Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Týden tradera: Vidina eskalace obchodních sporů rozhoupává trhy

Rozkolísané trhy
iStock
Kryštof Míšek

Investoři se obávají budoucího vývoje reálné ekonomiky a dopadu obchodních cel zavedených Donaldem Trumpem. Evropská unie navíc připravuje protiopatření.

Po krátkém nádechu přišel další týden růstu volatility, což signalizuje jediné: trhy se obávají budoucího vývoje reálné ekonomiky a dopadu obchodních cel zavedených Donaldem Trumpem. Právě jeho snaha o prosazení protekcionismu přivedla americký index S&P 500 zpět k hranici 5700 bodů. Lze se proto důvodně obávat, že pokles bude spíše pokračovat.

Trhy zaznamenaly výrazný propad poté, co byla uvalena významná cla na dovoz automobilů do USA. Index S&P 500 klesl během dne o 1,15 procenta, zatímco technologický NASDAQ ztratil 1,83 procenta. Ve středu Trump podepsal nařízení o 25procentním clu na dovoz automobilů, což je součást širší obchodní strategie zaměřené na podporu domácí výroby.

Evropská unie naopak připravuje protiopatření, přičemž Francie prosazuje využití tzv. „anti-coercion“ nástroje na ochranu evropského trhu. Konkrétně jde o „Anti-Coercion Instrument“ (ACI), který umožňuje EU reagovat na obchodní praktiky jiných států, jež se snaží vyvíjet nepřiměřený ekonomický tlak na členské státy prostřednictvím neférových cel, sankcí nebo jiných obchodních bariér.

Zranitelné Česko

Další eskalace obchodních sporů je pravděpodobná a bude mít dopad na ekonomiku, přičemž Česká republika, vzhledem ke své silné závislosti na automobilovém průmyslu, bude jednou z nejzranitelnějších zemí.

Kontrakty na měď minulou středu překonaly hranici 5,20 dolaru za libru a dosáhly nového historického maxima. Růst cen byl podpořen zprávami, že prezident Trump plánuje v příštích týdnech zavést cla na dovoz mědi, a to dříve, než se původně očekávalo. Tato cla mají být zavedena kvůli obavám o národní bezpečnost. Podle některých analytiků může cena mědi dále růst v důsledku obav z narušení dodavatelských řetězců, zejména z Číny.

Společnost Pilulka získala pevnou půdu pod nohama poté, co do ní naplno vstoupil podnikatel Tomáš Čupr. Ten uplatnil opci proti úvěru ve výši 80 milionů korun, a firmu tak definitivně ovládl. Tím skončilo vedení pod bratry Kasovými, kteří společnost založili, ale postupně z ní odešli kvůli neuspokojivým výsledkům. Čupr prakticky firmu zachránil a akcie na tuto změnu reagovaly růstem až o 25 procent, čímž dosáhly hodnoty 250 Kč za kus. Investoři nyní očekávají efektivnější řízení společnosti.

Americký prezident Donald Trump

David Ondráčka: Klaun Trump rozjíždí nesmyslnou obchodní válku

Trump svými cly rozjíždí nesmyslnou a hloupou obchodní válku s velkou částí světa, se svými sousedy a partnery. Když zvolíte klauna, máte v politice cirkus, diváci se baví, ale show se stává dojemně pitomou. Trumpova éra nepředvídatelnosti dělá z celého světa opravdové politické, ekonomické i bezpečnostní kasino.

Přečíst článek

Wall Street

Týden tradera: Býci převzali iniciativu za podpory Fedu

V týdnu si trhy prošly výrazným růstem, „býci“ tak po předchozích propadech převzali otěže a získali pevnou půdu pod nohama. Americká centrální banka pak trhům dodala další impuls k růstu – zasedání nepřineslo vyloženě negativní pohled na americkou ekonomiku ani inflaci, navíc došlo ke zmírnění QT. Hlavní index S&P 500 si připsal solidní zisky a přiblížil se zpět k hladině 5700 bodů.

Přečíst článek

Související

ilustrační foto

Týden tradera: Trhy vyhlížejí, jak Trumpova reálná politika a inflace letos zamíchají kartami

Přečíst článek
Wall Street

Týden tradera: Trhy připomínají investiční horečku z počátku tisíciletí

Přečíst článek
Ilustrační foto

Nejistota v investování se přeleje i do příštího roku. Bezpečným přístavem může být víno i whisky

Přečíst článek
Doporučujeme