Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Americké indexy posunuly svá maxima, v Evropě je situace pochmurnější

Newyorská burza (NYSE) na Wall Street
ČTK / AP
 ČTK

Světové akcie v letošním roce většinou zpevňují, hlavní americké akciové indexy v říjnu dál posouvaly svá maxima. O více než 20 procent se letos zhodnotil index čínských akcií. Evropské indexy od ledna do konce října přidaly do deseti procent, po příznivém začátku roku spíše stagnují, vyplývá z burzovních statistik.

Reklama

„Dobrá nálada na finančních trzích pokračovala i v říjnu. Obavy z příchodu možné recese v USA se opět dostaly do pozadí. Stabilní růst hospodářství spolu s klesající inflací a úrokovými sazbami vytváří příznivé podmínky pro akcie. Výsledkem jsou nová historická maxima, kterých dosáhl americký index S&P 500 a stejně tak i technologický Nasdaq Composite. Od začátku roku si již připsaly 20,8 procenta a 23,5 procenta,“ řekl analytik Portu Marek Pokorný.

V Evropě je pochmurněji

V Evropě je situace pochmurnější, výkon akciového trhu odpovídá slabému růstu ekonomiky. Index eurozóny Euro STOXX 50 vykazuje od začátku roku nárůst o 7,4 procenta, panevropský index STOXX Europe 600 pak o 6,1 procenta. Oba indexy po silném prvním čtvrtletí už sedm měsíců stagnují. Britský FTSE 100 je na tom s růstem o 5,2 procenta ještě o něco hůře.

V Asii se akciovým trhům daří, upozornil Pokorný. Japonský Nikkei 225 sice od července ztrácí dech, přesto je od začátku roku vyšší o 17,4 procenta, zejména díky uvolněné měnové politice a slabému jenu, který zvyšuje zisky tamních exportérů.

Po ohlášení velkých ekonomických pobídek v Číně se začalo dařit i čínským akciím, i když i tam euforie v říjnu mírně opadla. Index Hang Seng v Hongkongu letos přidává 22,2 procenta, čímž podpořil také výkonnost rozvojových trhů. Index rozvíjejících se trhů MSCI Emerging Markets vykazuje nárůst o 9,6 procenta.

Reklama

Bloomberg: Pět klíčových ekonomických dopadů výsledků prezidentských voleb v USA

Úterní prezidentské volby ve Spojených státech budou mít dalekosáhlé ekonomické dopady - od zdanění Američanů až po to, jak jejich země obchoduje se zbytkem světa. Kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a republikán Donald Trump voličům předkládají zcela odlišné politické vize, které budou formovat i příliv imigrantů na trh práce a transformaci energetiky důležité pro průmysl. Jejich rozdílné postoje ovlivní ceny, které spotřebitelé platí za zboží každodenní spotřeby, a také náklady na půjčky pro domácnosti a podniky v souvislosti s dluhy, píše agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Intel po čtvrtstoletí vypadl z indexu Dow Jones. Průkopníka v čipech nahradí dravá Nvidia

Výrobce čipů Intel přestane být po 25 letech součástí akciového indexu Dow Jones. Nahradí ho konkurenční firma Nvidia. Změna upozorňuje na posun na trhu s čipy a znamená další neúspěch pro Intel, který se potýká s problémy. Nvidia se k indexu připojí příští týden. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zprávu společnosti S&P Dow Jones Indices, která spravuje index Dow Jones.

Přečíst článek

Reklama

Související

Olaf Scholz, německý kancléř

Týden tradera: Německá ekonomika je nemocná, a to přímo strukturálně

Přečíst článek
Wall Street

Týden tradera: Burzy po propadech letí vzhůru, kritická situace zůstává v Německu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme