Kam až můžou trhy klesnout, aby to Trumpa vystrašilo? Ještě to může hodně bolet

Jak moc vlastně aktuální vlna paniky mezi investory děsí Donalda Trumpa? Podle jeho vlastních slov z nedělní noci si tuto reakci trhů (údajně) nedokázal představit. Přitom ekonomové po celém světě dopředu avizovali, že zavedení plošných cel povede jednak k obchodní válce, jednak ke snížení růstu a propadů trhů, a naopak k nárůstu inflace zejména v USA. O kolik vlastně trhy propadly? A jak hluboko mohou padat, aniž by to Trumpa znervóznělo? Prostor pro další propad ještě je, ačkoli se poměrně zmenšuje. Trhy totiž propadly opravdu razantně.
Jak moc vlastně propadly trhy v reakci na zavedení plošných cel ze strany USA? Jednoduchý pohled by velel srovnat stav indexů k 1. dubnu a k současnosti. Jenomže tím dostaneme jenom poloviční obrázek a značně nepřesný. Vhodnější je podívat se na to, jak například americké akciové indexy propadly ze svých maxim. A tady už je obrázek zkázy poměrně radikální.
Všechny tři americké hlavní akciové indexy dosáhly svých maxim v době po druhém zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Investory zasáhl optimismus z jeho předvolební rétoriky, který navíc nasedl na relativně pozitivní stav ekonomiky oklepávající se z pádu trhů kvůli dvěma „černým labutím“ v podobě pandemie a poté války na Ukrajině (a nejen z ní plynoucí inflační vlny).
Dow Jones, v němž jsou zahrnuty akcie 30 největších amerických firem, překonal hranici 45 tisíc bodů (poprvé v historii) již 4. prosince 2024. Svého rekordu 16. prosince 2024 dosáhl Nasdaq (primárně zaměřený na technologický sektor), když překonal 20 173 bodů. Nejpozději ze všech tří indexů dosáhl rekordu nejznámější index S&P 500, který letos 19. února uzavřel na 6144 bodech (a v průběhu dne se dokonce krátkodobě podíval nad 6200 bodů).
Americký prezident Trump přirovnal svou politiku zavádění cel na dovoz do Spojených států k léčbě nutné pro ozdravení ekonomiky. Naznačil, že pokles trhů jej neznepokojuje, uvedla agentura Reuters.
Trump: Cla jsou nutnou léčbou pro ozdravení ekonomiky
Trhy
Od inaugurace zmizelo 10 bilionů hodnoty amerických firem
Nicméně optimismus z investorů postupně začal vyprchávat. Dílem to bylo Trumpovou personální politikou, dílem častými přešlapy a přehmaty jeho „pravé ruky“ Elona Muska. A také začala sílit temnější vize reálných dopadů programu MAGA na globální obchod.
Číst tedy propad indexů jen za posledních pár dní není přesné, protože jde již o následnou reakci. I ta je ohromující. Z amerických akciových trhů se „vypařilo“ téměř 6,5 bilionů dolarů za pouhé dva dny po ohlášení cel. Od inaugurace to je dokonce téměř 10 bilionů.
Nejde přitom o žádná abstraktní čísla. O deset bilionů dolarů se zkrátka snížila hodnota amerických firem, které jsou na burze, ale i těch soukromých, protože burzovní ceny se používají pro naceňování hodnoty firem při soukromých prodejích.
Cla oznámená americkým prezidentem Donaldem Trumpem stále rezonují světovými trhy. Na začátku týdne prudce klesají akcie jak v Evropě, tak i v Asii.
Evropské a asijské akcie zahájily týden prudkým poklesem
Trhy
Trump: Reakci trhů jsem nepředpokládal
Americký prezident v prvním veřejném vyjádření o propadu trhů, které podnikl na palubě prezidentského letounu Air Force One při cestě z golfu na Floridě, uvedl, že takovou reakci trhů nemohl předvídat. A připomněl, že cla jsou „nutnou léčbou americké ekonomiky“. Ostatně již v průběhu své první velké řeči před Kongresem zmínil, že jeho léčba může Ameriku krátkodobě bolet.

S jak velkým propadem tedy mají investoři počítat, než Trump přehodnotí svou politiku? Podle investičního bankéře Ondřeje Jonáše by to mohl být propad trhů o 20 až 30 procent. Uvedl to pro Český rozhlas Plus.
Oním krátkodobým pohledem by tedy Trump mohl být v klidu. Podíváme-li se ale na perspektivu indexů a jejich maxim, tyto limity jsou mnohem blíž. Konkrétně se totiž například Nasdaq proti prosincovému maximu propadl již o 23 procent. Dow Jones odepsal 15 procent a širší index 500 amerických firem známý pod zkratkou S&P 500 již klesl o 17,5 procent.
To je přitom stav k nedělnímu večeru. Aktuální propady na asijských i evropských burzách naznačují, že propady amerických indexů se budou dále prohlubovat.