38 procent. Biotechnologická společnost je totiž jedinou, která vyrábí vakcínu pro nákaze opičími neštovicemi (mpox), jež je schválená k užití ve Spojených státech a v Evropě.

Dnešní růst akcií firmy pohání včerejší zpráva, že virus, který způsobuje novou variantu onemocnění mpox, se poprvé dostal mimo Afriku, konkrétně do Švédska.

Nemoc mpox se objevila ve Švédsku

První nakažený mimo Afriku. V Evropě se objevila nemoc mpox

Ve Švédsku byl prokázán jeden případ nákazy nemocí mpox, dříve známé jako opičí neštovice, oznámil švédský ministr zdravotnictví Jakob Forssmed, informovala agentura Reuters. Je to první případ mpox mimo Afriku.

Přečíst článek

Světová zdravotnická organizace již předevčírem souvislosti s šířením nákazy vyhlásila celosvětově stav nejvyššího ohrožení. Do Švédska virus zavlekla osoba, která přicestovala z Afriky, kde se nová varianta mpox objevila vůbec poprvé. Prvně byla zachycena v Konžské demokratické republice, pak se rozšířila do některých dalších afrických zemí a nyní tedy i do Evropy.

Reklama
Opičí neštovice jsou infekční onemocnění, které se projevuje svědivou vyrážkou ve formě puchýřků a posléze strupů. Profimedia

Firma Bavarian Nordic i proto teď usiluje o získání povolení k možnému očkování i dětí a mládeže ve věku 12 až 17 let, kteří zatím přípravek použít nemohou, protože je schválený k užití pouze osobami staršími osmnácti let. Bavarian Nordic rovněž připravuje klinické testy, jež mají prověřit účinnost a bezpečnost očkování dětí ve věku od dvou do dvanácti let.

Pokud firma daná povolení získá, rozšíří se okruh možných uživatelů přípravku, což by znamenalo další růstový impuls pro její akcie. K největším akcionářům firmy patří velké americké fondy Vanguard a BlackRock či norští důchodci, resp. norský státní penzijní fond. 

GRAF vývoje ceny akcií Bavarian Nordic. Dalším růstovým impulzem by mohlo být schválení látky i pro nezletilé:

Za poslední měsíc stouply akcie Bavarian Nordic již o takřka 50 procent Bloomberg

Další komentáře ekonoma Lukáše Kovandy

Starbucks má problémy, supi se slétají. Poradí si s nimi nový šéf? Zkušený je na to dost

Kavárenský řetězec se rozhodl problémům s akcionáři čelit výměnou svého šéfa. Zachránit ho má fastfoodový matador Brian Niccol.

Přečíst článek

Vakcína proti covidu-19

Lukáš Kovanda: Vydělal Pfizer na covidu? Akcie firmy jsou na desetiletém minimu

Tahle zpráva šéfku Evropské komise jistě nepotěšila, a zvláště ne před nedávnými eurovolbami. Vyšetřovatelé Úřadu evropského veřejného žalobce totiž letos převzali případ jejího podezřelého vyjednávání s šéfem amerického farmaceutického gigantu Pfizer Albertem Bourlou stran covidových vakcín.

Přečíst článek

Reklama

Související

Ceny benzinu - ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Vládní fiasko. Benzin atakuje rekordní ceny i přes snížení daní

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme