Levnější obiloviny i cukr. Ceny potravin loni klesly
Ceny rostlinných olejů naopak kvůli napjatějším globálním dodávkám naopak o 9,4 procenta stouply. Ceny masa vzrostly o 2,7 procenta, zdražilo hovězí, drůbeží i skopové.
Světové ceny potravin se v loňském roce snížily, a to díky poklesu cen obilovin a cukru, který kompenzoval zvýšení cen rostlinných olejů, mléčných výrobků a masa. Souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, loni činil v průměru 122 bodů. Ve srovnání s předchozím rokem klesl o 2,1 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).
Ceny obilovin se loni snížily o 13,3 procenta a zaznamenaly druhý výrazný pokles z rekordu, na kterém se ocitly v roce 2022. Ceny cukru klesly o 13,2 procenta, ceny rostlinných olejů kvůli napjatějším globálním dodávkám naopak o 9,4 procenta stouply. Ceny masa vzrostly o 2,7 procenta, zdražilo hovězí, drůbeží i skopové. Naopak cena vepřového masa klesla. Ceny mléčných produktů stouply o 4,7 procenta, zejména kvůli prudkému zvýšení cen másla.
V samotném prosinci se index meziměsíčně snížil o 0,5 procenta na 127 bodů. Meziročně se o 6,7 procenta zvýšil, zůstává ale 20,7 procenta pod rekordem z března 2022.
Lepší vyhlídky na úrodu třtiny
Prosincový pokles způsobily hlavně nižší ceny cuku, které se díky zlepšujícím se vyhlídkám na úrodu cukrové třtiny v hlavních producentských zemích snížily meziměsíčně o 5,1 procenta. Meziročně klesly o 10,6 procenta.
Po sedmi měsících růstu klesly v prosinci meziměsíčně také ceny mléčných výrobků, a to o 0,7 procenta, i když meziročně byly o 17 procent vyšší. Ceny rostlinných olejů se meziměsíčně snížily o 0,5 procenta, meziročně však o 33,5 procenta vzrostly.
Ceny masa v prosinci proti listopadu vzrostly o 0,4 procenta, proti předloňskému prosinci pak o 7,1 procenta. Index cen obilovin se meziměsíčně téměř nezměnil, proti předloňskému prosinci byly ceny nižší o 9,3 procenta, mírný růst cen kukuřice vykompenzoval pokles cen pšenice.
Ceny potravin v Rusku stále dramaticky rostou. Jen máslo od prosince loňského roku zdražilo o třetinu. Slunečnicový olej a zelenina patří k dalším položkám, které zaznamenávají pokračující růst cen. Ruská centrální banka minulý měsíc zvýšila úrokové sazby na 21 procent, což je nejvyšší úroveň za více než 20 let, ale vysoké sazby zatím inflaci nesnížily. K situaci se vyjádřil i prezident Vladimir Putin, který popřel, že by Rusko vyměnilo máslo za zbraně. Z růstu cen viní šéf Kremlu „nepřátelské země“.Ceny potravin v Rusku rostou. Putin z toho viní Západ
Zprávy z firem