Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Týden tradera: Trhy vyhlížejí, jak Trumpova reálná politika a inflace letos zamíchají kartami

ilustrační foto
profimedia.cz
Kryštof Míšek

První týden nového roku je za námi a je na místě čas na zhodnocení uplynulého období. Uplynulý rok na trzích znamenal rozhodně řadu významných turbulencí, ale rovněž dosažení řady nových cenových maxim u hlavních sledovaných aktiv. I rok 2025 bude jistě plný pozitivních překvapení ale i náročných výzev.

Reklama

Obchodem roku je bezesporu takzvaný Trump trade. Po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách v listopadu předvedly finanční trhy mimořádné pohyby. Kdo vsadil na návrat kontroverzního prezidenta do Bílého domu, značně zhodnotil své prostředky. Trump stavěl část své volební kampaně na podpoře kryptoměn, Bitcoin tak dosáhl nových historických maxim, když jeho cena překročila 100 tisíc dolarů za minci.

Rok bitcoinu. Jeho cena letos stoupla o 115 procent

Cena nejrozšířenější kryptoměny bitcoin se v uplynulém roce zvýšila o 115 procent na současných 95 tisíc dolarů, tedy zhruba 2,3 milionu korun. V prosinci cena dosáhla dosavadního maxima, 106 tisíc dolarů. Po následném mírném propadu by měla na začátku příštího roku dál růst.

Přečíst článek

Americké akciové trhy rovněž zaznamenaly značný růst, přičemž index S&P 500 dosáhnul mety přes 6100 bodů. Investoři očekávají, že Trumpova administrativa přinese snížení daní a deregulaci, což by mělo pozitivní dopad na podnikatelské prostředí. Index tak meziročně připsal přes 26 procent, jednalo se o další „tučný“ rok.

Mezi konkrétní vítěze posledního roku můžeme také zařadit méně známou společnost Broadcom, ta spolupracuje se společnostmi, jako je Google, na vývoji čipů s umělou inteligencí. Díky tomu akcie této společnosti vzrostly o úctyhodných 113 procent v roce 2024. Pro srovnání, podobná zhodnocení technologických firem připomínají „bublinu z počátku tisícletí, možná korekce v odvětví AI, tak nemusí být zrovna daleko. Dařilo se i drahým kovům. Zlato zaznamenalo svůj nejlepší rok od roku 2010 s růstem o 30 procent.

Reklama

Nejdražší čokoládová tyčinka

Komodity loni příliš „nedivočily“. Centrální banky tak mohly jít s úroky dolů

Komoditní trhy v roce 2024 až na pár výjimek ukázaly pouze nevýrazné výkony, které bledly ve srovnání s dalšími skupinami aktiv.

Přečíst článek

Hlavním tématem tohoto roku bude realita skutečné politiky Donalda Trumpa, která bude plná výzev pro globální ekonomiku. Kromě hrozby těžko předvídatelných obchodních válek Ameriky s Čínou bude ještě velmi důležitý postoj Trumpa k válce na Ukrajině, kde se to zrovna „nehýbe“ dobrým směrem. Svoje si řekne i americká ekonomika a Fed. Důvodem je zejména postupné propisování vyšších sazeb do úvěrů pro firmy (ty podle řady odborníků stále těží ze sazeb po pandemii). "Škodit" budou možné obchodní války za Trumpova vládnutí a problémy USA s vysokými deficity nebo nejistota spojená s vysokou jádrovou inflací a potenciálně vyššími sazbami Fedu. Ty stále hrozí, inflace v druhé polovině loňského roku začala opět zrychlovat ke třem procentům.

 V Evropě nás čekají důležité volby v Německu, které by mohly sehrát důležitou roli pro vývoj tamní ekonomiky a tím pádem i té naší. Jak napověděla aktuální data v týdnu, průmysl u nás stále klesá, index nákupních manažerů (PMI) poklesl v prosinci ze 46 bodů na 44,8. Český průmysl tak dál boje se značnou kontrakcí, chybí totiž poptávka na klíčových trzích. A i nás čekají klíčové parlamentní volby v roce 2025, které mohou zahýbat např. s akciemi ČEZ.

Reklama

Související

Wall Street

Týden tradera: Čip Willow od Googlu a čínské snahy o oživení ekonomiky zahýbaly trhem

Přečíst článek
Tomáš Čupr

Týden tradera: Čupr přiživil pražskou burzu svou sázkou na Pilulku

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme