Šéf Fedu mění tón. Nová cla zřejmě zvýší inflaci a zpomalí ekonomický růst

Páteční projev Jeromeho Powella na konferenci pro ekonomické novináře byl podle Bloombergu znatelně obezřetnější než jeho vystoupení z poloviny března, kdy očekával, že dopad cel na inflaci bude jen přechodný.
Rozsáhlá nová cla, jež ve středu oznámil americký prezident Donald Trump, zřejmě povedou k větší inflaci a nižšímu ekonomickému růstu. Podle zpravodajských agentur to v pátek uvedl předseda americké centrální banky (Fed) Jerome Powell. Centrální banka podle něj musí zabránit tomu, aby nová situace vedla k trvale zvýšené inflaci, dodala agentura Bloomberg. Trump krátce předtím Powella na sociální síti vyzval, aby Fed co nejdříve snížil úrokové sazby.
Powellův páteční projev na konferenci pro ekonomické novináře měl podle Bloombergu znatelně obezřetnější tón než jeho vystoupení z poloviny března, kdy očekával, že dopad cel na inflaci bude jen přechodný.
„Ačkoli přetrvává zvýšená nejistota, je v tuto chvíli jasné, že zvýšení cel bude podstatně výraznější, než se očekávalo,“ řekl Powell s tím, že totéž bude pravděpodobně platit i pro ekonomické dopady, jako jsou vyšší inflace a pomalejší růst ekonomiky.
Americká centrální banka podle Powella nechce předčasně měnit měnovou politiku a bude čekat na více údajů. Fed v březnu podle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu v pásmu 4,25 až 4,50. Další měnové zasedání je plánované na 6. až 7. května. Trump v pátek na sociální síti Truth Social na Powellowu adresu uvedl, že teď je „dokonalý“ čas na snížení sazeb a předsedu centrální banky nařkl z údajného otálení.
Trhy podle médií dosud očekávaly, že Fed se ke snižování sazeb vrátí v červnu. Hovořily pro to dosud stále poměrně dobré ekonomické údaje. Powell i v pátek řekl, že podle dat je ekonomika „stále v dobré kondici“.
Podle Bloombergu se tak centrální banka ocitá ve složité pozici – pokud cla způsobí jednorázový cenový šok, který utlumí růst a zaměstnanost, může to Fed přimět ke snížení sazeb; pokud dojde k šíření inflačních tlaků do dalších oblastí ekonomiky a k nárůstu inflačních očekávání, musel by se snižováním sazeb dále počkat, případně zvážit i jejich zvýšení. Od roku 2021 se inflace v USA pohybuje nad dvouprocentním cílem centrálních bankéřů.
Prezident Trump ve středu oznámil, že Spojené státy od 5. dubna začnou vybírat plošné desetiprocentní clo prakticky u veškerého zboží dováženého do USA. Od 9. dubna pak začnou u dovozu z vybraných zemí vybírat i takzvaná reciproční cla, která jsou vyšší a která v případě Evropské unie činí 20 procent.
Americký prezident označil 2. duben 2025 za den osvobození. A rozhodně nebyl daleko od pravdy. Globální trhy počítají s tím, že americká cla uvalená v zásadě plošně na celý svět, světovou ekonomiku osvobodí od hrozby růstu. Trhy padají na celém světě a co je možná důležitější ukazatel: klesá cena ropy. Její cena přitom v podobných situacích signalizuje ochlazení růstu a spotřeby. Tedy recesi.
Stanislav Šulc: Donald Trump to dokázal. Globální recese se přiblížila, dolů se řítí i pražská burza
Názory
„Apelujeme na Spojené státy a jejich obchodní partnery, aby společně konstruktivně pracovali na vyřešení obchodního napětí a omezení nejistoty,“ vyzvala dotčené země Kristalina Georgievová.
Šéfka MMF ostře proti clům: Ohrožují globální růst, odveta ale nepomůže
Trhy