Světový lídr v těžbě diamantů kapituluje, kameny zlevnil o víc než 10 procent
Největší světový producent přírodních diamantů upustil od pokusů o stabilizaci propadajícího se trhu a přistoupil k velkému výprodeji. Ačkoli společnost De Beers nezveřejňuje informace o změnách cen, při jejím posledním letošním prodeji snížila ceny diamantů plošně o více než 10 procent.
Diamantový průmysl čelí jednomu z nejhlubšch a nejdelších propadů za poslední desetiletí. Oživení, které následovalo po pandemickém roce 2020, kdy trh s diamanty prakticky zamrzl, mělo jen jepičí život. V dalších letech následovala spirála globální inflace a kolaps na čínském trhu s luxusem, které poslaly poptávku hluboko dolů.
A zatímco ceny surových diamantů na sekundárním trhu - kde obchodníci a výrobci nakupují jeden od druhého - po většinu roku neustále klesaly, společnost De Beers se snažila držet linii. Místo aby snížila ceny, nabídla svým zákazníkům větší flexibilitu a právo odmítnout zboží. Tlak na snížení cen byl ale natolik velký, že při letošním posledním prodeji na tuto strategii rezignovala a ceny snížila. Podle lidí obeznámených se situací De Beers snížila ceny o 10 až 15 procent u většiny prodávaného zboží, píše Bloomberg. Jedná se o první výraznější snížení cen od začátku roku a o historicky největší snížení.
Těžká doba
Propad na trhu s diamanty přichází pro společnost De Beers v těžké době. Její většinový vlastník, společnost Anglo American, se sám brání převzetí. Na začátku tohoto roku se mu podařilo odvrátit nabídku australské skupiny BHP ve výši 49 miliard dolarů. V rámci své radikální restrukturalizace zvažuje rovněž odprodej většinového podílu právě ve společnosti De Beers.
Společnost De Beers má na trhu se surovými diamanty značnou moc. Každoročně pořádá deset prodejů, při nichž kupující - tzv. sightholders - musí zpravidla akceptovat nabízenou cenu a množství.
I po dnešním výrazném snížení cen jsou však kameny společnosti stále dražší než běžné ceny na sekundárním trhu, uvedly zdroje agentury Reuters. Společnost podle nich také zrušila některé flexibilní podmínky, které nabízela při předchozích prodejích. De Beers si obvykle vyhrazuje agresivní snižování cen jako poslední možnost.
Diamanty jsou možná věčné, ale poptávka po nich rozhodně ne. Nelehké časy nyní zažívají jak těžaři, tak i zpracovatelé drahých kamenů. A na pomyslném vrcholu současné krize stojí ti z Indie.Diamantová deprese. Drahým kamenům se nedaří a může za to i válka na Ukrajině
Zprávy z firem
Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu i nadále ovlivňuje trhy. Zatímco například kryptoměny, a především bitcoin, z jeho znovuzvolení těží, se zlatem je to naopak. Jeho ceny jsou v současné chvíli na měsíčních minimech. Trumpův návrat přiškrtil zlato, jeho cena spadla na měsíční minima
Trhy
Cena stříbra se dnes vyšplhala nejvýše za téměř 12 let a nová maxima zdolává i zlato. Drahé kovy těží z rozhodnutí centrálních bank snižovat základní úrokovou sazbu, investory už tolik neodrazuje, že jim žádné úroky nenesou.Cena stříbra je na letitém rekordu. Nahoru stoupá i zlato
Trhy