Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Komodity loni příliš „nedivočily“. Centrální banky tak mohly jít s úroky dolů

Nejdražší čokoládová tyčinka
Profimedia
 ČTK

Komoditní trhy v roce 2024 až na pár výjimek ukázaly pouze nevýrazné výkony, které bledly ve srovnání s dalšími skupinami aktiv.

Reklama

Z komodit na světových trzích loni výrazně zdražily především kakao, káva a zemní plyn. Zvýšily se i ceny zlata, stříbra či uhlí. Naopak výrazně zlevnila železná ruda, ocel, pšenice či sójové boby, mírně klesla také cena ropy. Hlavní komoditní index agentury Bloomberg za loňský rok stoupl o 0,1 procenta.

„Komoditní trhy v roce 2024 až na pár výjimek ukázaly pouze nevýrazné výkony, které bledly ve srovnání s dalšími skupinami aktiv. Pro srovnání – hlavní americký akciový index S&P 500 vzrostl v minulém roce téměř o čtvrtinu,“ řekl analytik XTB Jiří Tyleček.

ilustrační foto

Průměrný český investor do fondů letos vydělal 8,65 procenta

Průměrný český investor do podílových fondů za tři čtvrtletí letošního roku vydělal 8,65 procenta. Lepších výsledků dosáhly akciové fondy, které vykázaly výkonnost téměř 12 procent. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select. Index sleduje výkonnost 750 investičních fondů, které působí na českém kapitálovém trhu. Za celý loňský rok činilo zhodnocení fondů 12 procent.

Přečíst článek

Nižší ceny komodit ale byly dobrou zprávou pro centrální bankéře, kterým umožnily zahájit snižování úrokových sazeb. Komoditní trhy nejvíce zklamala chybějící akcelerace čínské ekonomiky v čele s tamním sektorem nemovitostí. A zvláště ke konci roku se projevila síla amerického dolaru, dodal Tyleček.

Reklama

Šéfka ECB Christine Lagardeová

Evropská centrální banka opět snížila základní úroky

Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) přistoupila k dalšímu snížení základních úrokových sazeb, aby podpořila hospodářský růst v eurozóně.

Přečíst článek

Sucho uškodilo kakau i kávě

Nejvyšší růst z komoditního trhu předvedlo v minulém roce kakao. Tato komodita vykázala růst o 178 procent, zejména kvůli nepříznivému počasí v západní Africe a dlouhodobému deficitu na globálním trhu. Dalším v pořadí je káva se 70procentním růstem. U ní se nejvíce projevilo sucho v Brazílii a ve Vietnamu. Třetí v pořadí byl zemní plyn na trhu v Nizozemsku, kde velkoobchodní cena meziročně vzrostla o 41 procent.

Radost udělaly investorům drahé kovy. Zlato od začátku roku do konce prosince zvýšilo svoji cenu o 12 procent. Šlo přitom o rekordní rok, kdy žlutý kov, jak se zlatu přezdívá, dosáhl svých maxim 2780 dolarů za troyskou unci, upozornil analytik Golden Gate Pavel Ryba. Cena stříbra od ledna do konce prosince vzrostla o 19 procent. Zásadní roli hrál zájem centrálních bank a investorů z Číny a Indie, podotkl Tyleček.

Hodnota zlata v portfoliu ČNB od začátku roku vzrostla o 65 procent

Zlato přepisuje rekordy. Je nejdražší v historii

Cena zlata poprvé překročila 2700 dolarů (téměř 63 tisíc korun) za troyskou unci. K růstu žlutého kovu přispívá pokles úrokových sazeb a stupňující se geopolitické napětí.

Přečíst článek

Naopak průmyslověji zaměřené drahé kovy zlevňovaly. Cena platiny ztratila 12 procent a cena palladia 21 procent. Cena ropy Brent klesla v minulém roce o tři procenta, a to kvůli vysoké těžbě v zemích mimo skupinu OPEC+ a nižšímu růstu globální poptávky. OPEC+ zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem.

Komodity zlevňují. Využijí toho centrální bankéři k rychlejšímu poklesu sazeb?

Z komodit na světových trzích v prvních sedmi měsících roku výrazně zdražilo zlato, stříbro a hlavně kakao a káva, zvýšila se ale i cena ropy, uhlí a elektřiny. Naopak významně zlevnila bavlna, pšenice nebo kukuřice. Hlavní komoditní index agentury Bloomberg od začátku roku do konce července klesl o dvě procenta.

Přečíst článek

Zvláště zklamala poptávka v Číně, kde je na vzestupu prodej elektromobilů. Cena ročního kontraktu na uhlí v Rotterdamu vzrostla o 15 procent. Cena elektřiny na burze v Lipsku s ročním termínem dodání stoupla o devět procent.

Průmyslové kovy nenabídly jednoznačný směr. Nejvíce vzrostla cena hliníku v Londýně, a to o sedm procent. Následovala měď s dvouprocentním růstem. Naopak cena železné rudy v Singapuru ztratila 27 procent a cena oceli v Šanghaji klesla o 19 procent.

Cukr pod tlakem slabého reálu

Z pohledu spotřebitelů se příznivým směrem vydaly obiloviny. Cena pšenice v Chicagu zlevnila o deset procent a ve Francii o procento. Kukuřice v Chicagu zlevnila o procento a sójové boby o 21 procent. Díky poklesu v závěru roku zlevnil také cukr v New Yorku, a to o pět procent. K jeho nižším dolarovým cenám pomohl pokles brazilského reálu, který se v závěru roku propadl na historické minimum, poznamenal Tyleček.

Obiloviny

Levnější obiloviny i cukr. Ceny potravin loni klesly

Ceny rostlinných olejů naopak kvůli napjatějším globálním dodávkám naopak o 9,4 procenta stouply. Ceny masa vzrostly o 2,7 procenta, zdražilo hovězí, drůbeží i skopové.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme