Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

FemTech je pro investory tabu. Přitom trh se zdravím žen bude mít hodnotu bilionu dolarů

Investoři ignorují obrovský dílčí sektor technologií označovaný jako FemTech, oblast, která se zaměřuje na zdraví a wellness žen, má mít přitom do roku 2027 hodnotu až jeden bilionu dolarů.
Profimedia
 ČTK

Investoři ignorují obrovský dílčí sektor technologií označovaný jako FemTech, protože je považován za tabu. Tato oblast, která se zaměřuje na zdraví a wellness žen, má mít přitom do roku 2027 hodnotu až jeden bilionu dolarů (22,1 bilionu korun), uvádí CNBC.

Reklama

Sektor zahrnuje všechny inovace určené k řešení zdravotních problémů, kterými trpí buď výhradně, nebo neúměrně ženy. Zahrnuje vše od zdraví v době těhotenství a menopauzy až po Alzheimerovu chorobu a HIV.

Pro cyklisty je důležitá aminokyselina citrulin.

Biohacking: Přírodní viagra? Citrulin pomáhá snížit tlak a řeší problémy s erekcí

Citrulin je s trochou nadsázky řečeno „mužská aminokyselina“. Při správném využívání snižuje krevní tlak, pomáhá ale také s problémy s erekcí a zvyšuje energii. Podle studií je například ideální pro táty-cyklisty.

Přečíst článek

Ženy tvoří více než polovinu světové populace, což znamená, že cílový trh pro produkty zaměřené na jejich zdraví je obrovský. Podle digitální poradenské společnosti Rock Health však v letech 2011 až 2020 směřovalo do zdraví žen v USA jen 3,3 procenta investic do digitálního zdraví.

FemTech roste ohromujícím tempem

A z podpory inovací v oblasti zdraví neprofitují jen ženy. Podle výzkumu neziskové organizace Women’s Health Access Matters, která se zaměřuje na financování výzkumu v oblasti ženského zdraví, investice 300 milionů dolarů do zlepšení zdraví žen může globální ekonomice přinést zhruba 13 miliard dolarů.

Reklama

Hollywoodská herečka Gwyneth Paltrowová vyhrála soud s mužem, který ji žaloval kvůli zraněním utrpěným při srážce na sjezdovce v americkém státu Utah v roce 2016.

Stále více Američanů žije od výplaty k výplatě. Bohatí raději přechází k „tichém luxusu”

Většina Američanů v současné době spíše žije od výplaty k výplatě. A reagují na to i jejich bohatí spoluobčané. Šíří se mezi nimi trend „tichého luxusu”, vyznačujícího se v módě drahými materiály v tlumených tónech a špičkovým oblečením bez nápadných log slavných značek, napsal server CNBC.

Přečíst článek

Tania Bolerová založila v roce 2013 technologickou společnost zaměřenou na zdraví žen Elvie poté, co zjistila, že je nedostatek produktů určených pro novopečené matky. Upozorňuje, že ne každý bral její podnik vážně. „Abych byla zcela upřímná, v technologickém průmyslu si mysleli, že je to vtip,” řekla Bolerová CNBC. Nyní je její firma jednou z největších v oblasti FemTech s tržbami přes 100 milionů dolarů.

Osobní porozumění produktu je pro investory často hlavní. Ale statistiky ukazují, že většinu investičních rozhodnutí činí muži. Zpráva organizace sdružující investorky rizikového kapitálu European Women in VC z roku 2022 zjistila, že mezi těmi, kdo ve ve fondech rizikového kapitálu rozhodují o investicích, je jen 15 procent žen.

Google 21. března 2023 zpřístupnil - zatím jen v USA - svého chatbota Bard s umělou inteligencí, jehož hlavním soupeřem je ChatGPT od Microsoftu.

Tržby na trhu s generativní umělou inteligencí porostou o desítky procent ročně

Zpřístupnění nástrojů umělé inteligence zaměřených na spotřebitele, jako je ChatGPT či Bard, by mohlo vést k silnému růstu, který potrvá deset let. Tržby na trhu s generativní umělou inteligencí (AI) by se tak mohly zvýšit na 1,3 bilionu dolarů, v přepočtu 28,6 bilionu korun, v roce 2032 z loňských 20 miliard dolarů. Uvádí to zpráva analytické společnosti Bloomberg Intelligence, podle níž by odvětví mohlo v následujících deseti letech růst tempem 42 procent ročně.

Přečíst článek

Více než 70 procent firem ze sektoru FemTech má nejméně jednu zakladatelku ženského pohlaví, zatímco celkový průměr je 20 procent. Podle údajů obchodní školy INSEAD v roce 2020 putovaly do začínajících firem, tzv. startupů, vedených ženami méně než tři procenta rizikového kapitálu. Ženy podnikatelky mají také o 63 procent menší šanci získat peníze rizikového kapitálu než muži.

A odvětví FemTech roste ohromujícím tempem. Více než 60procent startupů z tohoto odvětví bylo založeno v období pěti let do roku 2022 a za posledních deset let se pak zvýšil počet podniků v této oblasti o 1000 procent, vyplývá z výzkumu FemHealth Insight. Tato tempa růstu jsou povzbudivá pro odvětví, které se jen těžko prosazuje a naráží na nesčetné překážky, dodala CNBC.

Reklama

Související

Evropský finanční regulátor by měl získat větší pravomoci

Evropský finanční regulátor by měl získat větší pravomoci. Některé sebere i ČNB

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme