Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Efekt Trump se vyčerpal? Technologický sektor se dostává pod tlak

CEO firmy Nvidia Jensen Huang
ČTK
Stanislav Šulc

Výsledková sezona je v plném proudu a data o hospodaření za poslední kvartál v roce 2024 zveřejňují i technologické firmy. Z takzvané Magnificent 7 technologických akcií zatím data zveřejnil Microsoft, Meta Platforms, Apple a Tesla, v nadcházejícím týdnu tak učiní také Alphabet (vlastník Googlu) a Amazon, na konci února pak také Nvidia. Dosavadní výsledky a reakce trhů zatím naznačují, že technologický sektor se dostává pod stále větší tlak.

Reklama

Technologický sektor byl spolu s kryptoměnami hlavním vítězem období po amerických volbách. Platilo to zvlášť pro akcie firem, jejichž klíčové figury se výrazně spojily se staronovým americkým prezidentem, tedy pro Teslu, Meta Platforms a Amazon, díky velké investici v OpenAI také pro Microsoft. Naopak akcie Applu spíše zaostávaly.

Investoři očekávali, že Donald Trump podpoří právě technologický sektor a růst infrastruktury pro umělou inteligenci a použije pro něj i finance, které seškrtá v podpoře zelených technologií. A také se očekává, že Trumpova administrativa nepodnikne žádný krok k omezení růstu a vlivu největších firem včetně provozovatelů sociálních sítí.

Jenomže nyní se zejména kvůli novým zprávám o čínském rozvoji AI velké americké firmy dostávají pod tlak. A investoři se opět zaměřují na to, co pro ně dříve bylo klíčové – výsledky za minulá období a očekávání pro nadcházející měsíce.

Při aktuální výsledkové sezoně se tak akcie značně rozkolísaly. Dílem proto, že se vyčerpal „efekt Trump“ a také proto, že rostou pochybnosti o tom, zda to budou právě americké firmy, kdo bude ve vývoji umělé inteligence hrát globální prim.

Reklama

Kanadský premiér Justin Trudeau

Kanada i Mexiko v reakci na Trumpa zavádí odvetná cla vůči USA. Opatření chystá i Čína

Americký prezident Donald Trump podepsal nařízení, které zavádí cla na zboží dovážené z Kanady, Mexika a Číny. Všechny tyto země se rozhodly reagovat a vůči Spojeným státům zavádějí vlastní odvetná cla.

Přečíst článek

Smíšené pocity

Z největších technologických firem, pro něž se vžil termín Magnificent 7, zatím výsledky zveřejnila čtveřice firem – Microsoft, Meta Platforms, Apple a Tesla. Zatímco Microsoft a Meta překonaly očekávání analytiků, výsledky Tesly zklamaly, a to na celé čáře. Výrobci elektromobilů se nepodařilo dodat očekávané množství vozů a nižší než očekávané byly také tržby i zisk. Navíc se Tesla globálně potýká s omezováním podpory na nákup elektromobilů pro jednotlivce i firmy a její CEO Elon Musk nejen kvůli propojení s Donaldem Trumpem (zjevně motivované vším jiným než zájmy Tesly) začíná firmě spíše škodit než jí dělat pozitivní marketing.

Naproti tomu Microsoft i Meta nadále pokračují v závazku stále více investovat do umělé inteligence a infrastruktury spojené s jejím rozvojem. Pokud se však ukáže, že revoluce ve vývoji AI, který údajně slibuje čínský start-up DeepSeek přináší, může značně znehodnotit také investice Microsoftu a Mety, které již nyní počítají v řádu desítek miliard dolarů a obě firmy se zavázaly v podobně vysokých investicích pokračovat.

Solitér Apple

Výsledky Applu také investorům přidělaly více starostí, a to navzdory faktu, že dosáhl rekordních tržeb za čtvrté čtvrtletí roku a výrobci iPhpnů se podařilo překonat očekávání trhu. Nicméně právě očekávání byla tentokrát pro Apple nastavena spíše níž, protože se očekávaly propady prodejů iPhonů. K tomu skutečně došlo, zejména kvůli nižším prodejům v Číně. Samotný CEO Applu Tim Cook však potvrdil, že propad prodejů byl nižší, než firma očekávala, a to zejména v období Vánoc, tedy ke konci sledovaného období.

Investoři sice na oznámení výsledků nejprve reagovali pozitivně a akcie v pátek rostly, později se však trend otočil a akcie Applu skončily v červených číslech. Jen připomeňme, že zatímco většině AI-orientovaných firem akcie na počátku týdne klesly kvůli oznámení čínského start-upu DeepSeek, akce Applu na to reagovaly pozitivně, protože investoři očekávají, že iPhony budou moci využívat levnějších AI modelů oproti konkurenci.

Karel Pučelík: „Vládce temnot“ míří do Washingtonu. Je Mandelson diplomatem pro trumpovský svět?

Velvyslanecký post ve Washingtonu je vrcholem diplomatické kariéry. Řadu kariérních diplomatů ve službách Spojeného království přetne Peter Mandelson, jehož zastánci tvrdí, že je schopný, kritici zas, že je všehoschopný. Ukáže se překvapivá volba ambasadora jako efektivní model pro velvyslance v trumpovské době?

Přečíst článek

Nvidia pod tlakem

Naopak největším poraženým uplynulého týdne byl jednoznačně výrobce čipů Nvidia, který zatím stále je klíčovým hráčem na poli AI. Jeho výkonné čipy totiž jsou pilířem rapidně rostoucí infrastruktury umělé inteligence, do níž vývojáři sypou desítky miliard. Ovšem začínají se naplňovat očekávání trhu, že tato situace není dlouhodobě udržitelná i Nvidia bude čelit stále silnější konkurenci.

Výsledky společnosti Nvidia budou zveřejněny až na konci února, investory však bude mimořádně zajímat, jak se její vedení k nové situaci ve světě AI postaví. Mezitím Nvidia uvedla na trh nejnovější grafické karty RTX 50XX, jejichž ceny jsou podle odborníků oproti startu předchozí generace zhruba o čtvrtinu vyšší. Přesto se očekává mimořádná poptávka, která by mohla tržby Nvidia pro další období pozitivně ovlivnit.

Reklama

Související

Apple, ilustrační foto

Hodnota společnosti Apple opět překonala hranici tří bilionů dolarů, pomáhá zájem o umělou inteligenci i Fed

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme