Týden tradera: Pozitivní nálada na trzích se „vypařila“

Technologický sektor zůstává velmi citlivý na vývoj geopolitiky a investoři by si měli dobře rozmyslet, jaké ztráty jsou v tomto prostředí ochotni akceptovat.
V uplynulém týdnu se postupně začala „vypařovat“ pozitivní nálada po 90denním odkladu cel ze strany Donalda Trumpa. Ten totiž situaci v obchodních vztazích znovu vyhrotil – uvalil exportní omezení pro výrobce čipů Nvidia. Zklamáním pro trh byly také výsledky společnosti ASML, naopak solidní čísla předvedla slavná bankovní společnost Goldman Sachs. Zvýšená volatilita akcií přinesla traderům v bankách rekordní výnosy. Hlavní americký index S&P 500 se tak vrátil blíže k pásmu 5300 až 5400 bodů.
Napětí mezi USA a Čínou dál eskaluje. Nedávná čínská omezení vývozu vzácných surovin – dlouhodobě silná páka Pekingu – vyvolala další kolo tenzí. Trumpova administrativa reagovala přípravou restrikcí na export čipů H20 od Nvidie a zároveň zahájila vyšetřování cel na kritické suroviny. Tato nejistota dopadla především na technologické firmy, což se odrazilo v poklesu asijských akcií a přineslo další ztráty na evropských i amerických trzích. Obchodní válka tak nemá konce, naopak dále eskaluje. Hledání konsensu bude složité a ekonomika tím bude zřejmě trpět delší dobu.
Na vlnách akciové volatility se dokázala svézt banka Goldman Sachs, která za první čtvrtletí oznámila solidní výsledky. Zisk meziročně vzrostl o 15 procent na 4,74 miliardy dolarů, což odpovídá 14,12 dolaru na akcii. Tržby vzrostly o šest procent na 15,06 miliardy dolarů. Generální ředitel David Solomon uvedl, že výsledky reflektují zvýšenou volatilitu způsobenou aktuálním obchodním napětím, které vyvolal Donald Trump.
Akcie Goldman Sachs se aktuálně obchodují se ztrátou přes 20 procent od svých maxim, což pro dlouhodobé investory může představovat příležitost. Ocenění (forward P/E kolem 10) působí rovněž poměrně atraktivně.
Naopak evropský výrobce čipů ASML investory příliš nepotěšil – jeho akcie propadly až o sedm procent. Firma vykázala za první čtvrtletí objednávky ve výši 3,94 miliardy eur, zatímco analytici očekávali 4,82 miliardy. Pokles objednávek je připisován právě sílícím dopadům obchodní války, které firmu začínají viditelně zasahovat. Přesné dopady zatím nelze kvantifikovat, ale je pravděpodobné, že negativní vlivy budou postupně sílit.
Technologický sektor tak zůstává velmi citlivý na vývoj geopolitiky a investoři by si měli dobře rozmyslet, jaké ztráty jsou v tomto prostředí ochotni akceptovat.
Týden se v úvodu nesl ve znamení burzovní paniky na všech frontách, který byl vystřídán mohutnou úlevou. Ta nastala poté, co americký prezident Donald Trump oznámil odklad cel na dovoz do USA o 90 dní pro většinu zemí s výjimkou Číny, které Trump cla naopak ještě zvýšil. Americký index si tak tento týden prošel pohyby mezi 4800 až 5500 bodů, což je skutečně vysoká volatilita. Index „strachu“ VIX se pohyboval na úrovních jako při začátku koronavirové pandemie.
Týden tradera: Wall Street v drápech medvědího trhu. Naštěstí jen na mžik
Trhy
Ohlášená cla na veškeré zboží, které se do USA doveze, nyní vyděsila investory. První aprílový týden se tak nesl ve znamení tržního kolapsu. Akcie krvácejí, investoři se stahují do bezpečných přístavů. Tuší, že opatření, od kterého si Trump slibuje dodatečných 700 miliard dolarů ročně na straně příjmů, spíše vyvolá v USA recesi. A nejen tam.
Týden tradera: Trhy čelí nejhorší krizi od krachu na začátku pandemie covidu
Trhy