Vítězové a oběti Trumpova celního chaosu. Česká měna prokázala nečekanou odolnost

Ani v nejmenším se zatím nepotvrzuje obvyklé sýčkování zastánců rychlého přijetí eura v ČR, že v čase globálního ekonomického otřesu budeme plakat, proč jsme jej dávno nepřijali, a že koruna „shoří jako papír“ – zvláště právě v porovnání s držákem jménem euro.
„Dolar je obětí Trumpova celního chaosu tohoto týdne,“ píše v pátek agentura Bloomberg. A kdopak je jeho vítězem? Švýcarský frank a česká koruna.
V tomto týdnu tyto dvě měny drtí dolar jako celosvětově žádná jiná (viz graf 1 agentury Bloomberg níže), ani libra, euro či japonský jen. Frank v tomto týdnu zpevňoval do pátečního dopoledne vůči dolaru o 5,1 procenta, koruna o 4,1 procenta.

Síla franku překvapivá není, neboť jde o tradiční bezpečné útočiště pro celý svět. Odolnost české koruny je zato poměrně nečekaná. Zvláště po přihlédnutí k tomu, že Česko má být jednou z nejpoškozenějších zemí EU, rozhoří-li světová obchodní válka trvaleji.
Navíc, pokud bychom brali v potaz pouze dosavadní páteční obchodování, koruna drtí dolar ještě silněji než sám švýcarský frank. Vůči dolaru totiž koruna posilovala nejvíce ze všech měn světa (viz graf 2). Jen v pátek si koruna vůči dolaru připisovala 1,2 procenta, druhé euro pak 1,1 procenta.

Ani v nejmenším se zatím nepotvrzuje obvyklé sýčkování zastánců rychlého přijetí eura v ČR, že v čase globálního ekonomického otřesu budeme plakat, že jsme jej dávno nepřijali, a že koruna „shoří jako papír“ – zvláště právě v porovnání s držákem jménem euro.
Povážlivé slábnutí dolaru vysvětluje, proč americký prezident Donald Trump se svými cly předevčírem couvnul tak nečekaně, že to nečekal ani on sám… Naráz mu padaly akcie, dolar i dlouhodobé dluhopisy, jak zachycuje graf 3 Bloombergu níže. Takové sešikování je historicky mimořádné.

Nekonalo se ani po 11. září, při světové finanční krizi, ani když Americe zhoršili rating. Sice tehdy padaly akcie, ale dluhopisy USA na ceně rostly. Investoři celého světa v nich totiž spatřovali pojistku právě proti akciovým pádům, čímž podporovali také dolar (jehož je ke koupi těch dluhopisů třeba).
Nikoli však po Trumpově Dni osvobození.
Americké vládní dluhopisy se nyní chovají jako dluhopisy rozvíjející se země, málem jako kryptoměna. Nejsou už onou pojistkou. Na dolar se tedy také nelze spolehnout jako na tlumič, jehož posilování bude mírnit inflační dopad cel na amerického spotřebitele, Trumpova voliče.
Pokud by americké dluhopisy přišly o status pojistky, prakticky bezrizikového aktiva, půjde o skutečnou revoluci na finančních trzích, s dalekosáhlými důsledky pro celý svět, o skutečný odkaz Trumpova Dne osvobození historii.
Byť odkaz pro Ameriku truchlivý, nikoli – jak Trump zamýšlel – povznášející.
Další články ekonoma Lukáše Kovandy
Obrat ve clech se přeceňuje. Vyzve Čína Trumpovu Ameriku na souboj?
Trhy
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Včera odpoledne středoevropského času bylo stále patrnější, že obchodní válku, kterou rozjela, nemá plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zradila. Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslaboval. Třeba česká koruna si vůči němu včera kolem půl čtvrté odpolední středoevropského času připisovala výrazné takřka procento.
Lukáš Kovanda: Proč Trump se cly tak náhle otočil? Zradil jej dolar
Názory