Globální růst brzdí USA a Čína. Mírně oživí EU či Japonsko, předpovídá OSN
Podle zprávy budou hlavní centrální banky v letošním roce pravděpodobně dále snižovat úrokové sazby, protože inflační tlaky se zmírňují.
Globální ekonomika letos vzroste o 2,8 procenta, tedy stejným tempem jako v roce 2024. Růst zbrzdí dvě největší ekonomiky světa – Spojené státy a Čína. Ve své zprávě nazvané World Economic Situation and Prospects to ve čtvrtek uvedla Organizace spojených národů.
Pozitivní, ale poněkud pomalejší očekávaný růst v Číně a USA doplní podle zprávy mírné oživení v Evropské unii, v Japonsku a v Británii a solidní výkon některých velkých rozvojových ekonomik, zejména Indie a Indonésie. Navzdory pokračující expanzi ale ekonomika poroste pomaleji, než byl průměr před pandemií nemoci covid-19, který činil 3,2 procenta. Tento pomalejší výkon je odrazem přetrvávajících strukturálních problémů, jako jsou slabé investice, pomalý růst produktivity, vysoká úroveň zadlužení a demografické tlaky.
Tempo růstu Spojených států letos zpomalí na 1,9 procenta z loňských 2,8 procenta. Trh práce i výdaje spotřebitelů budou slabší.
Hrubý domácí produkt (HDP) Číny se letos zvýší o 4,8 procenta, což bude o 0,1 procentního bodu méně než loni. Realitní sektor má zůstat slabý a utlumený bude růst spotřeby, naopak silné mají být investice veřejného sektoru a vývoz.
Evropa by měla oživit a růst HDP zrychlit na 1,3 procenta z 0,9 procenta loni. Ekonomiku má podpořit zmírnění inflace a odolný trh práce.
Jižní Asie na čele
Nejrychleji rostoucím regionem na světě má zůstat jižní Asie. Její HDP vzroste o 5,7 procenta a příští rok dále zrychlí na šest procent. Kromě Indie region podpoří i oživení ekonomik Bhútánu, Nepálu, Pákistánu a Srí Lanky. HDP Indie se má letos zvýšit o 6,6 procenta díky vysoké soukromé spotřebě a investicím.
Podle zprávy budou hlavní centrální banky v letošním roce pravděpodobně dále snižovat úrokové sazby, protože inflační tlaky se zmírňují. Globální inflace má zpomalit na 3,4 procenta z loňských čtyři procent.
Mezinárodní měnový fond v říjnu uvedl, že HDP za rok 2024 se zvýší o 3,2 procenta. Se stejným tempem hospodářského růstu počítá i letos.
Příští rok by měl být po čtyřech letech divokého ekonomického vývoje v Česku konečně klidnější, říká David Marek, hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte. Zažili jsme covid, dva roky vysoké inflace, předražené energie. Rok 2025 by podle Marka měl být víc v klidu. Ale na obzoru je další neznámá. Donald Trump. Pokud zavede cla na dovoz zboží, jak o tom mluvil ve své předvolební kampani, mohlo by se to výrazně dotknout i české ekonomiky. Takže, po několika divokých letech nás čeká co?David Marek: Máme za sebou čtyři roky hrůz. Ten příští by už měl být klidnější
Money
Evropa ztrácí, říká Mojmír Hampl, bývalý viceguvernér ČNB a současný šéf Národní rozpočtové rady, která sleduje útraty státu. „Evropa se z hlediska svého světového významu zmenšuje,“ říká Hampl. Zatím se neprobudila, a nezjistila, že se směr vývoje dramaticky změnil.Mojmír Hampl: Evropa se z hlediska svého významu zmenšuje. Největší problém je dekarbonizace
Leaders