Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Dobrý týden pro vlastníka ChatuGPT. Nová investice jej vystřelila mezi nejcennější start-upy světa

Sam Altman je průkopníkem umělé inteligence i pokročilé jaderné energetiky
Shutterstock
Stanislav Šulc

Uvedení nového modelu na tvorbu vysoce kvalitních obrázků mohla být největší událost posledních týdnů ve fungování společnosti OpenAI, která vlastní model umělé inteligence ChatGPT. Jenomže zároveň je krátce před dokončením nejnovější investiční kolo, v němž by OpenAI mohla získat nové prostředky ve výši 40 miliard dolarů. Hodnota společnosti by tak měla přesáhnout 300 miliard dolarů, což by ji zařadilo mezi trojici nejhodnotnějších start-upů světa.

Z OpenAI se může stát jedna z největších společností světa. Věří tomu alespoň řada vlivných investičních skupin, které se podílí na nejnovějším kole financování tvůrce ChatuGPT. Mezi investory je vlivná SoftBank, dále Magnetar Capital, Coatue Management, Founders Fund a Altimeter Capital Management, uvádí agentura Bloomberg.

Celkově by si podle agentury OpenAI mohla přijít až na 40 miliard dolarů. To by přitom společnost nacenilo na hodnotu 300 miliard dolarů, některá média odhadují, že by mohlo jít i o částku 340 miliard dolarů. Oproti loňskému říjnu, kdy došlo k poslednímu ocenění firmy, to je přitom nárůst na téměř dvojnásobek.

OpenAI se tak po uzavření aktuálního investičního kola zařadí do trojice nejhodnotnějších start-upů světa. Těmi ostatními přitom je čínská společnost ByteDance provozující sociální síť TikTok (valuace přesahuje 400 miliard dolarů) a SpaceX založená Elonem Muskem (valuace cca 350 miliard dolarů).

Leon Jakimič a Vít Šubert v magazínu Newstream CLUB

Leon Jakimič a Vít Šubert: Lasvit je dneska odolnější a připravený dobýt svět

Firma Lasvit představuje jeden z největších byznysových příběhů české polistopadové éry. Její zakladatel a většinový vlastník Leon Jakimič si dokázal vybudovat takové postavení, že s Lasvitem chtějí spolupracovat nejslavnější značky světa. Pandemie koronaviru a problémy spojené s válkou na Ukrajině a energetickou krizí však fungování Lasvitu značně oslabily. I proto se do boardu firmy dostal Vít Šubert, majitel konzultační společnosti Unicorn Attacks, aby společně transformovali Lasvit do dalších let. Jak se to kamarádům z tenisu povedlo? A jak se mění společnost působící v tak tradičním odvětví, jako je sklářství? A jak se buduje značka, která chce být Louisem Vuittonem ve své branži? Nejen o tom pánové mluví v hlavním rozhovoru magazínu Newstream CLUB, z něhož nabízíme ukázku.

Přečíst článek

OpenAI rapidně rostou tržby

OpenAI se daří navyšovat počet klientů. V únoru dosáhl počtu 400 milionů uživatelů, roste také počet platících zákazníků, a to z oblasti soukromých, tak i firemních zákazníků. Těch podle CNBC OpenAI měla více než dva miliony. Vedle nízkého základního předplatného ve výši 20 dolarů měsíčně, OpenAI vloni zavedla také předplatné Pro ve výši 200 dolarů, jehož uživatelé mají výrazně lepší přístup nejpokročilejších modelů a funkcí umělé inteligence GPT.

Společnost OpenAI tak odhaduje, že jen za letošek dosáhnou její tržby částky 12,7 miliardy dolarů. To představuje více než trojnásobek proti tržbám za rok 2024, kdy tržby OpenAI dosáhly částky 4 miliardy dolarů.

Ladislav Semetkovský

Ladislav Semetkovský: Naše drony na Ukrajině nezabíjejí. Jen špehují

Myšlenka bezpilotního letounu vznikla otázkou, jak nahradit pilotovaný vrtulník. Za deset let od nápadu má Primoco Ladislava Semetkovského bezpilotní letouny One 150, které brázdí nebe v patnácti zemích čtyř kontinentů. Jsou certifikované v civilní i vojenské oblasti.

Přečíst článek

Konkurence také posiluje

OpenAI není jediným start-upem, kterému se daří získávat nový kapitál. Konkurenčnímu Anthropicu (vlastník chatbota Claude) v nejnovějším kole financování vedeném Lightspeed Venture Partners získal 3,5 miliardy dolarů, což společnost nově nacenilo na 60 miliard dolarů.

A pařížský Mistral AI v sérii B financování získal 640 milionů, čímž má nově hodnotu 6 miliard dolarů. Klíčovým investorem se v tomto kole stala investiční společnost General Catalyst.

Antonio Pasquale, Mattoni

Alessandro Pasquale: Nebránil bych se expanzi do západní Evropy

Patří ke králům evropského potravinářství. Skupině Mattoni vlastněné Alessandrem Pasqualem se daří růst na všech trzích, kde působí. Chystá se na další růst? „V posledních letech jsme udělali hodně akvizic, když to přirovnám k jídlu, hodně jsme hodovali. A nyní je potřeba trávit, tedy starat se o továrny, které jsme získali,“ říká majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale. Přesto další expanzi nevylučuje. Skupina se přitom možná vydá novým směrem.

Přečíst článek

Filmový a televizní režisér Robert Sedláček

Robert Sedláček: Do uvažování se mi vkradla melancholie. Ironický jsem ale pořád víc

Patří k nejplodnějším filmařům polistopadové éry. Na jeho kontě je řada oceňovaných dokumentů, portrét „důchodce“ Miloše Zemana, kultovní snímky Muži v říji a Největší z Čechů, a také cenami ověnčené filmy Rodina je základ státu a Jan Palach. V posledních dvou letech si vybral tvůrčí pauzu. „Bylo toho na mě moc. Musel jsem znovu najít víru, že řemeslo, které tři dekády dělám, má smysl, a že má cenu jím pořád zkoušet znovu a znovu oslovovat druhé,“ říká v rozhovoru pro magazín Newstream CLUB Robert Sedláček, který se vrací k psaní a natáčení.

Přečíst článek

Související

Doporučujeme