Silný dolar zamíchá světovou ekonomikou. Co ale skutečně chce Donald Trump?
Americká měna posiluje. Od chvíle, kdy se Donald Trump stal lídrem předvolebních průzkumů, do okamžiku nástupu k moci US Dollar Index přidal téměř deset procent. Ekonomové navíc očekávají, že v roce 2025 bude dolar nadále posilovat. Silný dolar přitom bude činit potíže celé řadě států a firem. A to i těm americkým.
Sázky na silný dolar rostou. Významné bankovní i další investiční společnosti se chystají na to, že v roce 2025 dolar spíše posílí, než by oslabil. Například Goldman Sachs připomíná, že v letošním roce americká ekonomika pošlape, posílit by americká měna měla také v důsledku očekávaného zavádění různých cel.
A očekáváním odpovídají také dosavadní data. The Financial Times připomínají, že US Dollar Index v roce 2024 oslaboval, k radikální změně ale došlo na přelomu října a listopadu, kdy se Donald Trump začal objevovat v roli favorita předvolebních průzkumů. Od té doby pak index posílil až o deset procent. Díky tomu americký dolar byl na rekordních úrovních například proti brazilskému realu či indické rupii a na dlouhodobých maximech také proti britské libře nebo kanadskému dolaru.
Přesto zdaleka ne všichni jsou přesvědčení o tom, že dolar letos půjde jen nahoru. Například Kit Juckes ze Societe Generale varuje, že americká měna může být nadhodnocená. A Morgan Stanley dokonce dolary vyprodává a nakupuje eura, libry a jeny s ohledem na to, že americké dluhopisy již dosáhly vrcholu, což se projeví o zájem o americké bondy i měnu.
Koruna včera vůči americkému dolaru zpevnila o 1,58 procenta, plyne z dat agentury Bloomberg, což je nejvíce od poloviny listopadu 2023.Koruna v den Trumpova návratu do Bílého domu posílila nejvýrazněji od listopadu 2023
Money
Co chce vlastně Donald Trump?
Zatímco Donald Trump a jeho ekonomické přísliby ženou dolar vzhůru, je to ten samý Trump, který paradoxně po silné domácí měně nijak netouží. Důvod je přitom jednoduchý: silný dolar prodražuje export domácího zboží, což je v protikladu Trumpových vizí byznysově silné Ameriky.
Významnou roli pak ve vývoji kurzu dolaru sehrají cla, tedy Trumpův hlavní ekonomický nástroj. Aktuálně se spekuluje, že prvním cílem se stane zboží dovážené z Číny a Mexika, na které by staronový americký prezident měl cla uvalit od 1. února. A mohla by dosáhnout až 25procentní výše. Sice to je méně, než Trump původně avizoval, přesto by to mělo výrazný dopad na vzájemnou obchodní bilanci.
Cla posílí dolar. A pak ho srazí
Jak se ale případná celní válka USA proti zbytku světa projeví na kurzu dolaru? Podle uznávaného ekonoma Duncana Weldona je odpověď složitější.
„Ekonomická teorie říká, že krátkodobě mohou taková cla posílit domácí měnu. To se naposledy stalo například Číně v letech 2018 a 2019. Ale v dlouhodobé perspektivě bývají důsledkem cel výrazné snížení obchodních styků, a to importu i exportu, což vede k nižším úrokovým sazbám, a tedy slabší měně.“
Na světě je 2769 dolarových miliardářů, jen loni jich přibylo 204. Jejich majetek vzrostl třikrát rychleji než v předchozím roce, zvýšil se o dva biliony dolarů (49 bilionů korun) přibližně na 15 bilionů dolarů. Vyplývá to ze zprávy o nerovnosti, kterou před začátkem Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu zveřejnila mezinárodní nevládní organizace Oxfam.Deset nejbohatších lidí světa loni bohatlo v průměru o 100 milionů dolarů denně
Money
Problém pro celý svět
Silný dolar pak je velký problém pro velkou část světa, pro niž je právě dolar hlavní obchodní měnou. To se týká zejména rozvíjejících se trhů, které si velmi často půjčují na globálních trzích právě dolary a emise nových dluhopisů se jim značně prodražuje.
Zajímavější však je pohled Japonska, které patří k nejrozvinutějším trhům světa a zároveň je pro ně kurz dolaru zásadní. Jednak kvůli velké obchodní bilanci s USA, jednak proto, že jen bývá pro svou stabilitu používán pro takzvané carry obchody. To znamená, že si investoři půjčují jeny s výrazně nízkým úrokem a za ty pak nakupují dluhopisy dalších států, zejména americké. To má přitom vliv na stabilitu japonské měny.
Právě v tomto týdnu přitom zasedá Bank of Japan, jejíž guvernér Kazuo Ueda předem avizoval, že dost možná BoJ přistoupí ke zvýšení sazeb ze stávajících 0,25 na 0,5 procenta. S nástupem Donalda Trumpa k moci totiž bankéři dostanou „poslední dílek informací, který nám chyběl při prosincovém zasedání“. Tehdy přitom BoJ sazby ponechala na stávající úrovni.
Ekonom Citigroup Japan Katsuhiko Aiba připomíná, že pokud by i tentokrát Bank of Japan ponechala sazby beze změn, slábnoucí jen by byl nevyhnutelný.
Česká metropole se může těšit na příliv turistů. Prestižní list The Financial Times sestavil žebříček padesáti destinací, které by měl letos každý člověk navštívit. Hned do lednového měsíce tvůrci žebříčku zařadili Prahu, konkrétně nově otevřený palác Savarin, v němž se otevírá muzeum věnované dílu Alfonse Muchy.Prestižní Financial Times zvou čtenáře do Prahy. Do nového Muchova muzea v Savarinu
Enjoy
Zatímco Češi a hodně jiných Evropanů si třeba v baru či hospodě už pěkných pár let nezapálí, japonští kuřáci mají větší štěstí. Ale má to háček: nezapálí si venku.Jak se kouří v Japonsku? Uvnitř, ne venku
Enjoy