S příchodem studeného počasí se často z našeho jídelníčku vytrácí pestrost. A to je škoda. Podzim nabízí mnoho chutných plodů, které jsou napěchovány vitamíny na podporu imunity. Už naši předkové věděli, že denně jedno jablíčko udržuje stálé zdravíčko.
Představitelé rodu Homo tepelně zpracovávají svou potravu od dob, kdy byli schopni kontrolovat a posléze i rozdělávat oheň. Známá je hypotéza, že se zapojením ohně do zpracování potravy se zvětšil našim předkům objem mozku, což může za inteligenční vývoj zástupců rodu Homo. Míra tohoto vlivu je zatím předmětem debat, ale pravda je, že dodnes máme rádi tepelně zpracovanou potravu, a to nejen v případě jídla, které je ke konzumaci za syrova nevhodné či je syrové dokonce škodlivé.
Patří k nejlepším lékařkám pohybového aparátu u nás. A když se některému vrcholovému sportovci něco přihodí, pravděpodobně skončí v její ordinaci. Karolína Velebová založila kliniku Body Solution Clinic. Jak těžké je v Česku podnikat v oblasti zdravotní péče? A proč může být podzim velmi nebezpečný pro amatérské sportovce? Na to odpovídá prestižní lékařka v rozhovoru pro magazín Newstream CLUB.
Jako ostatní populární medicinální houby, i Cordyceps se stal pomocníkem při zdravotních problémech dnešního moderního člověka. Jedná se o houbu, která je pro své výrazné zdraví vylepšující účinky v čínské medicíně používána po tisíce let. Jde o parazitickou houbu, které existují stovky druhů. Podobně jako univerzálně používaná reishi je i cordyceps adaptogenem. To znamená, že v těle kompenzuje negativní dopady stresu a posiluje organismus, zvyšuje energii a potlačuje únavu.
Příchod podzimních plískanic a nižších teplot se často projeví na snížené imunitě obyvatel a vyšší incidenci řady infekčních nemocí zejména horních a dolních cest dýchacích. Změna ročních období se děje neustále a z evolučního hlediska by na ni měl organismus být zvyklý, zejména u průměrně zdravého dospělého jedince. Pokud tomu tak není, značí to již určitou patologii v těle, nebo alespoň chronickou nerovnováhu v životním stylu projevující se problémy na fyzické a psychické úrovni. Tyto můžeme napravit konkrétními strategiemi a náš každodenní přístup změnit k lepšímu. To se projeví na všech úrovních: lepší imunitě, náladě i hladině energie.
Moringa je trendy doplněk stravy možná proto, že kombinuje účinnost a širokospektrálnost multivitamínu s přirozeným vzhledem zelené byliny. Jde o rychle rostoucí strom, který se hojně vyskytuje v Asii a Africe a všechny jeho části jsou vhodné k lidské výživě. Jako univerzální tonikum se moringa používá tisíce let v tradičních východních medicínským naukách.
Cukety i rajčata nejen skvěle chutnají, ale hlavně zlepšují lidem zdraví. Obsahují lykopen, který podporuje obranyschopnost organismu a dokonce blokuje rakovinové bujení.
Medicinální houby jsou součástí východní medicíny po tisíciletí. V naší západní kultuře jsme zvyklí spíše chutné druhy hub konzumovat jako potravinu. Dnes houby sbíráme či i pěstujeme pro jejich kulinářské využití, ale můžeme je také používat jako léčivé prostředky. Jedna z těch nejznámějších a nejpoužívanějších medicínských hub je reishi, neboli lesklokorka lesklá.
Kortizol je steroidní hormon, vylučovaný žlázami s vnitřní sekrecí, nadledvinkami. Je to párový orgán, „sedící“ na každé ledvině. Kortizol je hormon, který potřebujeme naprosto nutně pro zdravé fungování těla. Naše tělo je ale také náchylné mít kortizolu přebytek nebo i nedostatek.
Často se můžeme dočíst o rostlinných látkách nazvaných polyfenoly. Ve velkých množstvích je obsahují takzvané superpotraviny, což je moderní fenomén, který má označovat velmi zdravé přirozené potraviny, které zlepšují zdraví. To bývá potvrzeno vědou i dlouholetými zkušenostmi. Pravda je, že superpotravina je cokoliv, co je přirozeným jídlem pro člověka a co mu dodá mikroživiny jako vitamíny a minerály. Kromě vitamínů a minerálů, což jsou látky akutně nezbytné pro zachování života, existují i další látky, které jsou přítomné zejména v rostlinných potravinách. Nazývají se souhrnným názvem fytochemikálie a jsou stejně tak nezastupitelné při zachování dlouholetého zdraví člověka. Problémem je, že věda ani dnes často nemá zcela jasno, jak řada z nich v našem organismu funguje, jak se metabolizují, či jejich interakce s dalšími látkami ve stravě.
Léto nám díky vyšším teplotám umožňuje trávit čas v místních zeměpisných šířkách tak, jak jiná roční období těžko. Jsme motivování k častějšímu pobytu mimo uzavřené budovy, v nichž ve studenějších obdobích roku trávíme čas převážně. Součástí toho je koupání a plavání ve vodě a možná i v otevřené přírodě. To má významný ozdravný vliv na lidské tělo.
