Válka pomáhá zlatu. Bitcoin se neukázal jako bezpečné útočiště, zatím
MoneyVálečný konflikt na Ukrajině ukázal, co investoři v turbulentních dobách považují za bezpečný přístav. Zlato jím je, bitcoin nikoliv.
Válečný konflikt na Ukrajině ukázal, co investoři v turbulentních dobách považují za bezpečný přístav. Zlato jím je, bitcoin nikoliv.
Spojené státy a Evropská unie se dohodly na zamrazení rezerv ruské centrální banky, píše Bloomberg. Ta tak přichází o stovky miliard dolarů.
Šest let působení guvernéra České národní banky bylo poněkud divokých. Musel se potýkat nejen s dopady covidu na ekonomiku, ale i s rekordní inflací, jakou země jednu generaci nezažila. V červnu ve funkci končí, jeho nástupce určí prezident. Základní sazby, od kterých se odvíjejí třeba ceny hypoték, jsou na rekordní úrovni. Příští rok by podle něj však měl být klidnější. Jisté to však není.
Twitterová celebrita Radovan Vávra svým projektem uvedeným na připravovanou tokenovou burzu XIXOIO podpořil zájem o nové formy firemního financování. Ovšem projekt již nyní zpochybňují jiná známá jména.
Vyhrocení bezpečnostní situace ve východní Evropě má hmatatelné dopady na trhy. Vydělat se dá na energetických a zemědělských komoditách či drahých kovech. Naopak riziková aktiva jako akcie či kryptoměny zažívají masivní výprodej, píše ve svém komentáři hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Na třítýdenní minimum se dnes kvůli krizi na východní Ukrajině propadl bitcoin. Podle údajů na specializovaném webu CoinDesk se cena této nejrozšířenější kryptoměny snížila až na 36 376,99 dolaru (zhruba 785 tisíc korun), později ale bitcoin část ztrát smazal. Bitcoin převážně padá od poloviny února.
Kryptozima. I tak někteří přezdívají období nízkých cen a menší aktivity investorů do digitálních mincí. Právě tu současnou kryptozimu však Vitalik Buterin, muž, který se podílel na založení Etherea, přivítal. „Lidé, kteří pracují na vývoji krypta, obzvláště pak ti s dlouhodobou vizí, medvědí trh vítají,“ uvedl Buterin pro agenturu Bloomberg. Vysvětlil to tím, že skokový růst hodnoty prý zbytečně láká pozornost krátkodobých spekulantů.
Celebrita, která „nikdy nic neuměla“, opět prokázala skvělý cit pro budoucí byznys. Do segmentu non-fungible tokenů nastoupila již v roce 2017 a v současnosti patří k lídrům na trhu s digitálními obrázky. Části její sbírky se prodávají na nejprestižnějších aukcích světa.
Třiačtyřicetiletý Didi Taihuttu, jeho žena a tři děti žijí jako digitální kočovníci. Nyní zakotvili v Portugalsku. Jihoevropská země má totiž nulové daně na bitcoin, píše CNBC.
S investováním do zlata opatrně. Za posledních deset let žlutý kov zhodnotil v polovině letošního ledna v dolaru, v němž se ve světě obchoduje, o 12,7 procenta, ročně průměrně o 1,2 procenta. Po přepočtu do korun se dočkal zhodnocení o sedmnáct procent, ročně průměrně o 1,6 procenta. Při průměrné roční inflaci v letech 2012 až 2021 čítající v Česku 2,1 procenta to značí, že zlato nepředstavovalo ani příslovečnou ochranu před inflací, za niž je často vydáváno.
Severokorejští hackeři odcizili od začátku roku 2020 do poloviny roku 2021 digitální aktiva za více než padesát milionů dolarů, tedy přes miliardu korun. Kořist má tamní vláda podle zprávy OSN využívat na pro financování rozvoje nových raket a svého jaderného programu.
Kryptoměnová platforma Wormhole na Twitteru přiznala, že jí napadli hackeři. Zlodějům se podařilo odcizit 120 tisíc jednotek etheru v hodnotě 320 milionů dolarů (téměř sedm miliard korun). Firma ale následně na síti uživatele ujistila, že všechny jejich prostředky jsou již v bezpečí. Podle agentury Reuters šlo o čtvrtou největší kryptokrádež v historii digitálních měn.
Meta, dříve Facebook definitivně končí s plány na vlastní kryptoměnu. Rozprodává majetek a intelektuální know-how za tím účelem zřízené firmy Diem Association v hodnotě téměř čtyř miliard korun, píše Reuters.
Strach z inflace vhání Čechy do sítě investic. Ne všichni ale mají silné nervy na to, co přijde. Pro letošní rok snad více než kdy jindy platí, že minulé výnosy nejsou zárukou těch budoucích.
Pokud byste si na začátku roku 2021 koupili jeden bitcoin, zaplatili byste za něj kolem 29 tisíc dolarů. Během podzimu prolomil maximum 68 tisíc dolarů a teď na začátku roku 2022 roku se obchoduje po prudkém pádu za cenu kolem 35 tisíc dolarů. Cena bitcoinu v posledním roce kolísá každým dnem a minutou. Kam zamíří podle předpovědí v roce 2022?