Týden tradera: Čína se nevyhne bolestivým reformám
V uplynulém týdnu zasedaly centrální banky, přičemž rozhodnutí té americké bylo pod drobnohledem investorů. Fed nakonec doručil snížení sazeb o 25 bazických bodů (bps), zatímco zklamáním byla data z Číny. Hlavní americký index S&P 500 následně prošel prudkým „výprodejem“ a atakoval úroveň kolem 5900 bodů.
Na úvod týdne byla zveřejněna data o maloobchodu v Číně, která ukazují na zpomalení ekonomického tempa. Růst maloobchodních tržeb v listopadu zpomalil na 3 procenta meziročně a došlo také k poklesu investic do fixních aktiv. Přestože průmyslová výroba vzrostla o 5,4 procenta, investice do nemovitostí od ledna do listopadu meziročně poklesly o 10,4 procenta. Tyto trendy naznačují, že stávající vládní opatření k zabránění pokračování deflace tamní ekonomiky budou muset být daleko razantnější. Obava z naplnění „japonského scénáře“ je stále aktuální, a to ještě před případným začátkem výraznějších obchodních válek. Je zjevné, že Čína se nevyhne ani bolestivým reformám.
Nejsledovanější událostí týdne bylo zasedání amerického Federálního rezervního systému (Fed) ve středu večer. Trhy očekávaly snížení úrokových sazeb o 25 bps a poměrně „jestřábí“ následnou tiskovou konferenci šéfa Fedu Jeromeho Powella. K očekávanému snížení sazeb skutečně došlo, avšak trhům se nelíbila menší ochota Fedu dále v příštím roce výrazněji uvolňovat měnovou politiku.
Fed je tak i nadále nucen bojovat proti inflačním tlakům, zejména na trhu služeb. Ostatně jádrová inflace neklesá již několik měsíců. Výhled pro inflaci v roce 2025 byl revidován vzhůru o 40 bps na 2,5 procenta. Tento krok byl finančními trhy označen jako „jestřábí snížení sazeb“ (hawkish rate cut). Je třeba dodat, že měnové podmínky byly už před zasedáním výrazně uvolněné, což dokládá například rekordní růst řady aktiv. Bitcoin před zasedáním Fedu překonal hranici 100 tisíc dolarů a technologický Nasdaq dosáhl nových maxim. Fed si tak pravděpodobně záměrně vybral určité ochlazení trhů, což je podle mého názoru signálem k většímu boji v příštím roce. Trhy na rozhodnutí reagovaly prudkým poklesem – Nasdaq oslabil o 3,1 procenta a cena zlata klesla až pod 2600 dolarů za troyskou unci. V závěru roku by však trhy mohly mírně posilovat, jak budou tyto ztráty postupně dohánět.
Dalším významným momentem týdne je boj o klíčovou německou banku. Italská UniCredit zvýšila svůj podíl v německé Commerzbank na 28 procent. Toho dosáhla prostřednictvím derivátových smluv. UniCredit drží v Commerzbank 9,5 procenta přímo a dalších 18,5 procenta pomocí derivátů. Německá vláda opakovaně dala najevo svou nelibost, což podle mého názoru může být pro akcie Commerzbank další vzpruhou. Ukazuje se však, že jednotný evropský trh často končí tam, kde začíná státní zájem.
Oba patří do špičky ve svých oborech. Jiří Kovanda je legendou českého umění, Lukáš Kovanda je nejcitovanějším českým ekonomem. Zdánlivě by si dva lidé nemohli být vzdálenější. Přesto jejich dráhy mají mnohem víc společného, než by si někdo mohl být s to uvědomit. A to včetně celé řady názorů a pohledů na svět. Jak se může ekonom a umělec shodnout? V čem se jejich názory naopak liší? A v čem si jsou neustálou inspirací? Jiří a Lukáš Kovandovi v otevřeném rozhovoru, který celý najdete v magazínu Newstream CLUB.Jiří a Lukáš Kovandovi o umění, ekonomice, kreativitě i vzájemné inspiraci
Leaders
Není to žádné překvapení. Vláda se necelý rok před volbami celkem jednoduše dohodla, že milionu lidí, kteří jsou placeni z daní pracujících lidí a podnikatelů, přidá od příštího roku peníze. Mluví se o sedmi procentech v průměru, ale pro některé profese to bude i dvanáct procent. Učitelé, policisté, čert ví kdo ještě, prostě milion lidí, které tak trochu potřebujeme, ale kteří se také tak trochu umí vozit za cizí peníze, vydírat, a kteří nikdy nemají daleko k tomu, aby, když si usmyslí, vyhrožovali státu stávkou.Dalibor Martínek: Levicová vláda Petra Fialy opět přidává na platech státních zaměstnanců
Názory