Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Na Trumpových clech už někteří vydělávají. Ti, kdo investovali do zlata

zlato
iStock
Stanislav Šulc

Očekávaný propad akciových indexů je první rychlou a negativní reakcí na ohlášení cel, která americký prezident Donald Trump uvalil na celý svět. Hlavní indexy padají o jednotky procent. Naopak nahoru jdou v souladu s očekáváním dluhopisy a také zlato. To se přiblížila i rekordní hodnotě 3167 dolarů za troyskou unci.

Panika, obavy, výprodej. Tak jde označit reakci investorů na cla, která v úterý večer uvalil americký prezident Donald Trump na dovoz z celého světa. Naplnil tak hrozbu, kterou opakoval ve volební kampani a také po zvolení a následně po inauguraci. Ostatně termín „tarif“ je podle něj nejkrásnější anglické slovo.

Investoři si to však nejspíš nemyslí. V reakci na ohlášení cel začali masivně vyprodávat své akciové pozice, což se projevuje zejména na amerických akciových indexech. Podle dat FT.com klíčový index S&P 500 oslabuje v předběžných obchodech o 2,8 procenta, index Nasdaq, v němž jsou více zastoupeny technologické společnosti, pak klesá dokonce o 3,3 procenta.

A problémy se tak nevyhýbají ani velkým podporovatelům amerického prezidenta z řad technologických miliardářů. Tesla, jejíž hlavním investorem je Elon Musk, v premarketu oslabuje o osm procent (přitom v úterý akcie posílily o více než pět procent navzdory nepříliš dobrým výsledkům za první kvartál letošního roku). Amazon padá o šest procent, Meta Platforms téměř o pět procent.

Klesá také index japonské burzy Topix, naopak evropské akcie jsou situací zasaženy daleko méně, zmiňuje FT.com.

Americký prezident Donald Trump

Trumpova cla jsou špatnou zprávou pro české firmy, shodli se analytici

Nová americká cla jsou pro české firmy špatnou zprávou, tvrdí analytici. Dopad na tuzemský průmysl podle nich bude zejména nepřímý, cla ale mohou ovlivnit i tuzemský export do dalších zemí. Experti také varují před zpomalením evropské i tuzemské ekonomiky. Předpokládají odvetné kroky ze strany EU i dalších zemí. Analytici zároveň upozorňují, že zatím není jasné, na co vše budou americká cla platit.

Přečíst článek

Růst zlata a dluhopisů

Podle listu The Financial Times se investoři snaží uzavřít část akciového portfolia, protože se obávají dopadů cel na americkou ekonomiku a spotřebitelskou náladu. Američané v posledních měsících s rostoucí nejistotou snižují své výdaje, nicméně navzdory tomu trh nadále počítá s nárůstem inflace. A to z jednoduchého důvodu: nová cla se dotknou cen veškerého zboží, tedy i toho denní spotřeby, kde běžní lidé nemohou svou spotřebu odložit.

A kdo na celé akci vydělává? Jsou to zejména investoři do zlata. Cenný kov prožívá v posledních 15 měsících neobvyklý boom zejména kvůli nákupům centrálních bank. Nyní však zlato vyhledávají i další investoři kvůli jeho schopnosti udržet hodnotu v čase velkých nejistot. „Zlato se dostalo ke své rekordní ceně ve výši 3167 dolarů za troyskou unci,“ uvádí FT.com. 

Nicméně zvýšený zájem investorů zažívají také další instrumenty. Nárůst ceny tak zaznamenaly státní dluhopisy nebo třeba japonský jen, který si připsal 1,4 procenta. Naopak americký dolar mírně oslabil. 

Elon Musk

Byznys first. Musk končí s prací pro Trumpa, stálo ho to hodně

Americký prezident Donald Trump sdělil členům svého kabinetu a dalším důvěrníkům, že miliardář Elon Musk brzy odejde ze své funkce v administrativě a vrátí se ke svému podnikání. Šéf Bílého domu však s Muskovou prací zůstává spokojen. S odkazem na tři informované zdroje to dnes napsal server Politico. Bílý dům dnes podle agentury Reuters uvedl, že Musk odejde, až dokončí svou práci v rámci skupiny pro zefektivnění státní správy.

Přečíst článek

Chřadnoucí Detroit Evropy. Přesně to udělají ze Slovenska Trumpova cla

Cla, která se na dovoz automobilů do Spojených států chystá uvalit americký prezident Donald Trump, mohou nejvíce poškodit Slovensko. Píše o tom web CNBC. Slovensko je podle analýzy nizozemské banky ING spolu se Švédskem třetím největším vývozcem osobních automobilů do USA v Evropě.

Přečíst článek

Související

Wall Street

Týden tradera: Trhy připomínají investiční horečku z počátku tisíciletí

Přečíst článek
Doporučujeme