Olivy a z nich vylisovaný olivový olej jsou tradiční součástí jídelníčku ve Středomoří a zdravou potravinou v moderní stravě po celém světě. Olivy jsou druh ovoce, které se ale musí zpracovat, aby bylo jedlé. Je to tím, že olivy obsahují opravdu hořký oleuropein a i plně zralé jsou prakticky nepoživatelné. Namáčejí se tedy do láku v kterém se louhují a ztrácí hořčiny a naopak se stávají slanými. Olivy jsou i přes vysoký obsah tuku poměrně nízkokalorické a zdravé, plné olivového oleje a dalších živin. Jsou to převážně v tucích rozpustné vitamíny E a A a pak také minerály jako vápník a hořčík. Nejdůležitější ale je značný výskyt polyfenolických látek, které vykazují významné zdravotní účinky na lidský organismus.
Probiotika jsou podle definice organizací OSN „živé mikroorganismy, které při podávání v přiměřeném množství přinášejí hostiteli zdravotní prospěch“. Podporují totiž populaci organismů, které nám osídlují kompletní trávící systém včetně ústní dutiny, kůži a nehty, genitálie, nosní dutinu a oči. Tedy místa, která jsou přímo spojena s vnějším prostředím. My lidé s nimi žijeme v symbióze, kdy jim poskytujeme hostitelské prostředí a ony nám na oplátku řadu zdravotních benefitů.
Pravidelná konzumace mořských řas má pro tělo blahodárné účinky. Ale pozor na dávkování. Řasy předcházejí ucpávání cév, obezitě a zlepšují profil cholesterolu.
Vysoce kvalitní servis, gastronomie a wellness zázemí. Pětihvězdičkový hotel Krallerhof poblíž Salcburku svým hostům nabízí í speciální pokoje power sleeping rooms, kde je možné vypnout veškerý elektronický smog.
Rakouští lidovci (ÖVP) ukončili vyjednávání o vládní koalici se sociální demokracií (SPÖ). Sociální demokraté na síti X uvedli, že dohoda s lidovci ❌ nebyla možná. Z jednání odešlo už v pátek liberální hnutí NEOS. Strany se od zářijových voleb, ve kterých vyhrála Svobodná strana Rakouska (FPÖ) označovaná jako pravicově populistická, nedokázaly dohodnout na nové vládě. Alpskou republiku tak nyní může čekat další kolo koaličních rozhovorů za účasti jiných stran, možností jsou i předčasné volby.
Spojené státy se loučí s někdejším prezidentem 👴 Jimmym Carterem, který zemřel na konci prosince ve sto letech. Pohřební ceremonie, které dnes začaly v jeho rodném státě Georgii, potrvají šest dní, uvedla agentura AP.
Slovenský premiér Robert Fico informoval prezidenta 👨 Petera Pellegriniho o své dovolené a o tom, kde pobývá. Dnes to podle deníku Sme uvedl úřad slovenského prezidenta, který se ovšem k místu Ficova pobytu nevyjádřil. Premiér se od prosincové návštěvy Moskvy drží v ústraní, což vyvolalo otázky médií a kritiku od opozice. Na internetu se objevily i vtipy o tom, že Rusové drží Fica v Moskvě jako rukojmího.
Ve věku 1️⃣1️⃣6️⃣ let a 220 dnech zemřel nejstarší člověk na světě, Japonka Tomiko Itókaová. Informovala o tom Gerontologická výzkumná skupina (GRG), která se zabývá výzkumem dlouhověkosti a registruje rekordy v této oblasti. Štafetu po Itókaové převzala o 16 dní mladší Brazilka Inah Canabarrová Lucasová.
Ruská tajná služba FSB oznámila, že zabránila teroristickému útoku v Jekatěrinburgu. V této souvislosti zatkla 4️⃣ nezletilé a zabavila podomácku vyrobené výbušné zařízení, informovala dnes ruská tisková agentura TASS.
Dva nejvyšší představitelé jihokorejské prezidentské ochranky ❌ odmítli žádost policie, aby se dnes dostavili k výslechu. Protikorupční úřad nyní naléhá na úřadujícího prezidenta Čche Sang-moka, aby Prezidentskou bezpečnostní službu (PSS) přiměl ke spolupráci, napsala agentura Jonhap.
Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že jeho armáda za posledních 24 hodin sestřelila osm amerických 🚀 raket ATACMS vypálených Ukrajinou na ruské území. Agentura AFP v této souvislosti upozornila, že Moskva útok těmito raketami ve válce s Ukrajinou označuje za červenou linii, která by neměla být překročena.
Chilský prezident 👨 Gabriel Boric jako první hlava státu navštívil jižní pól, kam podle serveru BBC před ním zavítali jen dva vrcholní představitelé zemí - v roce 2007 tehdejší nizozemská premiérka Helen Clarková a v roce 2011 Jens Stoltenberg jako norský premiér.
Navzdory vysokým ztrátám ruská armáda na východě Ukrajiny pokračuje v ☝ dobývání dalších území ve válce, kterou začala invazí v únoru 2022. Podle agentury DPA, která se odvolává na vojenský blog DeepState, považovaný za blízký ukrajinské armádě, se ukrajinští obránci museli vzdát dalších tří obcí u města Pokrovsk, důležitého logistického uzlu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, o který se bojuje už měsíce.
Od 30. července 2024, kdy prezident 👨 Petr Pavel udělil první čtyři milosti, do konce loňského roku obdržela prezidentská kancelář 426 žádostí, uvedl mluvčí Hradu Filip Platoš. Žádnou další milost prezident neudělil. Za poslední dva měsíce loňského roku se počet žádostí navýšil o necelou třetinu.