Birkenstock požádal o primární nabídku akcií v USA, oceněn může být až na 8 miliard dolarů
Německý výrobce obuvi Birkenstock podal ve Spojených státech žádost o primární veřejnou nabídku akcií (IPO). Stal se tak druhou velkou evropskou společností, která tento měsíc usiluje o vstup na akciový trh v USA.
Finanční podrobnosti k nabídce firma v žádosti nezveřejnila. Agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje uvedla, že nabídka by mohla společnost ocenit až na osm miliard eur (téměř 197 miliard korun).
Firma uvedla, že čisté výnosy za šest měsíců do konce března zvýšila o 19 procent na 644,17 milionů eur. Zisk však o 45,3 procenta klesl a činil 40,21 milionu eur.
Konsolidace veřejných financí dosud neodpovídá tomu, co vládní strany slibovaly před volbami či ještě loni. Když ještě připočteme, že slibovaly konsolidaci bez zvyšování daní, je to na pováženou hned dvakrát. Protože i přesto, že vláda v rozporu se sliby zvyšuje hned celou řadu daní, konsolidace nadále zaostává za tím, co slibovala. To je prostě suché konstatování faktů.Lukáš Kovanda: Vláda by měla daň z mimořádných zisků už ukončit, prospěje to pražské burze
Názory
Birkenstock se zaměřuje hlavně na pohodlnou obuv. Popularitu obuvi zvýšil filmový trhák Barbie, ve kterém se hlavní postava v podání Margot Robbieové rozhoduje, zda má vstoupit do skutečného světa, který představují právě sandály Birkenstock, a později má obuté růžové sandály této značky. V posledních letech firma spolupracovala také s luxusními značkami jako Dior a Manolo Blahnik. Loni se vydražily sandály Birkenstock patřící spoluzakladateli firmy Apple Stevu Jobsovi za více než 218 tisíc dolarů (téměř pět milionů korun).
Kromě firmy Birkenstock plánuje vstup na akciový trh v USA i britský výrobce čipů Arm. Zájem o primární nabídky v Evropě je letos nevýrazný a hluboko pod rekordem z roku 2021. Naproti tomu v USA už letos nabídky podle údajů firmy Dealogic dosáhly dvojnásobku částky z roku 2022, uvedla agentura Reuters.
Kořeny výrobce věhlasných sandálů sahají do roku 1774. Firma začínala jako prodejce podrážek, výrobu sandálů zahájila v roce 1963. Společnost sama sebe označuje za „vynálezce stélky“. Rodina zakladatelů v roce 2021 většinu ve firmě Birkenstock prodala soukromé investiční společnosti L Catterton, kterou vlastní prodejce luxusního zboží LVMH. Menšinový podíl si ponechali dva členové rodiny Birkenstockových.
Paranoidní naladění mezi velkými ekonomickými celky sílí spolu s tím, jak se vytrácí synchronizovaný ekonomický růst. Ochota ke spolupráci je jen loňský sníh, přičemž se každý snaží udržet nebo získat, co se dá. Ostrovy budoucí prosperity se tak poměrně rychle profilují. Více než kdy jindy platí: kdo chvíli stál, už stojí opodál.David Havrlant z J&T: Ostrovy prosperity se profilují, Evropa je zralá na reset
Názory
Firma Birkenstock má zhruba 6200 zaměstnanců a většinu své obuvi vyrábí v Německu. Výrobky firmy se prodávají zhruba v 90 zemích světa.
Společnost sice podrobnosti k nabídce nezveřejnila, podle dřívějších informací zdrojů by se s akciemi na Newyorské akciové burze (NYSE) mohlo začít obchodovat 9. října.