Covidová pandemie přitáhla k privátním letům nové zákazníky. Často kvůli tomu, že pravidelné linky vůbec nelétaly tam, kam se klienti potřebovali dostat. „Klasické letecké linky byly paralyzované a my jsme vnímali, že kouzlo privátní přepravy začalo působit na nový okruh zákazníků,“ říká Richard Santus, generální ředitel Aeropartner. Společnosti doufají, že tito klienti jim zůstanou i po návratu do normálu. „Zatím pro nás pracují okolnosti. Ubylo spojů, které tito lidé potřebují a zdražily letenky,“ podotýká pilot. Že vzrostl zájem o soukromé létaní se projevilo i na trhu s bizjety. „Trh s použitými letadly je nyní úplně vybrán a na nová se čeká dva roky nebo déle,“ dodává Santus.
Jak chutná autentický řecký salát a jak se poznají opravdové tzaziky? Základem jsou bezpochyby kvalitní suroviny, samozřejmě z Řecka. „Na řecké kuchyni je typické to, že ji daleko odtamtud autenticky připravíte velmi obtížně,“ říká šéfkuchař Giannis Marakas z restaurace Filema.
Jedna z nejúspěšnějších tuzemských tvůrčích dvojic Zdeněk a Jan Svěrákovi chystají premiéru svého nového, v pořadí osmého filmu s názvem Betlémské světlo. Snímek bude mít premiéru 3. března. V hlavních rolích se kromě Zdeňka Svěráka a Daniely Kolářové představí také Ondřej Vetchý, Vojta Kotek, Tereza Ramba, Vladimír Javorský nebo Jitka Čvančarová. Podívejte se na oficiální trailer ke snímku a fotogalerii z natáčení.
Omezení provozu či přímo zákaz fungování restaurací a hospod v loňském roce kvůli proticovidovým opatřením bylo hlavním důvodem, proč v Česku klesla spotřeba alkoholu. Spotřeba piva meziročně poklesla o šest litrů na 140 litrů na obyvatele, u vína o půl litru na necelých 20 litrů, vyplývá z aktuálně zveřejněných dat Českého statistického úřadu. Z potravin byla vloni rekordní spotřeba na obyvatele u rýže a luštěnin – šlo vůbec o nejvyšší hodnoty od počátku sledování v roce 1920, respektive 1948.
Meziroční růst maloobchodních tržeb v Česku v říjnu zrychlil na 5,6 procenta ze zářijových revidovaných 3,7 procenta, uvádí statistika Českého statistického úřadu. Vysokými tempy rostly tržby kamenných obchodů.
Naděje na zjednodušení cestování vzaly s příchodem nové mutace covidu, omikronu, za své. Jak celosvětově roste počet případů, státy sahají ke zpřísnění podmínek vstupu na svá území. Nová pravidla tento týden zavádějí Spojené státy i Velká Británie. Ale třeba Kanada to stihla již minulý týden.
Německo má po šestnácti letech kancléře. Olaf Scholz střídá Angelu Merkelovou a přichází s ním nová vláda, ještě zelenější než ta dosavadní. Vždyť její součástí jsou sami Zelení. České domácnosti tak to, že Německu vládne někdo jiný než Merkelová, poznají na vlastní kůži – spíše však na vlastní peněženku. V příštích letech budou postupně čísla na složenkách za elektřinu či plyn nabíhat rychleji, než se tak dělo doposud.
V minulém týdnu jsme byli svědky pokračujícího růstu volatility na světových akciových trzích (index strachu VIX dosáhnul dlouho nevídaných úrovní nad 30 bodů), když trhy reagovaly zejména na rozšíření nové varianty covidu Omikron. Přesto je pravděpodobně skutečným spouštěčem výprodejů na burzách fakt, že centrální banka Fed by mohla utlumovat svoje nákupy aktiv podstatně rychleji. Pro index S&P 500 by to znamenalo návrat pod 4600 bodů a pro německý DAX k 15 000. A jaké byly další významné události týdne?
Spojené státy zažívají poslední dobou menší stěhování národů. Američané hledají větší domy za méně peněz, silnou ekonomiku a pracovní trh, slabší automobilový provoz, nízkou kriminalitu či stabilnější klima. Zatím se zdá, že se většina jejich cest potkává v druhém nejlidnatějším státě unie - Texasu.
Každá vláda dostala vysvědčení, Babišova nebude výjimkou. Ale protože se blíží Vánoce, a je Mikuláš, rozhodli jsme se, že budeme shovívaví. Takže jeden po druhém.
Nová varianta covidu označovaná jako omikron na trhy přináší extrémní nejistotu a tím pádem i volatilitu, která je velmi dobře patrná na výkonu akciových trhů. Jasno, jakým směrem se trhy vydají, nebude dříve než za deset dní, až dojde k ověření účinnosti vakcín vůči této mutaci.
Sklizeň poškozená nepříznivým počasím, vyšší přepravní sazby, nedostatek pracovníků, energetická krize a náklady na hnojiva. To jsou příčiny toho, že v listopadu podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) světové ceny potravin vystoupaly na desetileté maximum. Špatná zpráva je to zejména pro chudé africké a další země bojující s hladem.
