Lukáš Kovanda: Stopka pro ruský plyn do Rakouska zahýbala cenami
Od soboty v EU zůstanou již jen dvě země, které ve významnější míře potrubně odebírají ruský plyn, a to Slovensko a Maďarsko.
Rusko od soboty vypne plyn Rakousku. Evropské ceny plynu v reakci na zprávu poskočily na takřka roční maximum. Nyní se pohybují na úrovni 46,3 eura za megawatthodinu.
Je to špatná zpráva i pro Slovensko, jemuž se notně ztenčí příjem za tranzit plynu.
Velkoobchodní cena zemního plynu v EU v pondělí ráno vzrostla až o jedenáct procent. Děje se tak v reakci na zastavení dodávek ruského plynu plynovodem Jamal, k němuž došlo v sobotu. Rusko o víkendu zavřelo kohouty, plyn v EU prudce zdražuje
Názory
Rakouský podnik OMV, který většinově ovládá konsorcium států Rakouska a Abú Zabí, předevčírem u Mezinárodní obchodní komory vyhrál arbitrážní spor s ruským Gazpromem, jejž ovládá Kreml. Přisouzené odškodné chtěl OMV získávat započtením proti dodávkám plynu z Ruska, čímž by za ně fakticky neplatil. Gazprom proto raději zavírá kohouty.
Od zítřka tak v EU zůstanou již jen dvě země, které ve významnější míře potrubně odebírají ruský plyn, a to Slovensko a Maďarsko. Některé země EU ale získávají ruský zkapalněný plyn dodávaný námořní cestou. Jde zejména o Francii, Belgii a Španělsko.
Pokud připočteme ještě odběry ropy, je v EU největším dovozcem ruských fosilních energií Francie, jak vyplývá z dat finského institutu CREA. Letos v říjnu Francie dovezla ruská fosilní paliva v přepočtu za celkem za 5,7 miliardy korun. Druhou příčku obsadilo právě Rakousko, jež dovezlo ruské fosilní energie za 5,6 miliardy korun. Třetí bylo Slovensko s dovozem za 5,3 miliardy, čtvrté Maďarsko (5,2 miliardy) a pátá Belgie (4,4 miliardy).