Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Týden tradera: Trhy čekají bouřlivé měsíce. Zdrojem nejistoty je konání Trumpa

Týden tradera: Trhy čekají bouřlivé měsíce. Zdrojem nejistoty je konání Trumpa
Profimedia
Kryštof Míšek

V uplynulém týdnu byla na trzích cítit úleva, když se zatím podařilo vyhnout negativním dopadům celní války, kterou odstartoval Donald Trump. Celní tarify na zboží z Mexika a Kanady ve výši 25 procent dostaly měsíční odklad a reakce Číny na zavedení 10procentních cel byla slabá. Čínská ekonomika by totiž velkou válku s USA na poli obchodu nyní pravděpodobně nevydržela a je si toho dobře vědoma.

Reklama

Trump je bezesporu silový hráč, který si je moci USA v mezinárodním obchodě velmi dobře vědom. Heslo „America first“ díky tomu řídí veškeré jeho kroky a bude nadále určovat měřítko úspěchu v jeho politice. USA podle něj musí vyjít ze svých obchodních vztahů silnější – přitom války skrze uplatněná cla a tarify mají jen a pouze poražené.

Cla zasáhnou obchodní výměnu v hodnotě až 1,2 bilionu dolarů. I přes měsíční odklad v případě Mexika a Kanady jsou tato cla stále ve hře. V případě Číny už platí. Čína tak v reakci v úterý oznámila rozsáhlé kontroly vývozu zaměřené na pět kovů používaných v obranném průmyslu, čisté energetice a dalších odvětvích, jen několik minut poté, co vstoupilo clo na dovoz z Číny v platnost. Budou to bouřlivé a těžko předvídatelné měsíce.

Pád gigantů

A teď z jiného soudku. Solidní výsledky tento týden představilo AMD, trh byl přesto zklamán a akcie vytrestal poklesem o téměř 10 procent. Společnost sice překonala očekávání v oblasti tržeb a zisku. Obavy ohledně jejího podnikání v oblasti datových center a konkurenceschopnosti v oblasti umělé inteligence se však podepsaly na náladě investorů. AMD překonalo očekávání s tržbami 7,66 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 24 procent, a vykázalo zisk na akcii 1,09 dolaru, mírně nad odhady. Přesto investory zklamal růst v oblasti AI, kde i přes 69procentní nárůst tržeb v datových centrech na 3,86 miliardy dolarů AMD nesplnilo očekávání, což posílilo obavy z konkurence s Nvidií. Nicméně, okolo současné ceny 100 dolarů za akcii mohly být pro dlouhodobější investice zajímavé.

Nepotěšily ani akcie Alphabetu (Google), které rovněž ztrácely. Investorům se přestávají líbit vysoké kapitálové výdaje. Tržby společnosti dosáhly za čtvrté čtvrtletí 81,6 miliardy dolarů, což je méně, než očekávali analytici (82,8 miliardy dolarů). Pokles růstu v oblasti cloudových služeb vyvolal obavy investorů ohledně vysokých výdajů na umělou inteligenci. Alphabet zároveň oznámil plánované kapitálové výdaje na rok 2025 ve výši 75 miliard dolarů, což výrazně překračuje očekávání ve výši 57,9 miliardy dolarů. Investoři budou ztrácet víru, že podobné kapitálové výdaje např. do AI jsou potřeba a budou firmy trestat svojí nedůvěrou.

Reklama

Velká čtyřka vloží do AI další stamiliardy dolarů. Investoři zdvihají obočí

Vysoké výdaje vyvolávají obavy ohledně návratnosti. Technologičtí lídři však investice obhajují jako nezbytné pro udržení pozic v rychle se rozvíjejícím sektoru AI.

Přečíst článek

Skotský ekonomický historik Niall Ferguson

Historik Niall Ferguson o AI: Tyto otázky určí, jak umělá inteligence změní svět

Skotský ekonomický historik Niall Ferguson je známý svými přesnými popisy technologických a ekonomických inovací. Pro agenturu Bloomberg nyní sepsal šestici klíčových otázek, jejichž odpovědi pomohou lépe chápat revoluci, již přináší současná vlna umělé inteligence. A také ukazuje limity, které první vlna generativní AI zatím má.

Přečíst článek

Stanislav Šulc: Připravte se. Více špatných zpráv se blíží

Týden odstartoval poměrně razantní sprchou pro akciové trhy. Ještě o víkendu uvalil Donald Trump cla na okolní země, v reakci na to se do obchodní války zapojila také Kanada. V důsledku toho padají růstová i riziková aktiva. A navíc inflace v eurozóně zrychluje. Týden špatných zpráv je tu.

Přečíst článek

Ministra ahraničí Jan Lipavský na setkání s předsedou zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů USA Brianem Mastem

Stanislav Šulc: Češi vyrazili do Trumpovy Ameriky. Chtějí čipy, přivezou si úkoly

Ministr zahraničních věcí je právě na své první cestě novou Amerikou, kterou již definuje Donald Trump 2.0. Jan Lipavský se pokouší novou vládu a technologické firmy přesvědčit, že Česko je opravdový spojenec a zaslouží si přístup k čipům. Ty Trumpova administrativa zatím Čechům dát nechce. Zvrátí český ministr toto rozhodnutí?

Přečíst článek

Reklama

Související

Americký prezident Donald Trump

Týden tradera: Trump chce vrátit USA k masivní těžbě fosilních paliv. Ceny ropy v reakci klesly

Přečíst článek
Donald Trump

Týden tradera: Nejistotu na trzích prohlubují nepředvídatelné kroky Donalda Trumpa

Přečíst článek
Bílý dům

Týden tradera: Nové kolo obchodních válek odstartoval Bílý dům ještě před nástupem Trumpa

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme