Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Panika na trzích je největší od pandemie. A třetí nejvyšší v moderní historii

Ženy investorky - ilustrační foto
poskytnuto Amundi
Stanislav Šulc

Oznámení extrémně vysokých a téměř plošných cel ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa rozkolísala trhy mimořádným způsobem. Některé akciové trhy se již dostaly do „medvědího trhu“, tedy oproti maximům klesly v krátké době o 20 a více procent. Po čtyřech dnech propad sice trhy začaly mírně růst, vyhráno ale investoři téměř jistě nemají. Naznačuje to index volatility VIX, kterému se přezdívá index strachu. Ten se v posledních dnech dostal na úroveň, kde naposledy byl na začátku pandemie.

Rozkolísanost trhů nejlépe zachycuje událost, k níž došlo v pondělí krátce po otevření amerických trhů. Agentura Bloomberg poměrně barvitě zachycuje příběh, který se odehrál v kancelářích profesionálních brokerů. Krátce po desáté, kdy burzy otevřely s brutálním propadem způsobeném víkendovými obchody. Pak se ale objevil post na sociálních sítích, že podle blízkého Trumpova ekonomického poradce Kevina Hasseta americký prezident zvažuje odklad platnost cel o 90 dní.

Trvalo pouhých sedm minut a trhy zaplavila euforie. Během těch sedmi minut horečné nákupy dodaly na americké burzy likviditu ve výši dvou a půl bilionu dolarů a zdálo se, že se optimismus opět vrací.

Jenomže pak Bílý dům oznámil, že se jednalo o lživý příspěvek. A brokeři propadli panice a došlo k dalšímu enormnímu výprodeji. Celý příběh trval 15 minut.

Michal Semotan, portfolio manažer v J&T

Michal Semotan: Nevěřím, že navržená cla vydrží dlouhodobě. Rozbilo by to veškeré obchodní modely a řetězce

Patří k nejúspěšnějším portfolio manažerům u nás. A tak má nyní plné ruce práce. Michal Semotan z J&T Investiční společnosti přitom říká, že v situacích, jako ta, co na trzích panuje nyní, je potřeba mít ruce pevné, dostatek cashe a doplňovat ty akcie, kterým věříte. „Portfolio stavíte s pětiletým horizontem, minimálně s tříletým. V té době už budou problémy se cly vyřešené,“ míní. Na které firmy má podle zkušeného investora nyní smysl sázet?

Přečíst článek

Index strachu roste

Rozkolísanost trhů je reakcí na celou řadu neznámých a nepředvídatelnost budoucních kroků nejen Donalda Trumpa, ale nyní již také dalších aktérů, zejména Číny, Íránu a Evropské unie. Americký prezident programem America First dostal svět na pokraj obchodní války, což je pro investory doslova noční můra.

Z běžně používaných dat to pak nejlépe vystihují dva indexy. První se jmenuje VIX a od roku 1989 jeho tvůrci zachycují právě volatilitu na trzích, konkrétně pak indexu S&P 500. Tento index se v průběhu posledních 48 hodin jednou přiblížil dokonce hodnotě 59 bodů. To je přitom hodnota, kterou tento index dosáhl jen při dvou předchozích událostech – při pádu investiční banky Lehman Brothers, který způsobil celosvětovou hospodářskou krizi v roce 2008 (VIX vyšplhal až k 80 bodům), a pak na začátku pandemie v březnu 2020, kdy svět netušil, jak se bude pandemie vyvíjet (VIX těsně pod 70 body).

Posléze sice index klesl na úroveň kolem 45 a nyní se pohybuje na úrovni 42-43 bodů, i tyto hodnoty jsou ale nejvyšší od prvotního šoku v roce 2020. A podle odborníků se tak zvýšené volatility trhů jen tak nezbavíme.

Bankovka v hodnotě 2000 korun

Česká koruna je ve formě. Aktuálně patří mezi pět nejodolnějších měn světa

Česká koruna patří mezi pětici měn světa, které jsou vůbec nejodolnější v současné vysoce turbulentní době, tedy od středečního oznámení nových cel amerického prezidenta Donalda Trumpa. Koruna dokonce poráží i zlato, tradiční bezpečné útočiště. Jako jedna z mála česká měna vykazuje zpevnění vůči dolaru. Konkrétně, od středeční uzavírací hodnoty, tedy od doby krátce po oznámení nových cel, do dneška, do času krátce po třetí hodině odpolední středoevropského času, zpevnila vůči dolaru o 0,2 procenta, plyne z dat agentury Bloomberg.

Přečíst článek

Točí se víc peněz

Právě to potvrzuje i druhý index, který zachycuje aktuální děs investorů. Má zkratku VVIX a je to pro běžné investory spíše kuriozita – ukazuje totiž volatilitu právě na indexu VIX. Tedy volatilitu na indexu volatility. A také ten v posledních dnech výrazně roste a opět se blíží hodnotám pandemických let.

Co je pak poměrně podstatný rozdíl proti předchozím krizím akciových trhů v roce 2008 a 2020, je hodnota aktiv. Podle studie PwC dosáhla hodnota jmění pod správou největších investičních společností na začátku roku 2025 částky 145,4 bilionu dolarů. V roce 2020 to přitom bylo „jen“ 111 bilionu.

Také nejslavnější indexy jako S&P 500 či Nasdaq a Dow Jones jsou oproti předchozím krizím výrazně výše. Míra paniky a její dopad tak může být daleko drtivější než dříve. Jak ostatně naznačuje 15minutový příběh ze začátku obchodování v tomto týdnu.

Americký prezident Donald Trump

Návrh EU vynulovat na obou stranách Atlantiku clo je správný. Trumpovi to ale stačit nebude

Americký prezident Donald Trump už přiměl EU k ústupku v podobě návrhu nulového cla na veškeré průmyslové zboží dovážené z USA, pokud USA totéž clo též vynuluje. To je dobrý začátek.

Přečíst článek

Kam až můžou trhy klesnout, aby to Trumpa vystrašilo?

Kam až můžou trhy klesnout, aby to Trumpa vystrašilo? Ještě to může hodně bolet

Jak moc vlastně aktuální vlna paniky mezi investory děsí Donalda Trumpa? Podle jeho vlastních slov z nedělní noci si tuto reakci trhů (údajně) nedokázal představit. Přitom ekonomové po celém světě dopředu avizovali, že zavedení plošných cel povede jednak k obchodní válce, jednak ke snížení růstu a propadů trhů, a naopak k nárůstu inflace zejména v USA. O kolik vlastně trhy propadly? A jak hluboko mohou padat, aniž by to Trumpa znervóznělo? Prostor pro další propad ještě je, ačkoli se poměrně zmenšuje. Trhy totiž propadly opravdu razantně.

Přečíst článek

Související

Protesty proti Trumpovi

Karel Pučelík: Trump dělá Američany znovu chudými. Jak dlouho mu budou útok na jejich blahobyt trpět?

Přečíst článek
Konec paniky na trzích. Americké akcie už zase letí vzhůru

Konec paniky na trzích. Americké akcie už zase letí vzhůru. Nakupují hlavně drobasové

Přečíst článek
Donald Trump

Výnosy dluhopisů rostou. Sexy akcie i bitcoin se mohou dostat pod tlak

Přečíst článek
Doporučujeme