Na akciovém trhu se rýsuje historický obrat. Peníze tečou do menších firem, Meta a Google mají utrum
Naděje na zářijový pokles americké úrokové sazby odsávají peníze z akcií velkých technologických firem a přesměrovávají je do akcií menších společností, které jsou náchylnější na cenu úvěrů.
Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Tesla, Meta a Nvidia. Top technologické akcie, které v posledních letech táhly celý trh. Patří jim dnešek. Ale co budoucnost?
Zdá se, že na akciových trzích v tichosti dochází k velkému obratu. Jen málo investorů tuto změnu očekávalo a mnozí si lámou hlavu nad tím, co za ní stojí. Akcie takzvaných Magnificent Seven v poslední době zaostávají za cennými papíry menších společností. Indexu menších akcií Russell 2000 se v posledních týdnech dařilo o poznání lépe než indexu S&P 500, kam patří právě zmíněná "sedmička statečných".
Velcí přežijí a malí budou mít velké problémy. Tak v současnosti vypadá byznysový svět. Velké firmy totiž mohou investovat obří sumy do vývoje, akvizic a marketingu, tedy do růstu. Malé firmy naopak mají potíže sehnat financování, zvláště v době vysokých úrokových sazeb, která nyní vrcholí. I proto se nůžky mezi hodnotou velkých a malých firem rozevřely nejvíc za 20 let. Vrací se tak otázka, jestli má smysl podporovat malé a střední podniky, čímž se často zaštiťují české vlády. Americká situace ukazuje, že to nemusí vést k ničemu.Podporovat malé a střední podniky? Situace na burze ukazuje, že to je nesmysl
Trhy
„Akciový trh zažívá obrat, který nastartovalo zveřejnění americké inflace za měsíc červen,“ komentuje Tomáš Cverna, analytik společnosti XTB. Meziroční růst cen se totiž v minulém měsíci přiblížil k cíli centrální banky a trh začal počítat s prvním snížením sazeb již v září.
„Investoři uvěřili, že posun směrem k nižším sazbám je téměř na dosah, a proto se předháněli v investicích do akcií firem, které po poklesu sazeb pravděpodobně vzrostou,“ píše o aktuálních přesunech finančních toků na trzích deník Wall Street Journal.
A které to jsou? Z očekávání investorů těží společnosti s nižší tržní kapitalizací a také firmy z odvětví, která obecně trpí na vysoké úrokové sazby. Právě do těchto společností se začal přesouvat kapitál z Big tech firem. „Myslím, že do konce roku Fed přistoupí ke snížení sazeb dvakrát a vždy o 25 bazických bodů, což bude další vzpruha nejen pro akcie z indexu Russell 2000, ale i pro celý akciový trh,“ dodává analytik.
Na trzích působí ještě další síla: rostoucí očekávání, že se Donald Trump po listopadových volbách vrátí do Bílého domu. „Domnívám se, že případné vítězství Donalda Trumpa ve volbách podpoří růst akciových indexů, protože jedním z kroků nové administrativy by mohlo být snížení korporátních daní, a taky mírnější regulace,“ uzavírá Cverna.
Rok 2023 se nesl ve znamení nečekaných zvratů a událostí. Od regionální bankovní krize přes rostoucí geopolitická rizika až po prudký nárůst úrokových sazeb hypoték. Přes všechny tyto výzvy si trhy vedly nečekaně dobře a předpovídaná recese se nikdy nekonala. Co minulý rok začínající investory naučil a v čem ostřílené investiční matadory utvrdil, shrnuje analytik Jakub Kudýn z J&T.Jedinou jistotou je nejistota. Pět lekcí, které rok 2023 udělil investorům
Názory