Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Šéf UBS Ermotti: Trumpova cla by zacloumala s trhy

Sergio Ermotti
Profimedia
 nst
nst

Generální ředitel společnosti UBS Group Sergio Ermotti v rozhovoru pro televizi Bloomberg varoval před rostoucím rizikem na finančních trzích. Trhy mohou být podle něj v příštím roce více rozkolísané. Důvodů pro to, je podle něj hned několik - Trumpův protekcionismus i stupňující se geopolitické napětí.

A právě Trump začal zostra. Jedním z prvních kroků nově zvoleného prezidenta Spojených států, který do úřadu nastoupí v lednu, bude uvalení nových cel na Čínu, Kanadu a Mexiko. A zatímco desetiprocentní clo na veškeré zboží z Číny takový rozruch nevyvovalo, zpráva o možném zavedení pětadvacetiprocentních tarifů na dovoz z Mexika a Kanady způsobila šok. Pokud Trump tato cla skutečně zavede, bude to mít devastující následky pro americké spotřebitele, kteří budou nuceni platit vyšší ceny.

Podle generálního ředitele UBS Group Trumpova cla v kombinaci se sílícím geoplitickým napětím zvýšit riziko na finančních trzích v příštím roce. „Zrychlení geopolitických událostí ve spojení s eskalací na makroekonomických frontách - cla, protekcionismus - to je rozhodně něco, co je třeba sledovat,“ řekl Sergio Ermotti v rozhovoru pro televizi Bloomberg. „Je to stále velmi nejisté, na trzích budeme svědky velké volatility,“ dodal.

Analýza: Trumpova cla by ročně obrala americkou domácnost o 1700 dolarů

Z analýzy washingtonského Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku vyplývá, že současné Trumpovy návrhy na plošná dovozní cla jsou výrazně škodlivější než opatření, která zavedl v době svého prvního funkčního období.

Přečíst článek

Odolní spotřebitelé i ekonomika

Šéf jednoho z největších světových správců majetku dále uvedl, že v současném prostředí radí klientům, aby dobře diverzifikovali, a že v současné době nevidí velkou chuť riskovat. Prozatím jsou spotřebitelé a ekonomika a „stále odolní“ navzdory nejistotě ohledně ekonomických a politických vyhlídek.

„S úlevou a překvapením sleduji, že všechny tyto geopolitické události ve skutečnosti nevyvolaly žádné řetězové události a důsledky ani na finančních trzích,“ řekl Ermotti. „Zdá se, že inflace je prozatím pod kontrolou, a případná deregulace v USA by mohla podpořit aktivity v oblasti fúzí a akvizic - to by mohlo být pro trhy a ekonomiku přínosné,“ doplnil.

S&P 500 oficiálně vstoupil do býčího trhu

Týden tradera: Americká ekonomika dál pádí vpřed, ale Čína jí může zavařit

„Santa Claus rally“ na trzích zdárně pokračuje, hlavní americký index S&P 500 si připisoval růst každý den v týdnu. Zakotvil nakonec kolem úrovně 6100 bodů. Nic na tom nezměnila ani další várka dat z klíčového amerického trhu práce, který zatím zůstává poměrně robustní. Jaké byly hlavní události uplynulého období?

Přečíst článek

Trumpova cla mohou ze Slovenska udělat hladovějící Detroit Evropy, všímá si CNBC

Cla, která se chystá zavést nový americký prezident Donald Trump, mohou poškodit kvetoucí automobilový průmysl na Slovensku. Tato středoevropská země přezdívaná evropský Detroit vyrábí více aut na hlavu než kterýkoli jiný stát na světě, a je tak velmi výrazně vystavena Trumpově politice America First (Amerika na prvním místě), píše zpravodajský web CNBC.

Přečíst článek

Související

Auta, léky, čipy. Trumpova nová cla ohrožují český vývoz za sedm miliard korun

Přečíst článek
Americký prezident Donald Trump

Trump chce většinu dovozu zatížit clem kolem 20 procent, tvrdí The Washington Post

Přečíst článek
Doporučujeme