Jedno z největších světových hudebních vydavatelství BMG ze skupiny Bertelsmann letos do své stáje získala třetí cenný skalp. Po akvizici katalogů nahrávek Tiny Turner a Micka Fleetwooda nyní firma ohlásila nákup katalogu slavných metalových Mötley Crüe. Kapela od roku 1981 dosud prodala přes sto milionů alb a letos slaví kulaté výročí existence. Jejich stálého potenciálu si ostatně všiml i Netflix, který o partě muzikantů, jež většinu kariéry intenzivně naplňovala slogan „sex, drogy & rok´n´roll“, předloni natočil životopisný film The Dirt (česky Hnüs).
Agentura pravidelně aktualizuje žebříček zemí, kde je nejlepší trávit pandemii. Česko se momentálně propadlo o desítky příček a z 53 zemí je až 46. Naopak nejlepší rozhodnutí je přesun na zimní měsíce do Spojených arabských emirátů, píše Bloomberg.
Ceny pohonných hmot v Česku začaly v uplynulém týdnu prakticky poprvé v tomto roce klesat. Benzín zlevnil o 17 haléřů na 37,03 koruny za litr, zatímco nafta dokonce o 26 haléřů na 35,79. Důvodem cenového poklesu je zlevnění ropy na světových trzích, k němuž dochází v posledních dnech v obavě z dopadu šíření nové varianty covidu, omikronu.
Český astronaut 👨🚀 Aleš Svoboda se v německém Kolíně nad Rýnem připravuje na případný let do vesmíru 🚀. Jako druhý Čech po Vladimíru Remkovi se tam může podívat díky projektu Česká cesta do vesmíru s cílem uskutečnit národní misi na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Pokud vše půjde dobře, mohl by Svoboda letět na konci roku 2026.
Ceny ropy 🛢 se dnes zvyšují 📈. Reagují na vzájemná obvinění Izraele a libanonské ozbrojené skupiny Hizballáh z porušení příměří a na zprávu, že izraelské tanky ostřelovaly jih Libanonu. Severomořská ropa Brent přidává asi o 0,3 procenta nad 73,05 dolaru za barel. Americká lehká ropa si připisuje 0,2 procenta a obchodovala se za více než 68,80 dolaru za barel. Objem obchodů je kvůli oslavám Dne díkůvzdání ve Spojených státech slabší.
Pražská burza stagnovala. Index PX sice klesl, ale jen o 0,07 procenta na 1687,72 bodu. K růstu burze nepomohlo ani posílení 💪 akcií energetické firmy ČEZ ⚡, se kterou se obchodovalo v největším objemu. Akcie ČEZ dosáhly i nejvýraznějšího růstu z hlavních emisí burzy, když zdražily o 1,09 procenta na 970 korun. Z nejobchodovanějších emisí mírně posílily také třeba cenné papíry Komerční banky, a to o 0,24 procenta na 821 korun.
Koruna stagnuje k euru a mírně oslabila vůči dolaru. Ve vztahu k jednotné evropské měně zpevnila 💪 o jeden haléř na 25,28 koruny za euro 💶. Na dolar ztratila od středečního podvečera tři haléře, obchoduje se v kurzu 23,96 koruny za dolar 💵.
Pokles kurzu rublu vůči dolaru není důvodem k panice, řekl podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin. Občasné prudké výkyvy ruské měny podle něj souvisejí s rozpočtovými platbami a sezonními změnami. Rubl ve středu oslabil o více než sedm procent, prolomil hranici 110 rublů za dolar a dostal se až na 114 rublů. Dnes jeho kurz zpevnil.
Česká a slovenská UniCredit Bank dnes rozhodla o vydání kreditních dluhopisů za 1,7 miliardy eur (42,9 miliardy korun), které nakoupí nizozemský penzijní fond PGGM. Dluhopisy budou sloužit ke sdílení rizik z úvěrového portfolia banky, která díky tomu získá více volného kapitálu.
Číst více
Správa železnic vypsala výběrové řízení na dodavatele PPP projektu pro železniční trať z Prahy-Veleslavína na pražské letiště. Má to být první spolupráce státu se soukromým sektorem na železnici. Vítěz výběrového řízení zajistí vybudování trati a její údržbu po dobu 25 let.
Číst více
Inflace v Německu v listopadu opět zrychlila, dostala se na 2,2 procenta. Uvedl to Spolkový statistický úřad. V říjnu byla na dvou procentech.
Maďarsko prodlouží strop na úroky z hypoték drobných klientů o dalších šest měsíců, tedy do poloviny roku 2025. Dnes to podle agentury Reuters uvedl šéf kabinetu premiéra Viktora Orbána. Vláda zamrazila úroky z hypoték od 1. ledna 2022, aby ochránila domácnosti před prudkou inflací.
Evropa by měla s příštím americkým prezidentem Donaldem Trumpem spolupracovat v oblasti cel a nakupovat více zboží vyrobeného ve Spojených státech, aby se tak vyhnula obchodní válce. V rozhovoru s listem Financial Times to řekla šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová.