Týden tradera: Nejistotu na trzích prohlubují nepředvídatelné kroky Donalda Trumpa
Druhý lednový týden přinesl na finanční trhy další dávku volatility, kterou tentokrát způsobila především makroekonomická data z USA. Klíčovou roli totiž sehrály výsledky inflace, konkrétně indexy CPI a PPI, které rozvířily debaty o dalším vývoji úrokových sazeb. Nejistotu na trzích ještě prohloubily nepředvídatelné kroky Donalda Trumpa v oblasti obchodní politiky, zejména jeho plány na postupné zvyšování cel. Americký index S&P 500 začíná trochu vypadat na hlubší tržní korekci.
V polovině týdne na trh dopadla nová data o vývoji cen z americké ekonomiky. Pozitivně dopadla data o výrobní inflaci, která ukázala na slábnoucí tlaky na jádrové úrovni. Index cen výrobců pro konečnou poptávku vzrostl minulý měsíc o 0,2 procenta po nerevidovaném listopadovém nárůstu o 0,4 procenta, což bylo méně, než se čekalo. Vyšší náklady na zboží byly částečně kompenzovány stabilními cenami služeb, což naznačuje, že inflace v posledních měsících nadále pokračuje v klesajícím trendu. Trhy vyloženě nezklamala ani data o spotřebitelské inflaci, která jsou pro americkou centrální banku ta hlavní. Meziročně inflace rostla o 2,9 procenta, což bylo v souladu s očekáváním.
Cla za Trumpa by mohla být nastavena na tzv. „gradualistickou“ cestu. Tým bývalého prezidenta zvažuje postupné zvyšování cel na dovoz o 2 až 5 procent měsíčně na obchodní partnery s cílem zvýšit vyjednávací sílu a zároveň zabránit prudkému nárůstu inflace. Tento plán by využíval pravomoci prezidenta podle zákona o mezinárodních mimořádných hospodářských pravomocích. Návrh je zatím v rané fázi a nebyl ještě Trumpovi prezentován. Přesto ukazuje na vědomí prezidentových poradců, že inflace je stále problém a nemá smysl jí za každou cenu znovu probudit.
Výborné výsledky doručila na začátku období zveřejňování hospodářských výsledků amerických firem banka J.P. Morgan. Americká společnost dosáhla v posledním čtvrtém čtvrtletí zisku na akcii 4,81 dolaru a celkových příjmů 43,74 miliardy dolarů. Velmi dobře vypadá i návratnost vlastního kapitálu (ROE), která se u této společnosti pohybuje okolo 17 procent, což bylo nad očekáváním trhu na úrovni 14 procent. Akcie by mohly tedy ještě přidat. A před nástupem Trumpa, který by měl přinést vlnu deregulačních opatření pro americkou ekonomiku, je firma nastavena na robustní růst. Šéf banky Dimon ocenil sílu americké ekonomiky, akcentoval ale dvě rizika: „Přetrvávající inflační tlaky a geopolitické prostřední zůstává nejnapjatější od druhé světové války.“
Joe Biden v pondělí odejde z Bílého domu a přenechá místo Donaldu Trumpovi, před kterým v posledních vystoupeních důrazně varuje. Proti jeho nástupu však udělal málo. Nyní končí jako neoblíbený politik. Kdo ale ví? Třeba k němu historie nakonec bude milosrdná.Karel Pučelík: Joe Biden varuje před krizí, kterou sám pomáhal nastartovat. Jak si ho bude Amerika pamatovat?
Politika
Británie plánuje vzít obor umělé inteligence útokem a udělat ze země základnu pro nové giganty. Pomoci jí v tom má začleňování nových technologií do každodenního provozu i radikální otevřenost vůči soukromému sektoru. Objevila vláda Keira Starmera recept na úspěch hodný následování nebo jsou to jen nesplnitelné sny, navíc s potenciálně negativní dopadem na soukromí a duševní vlastnictví?Vznikne „Silicon Valley nad Temží“? Británie chce být supervelmocí na poli AI
Zprávy z firem