Trump: Cla jsou nutnou léčbou pro ozdravení ekonomiky

Americký prezident Trump přirovnal svou politiku zavádění cel na dovoz do Spojených států k léčbě nutné pro ozdravení ekonomiky. Naznačil, že pokles trhů jej neznepokojuje, uvedla agentura Reuters.
Základní desetiprocentní clo na dovozy ze zahraničí začaly USA uplatňovat od soboty. Od středy pak mají začít platit zvýšená cla, která se týkají jen některých vybraných zemí. Mezi nimi je i Evropská unie. Na dovoz z EU podle plánu ohlášeného Trumpem budou USA uplatňovat dvacetiprocentní clo.
Trumpovo oznámení z minulého týdne otřáslo trhy po celém světě, vyvolalo odvetná cla ze strany Číny a podnítilo obavy z globální obchodní války i recese. Jen v USA odepsaly tamní akciové trhy téměř šest bilionů dolarů, připomněl Reuters. Japonský akciový index Nikkei 225 dnes zahájil obchodování propadem o více než osm procent, uvedla agentura DPA.
Některé asijské země zřejmě nezavedou odvetná cla na Spojené státy a zaměří se na vyjednávání s administrativou Donalda Trumpa. Cla na americké dovozy vyloučily například Tchaj-wan či Indonésie, tento krok zatím zřejmě nepodnikne ani Indie, píše agentura Reuters. O odklad cel oznámených americkým prezidentem Donaldem Trumpem požádal Vietnam. Čína naopak již ohlásila, že cla na americké zboží v reakci na Trumpův krok uvalí.
Raději vyjednávání. Některé asijské země nezavedou odvetná cla na USA
Politika
Jednání s lídry
„Nechci, aby se něco zhroutilo, ale někdy si musíte vzít lék, abyste něco napravili,“ řekl Trump v reakci na dotaz médií ohledně dopadů zavádění dovozních cel na americkou ekonomiku.
Trump v rozhovoru s novináři na palubě prezidentského letounu Air Force One také uvedl, že o víkendu hovořil s lídry z Evropy a Asie, kteří podle jeho slov doufají, že ho přesvědčí ke snížení cel. „Přicházejí k jednacímu stolu. Chtějí mluvit. Ale není o čem, pokud nám nezaplatí ročně hodně peněz,“ řekl Trump.
Trumpova cla zahýbala světem. Napříč zeměmi, napříč trhy. A svět nyní přemýšlí, jak Spojeným státům vrátit úder. Jenže žádné „zub za zub“ by se dít nemělo. Evropská unie by naopak na Trumpova cla reagovat neměla, ideálně ať je Spojeným státům sníží. Zaměřit by se měla především na svá vlastní „cla“, která si uvaluje sama na sebe.
EU by na Trumpova cla reagovat neměla. Ať nejdřív odstraní ta, která si uvaluje na sebe
Názory
Republikánský prezident popřel, že by svými prohlášeními záměrně vyvolával paniku na trzích, a trval na tom, žereakci trhů nemohl předvídat, uvedla agentura AFP. Řekl také, že neuzavře dohodu s ostatními zeměmi, pokud nebude vyřešen obchodní deficit ve vzájemném obchodu.
Trump tvrdí, že cla pomohou do USA navrátit výrobu, která se v uplynulých letech přesunula do zahraničí, a růstu pracovních příležitostí. Ekonomové se však obávají růstu inflace i poklesu výkonu hospodářství.