Léto, dovolené a hezké počasí nás láká trávit hodně času v přírodě. To má řadu přínosů pro naše fyzické i mentální zdraví. Nejednoho však odradí přítomnost hmyzu, která nám znepříjemňuje pobyt v přírodě, ale může mít pro nás i dalekosáhlé zdravotní dopady.
Zdravé a na pohled hezké zuby hrají důležitou roli v životě moderního člověka. Je to jen malá část lidského těla a přesto si zasloužily, aby se jim věnoval samostatný medicínský obor. Přesto- možná pro někoho překvapivě- zdraví zubů není od zbytku těla odtrženo. Zuby jsou z velké části ovlivňovány interními procesy a platí to i obráceně, jako u kterékoliv jiné části těla.
Možná se zdá ne úplně intuitivní zaměřit se na zvyšování imunity na počátku léta. To ale naopak může být dobrou strategií, když trpíte zhoršenou obranyschopností organismu přes chladnou část roku. Pokud se zaměříme na naši imunitu teď, kdy nás akutně netrápí, můžeme se vyhnout vleklým potížím a četným návštěvám lékaře v zimě.
Vlastní tvořivost i umělecké výtvory jiných mohou významně ovlivnit naše duševní zdraví. Umění je od pradávna zdrojem pozitivních i negativních emocí, sebereflexe, komunitního spojení i psychického a fyzického uvolnění. Proto v dnešní moderní době, kdy populace trpí řadou psychických onemocnění jako deprese, úzkosti, ADHD, závislostmi, důsledky stresu i kognitivními nemocemi mozku, mohou být zmírněny kreativními terapiemi specificky pro tyto stavy vytvořenými- souhrnně nazývané jako arteterapie.
Velmi často se v laických i odborných kruzích řeší otázka, zda jíst maso. Je to debata kontroverzní, často vyvolávající vášnivé emoce. Obecně vzato na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Někteří experti jsou zásadně pro, někteří zásadně proti a mezi nimi je celé spektrum názorů, které pro relevantní odpověď vyzdvihují ten či onen kontext. Stále tedy platí, že aby biohacker získal odpověď, jako ve všem bere v potaz svoje vlastní nastavení, preference a zejména zdravotní dynamiku.
Devět z deseti alergií na jídlo je způsobeno pouze osmi potravinami a kravské mléko jich způsobuje ze všech nejvíce. Co s tím, se dočtete v dnešním díle seriálu Biohacking o potravinách.
Dnešní moderní doba zvláště nepřeje fyzickému zdraví našeho těla. Řada lidí trpí bolestmi pohybového aparátu, a to z důvodů buď jeho jednostranného, nadměrného, či naopak nedostatečného používání. Také dlouhé sezení či stání a nerovné držení těla má na následek hůře fungující tělo a nepříjemné bolesti.
Psychologové a psychiatři bijí na poplach: deprese a úzkosti se v populaci vymykají kontrole a zásadně se zvyšují zejména u mladé populace. Nepřispělo tomu také období pandemie, kdy prohloubená izolace dále narušila psychiku mnohých. Stejně jako bývá komplexní vznik takových psychických potíží, nebývá jednoduché je také napravit a často i pouze ke zmírnění je potřeba celková změna řady aspektů životního stylu. Validní strategií je pomoci si psychiatrickými léky předepsanými lékařem, ale to také nemusí být řešením. Úleva může být pouze částečná, stále se nemusíme cítit, jak jsme se dříve cítili, či jak bychom si představovali.
Existuje řada způsobů a strategií, jak si můžeme pomoci v případě negativních nálad a dopadů stresu v našem každodenním životě. Deprese, úzkosti a nespavost dnes trápí spoustu lidí. Tyto problémy mohou být způsobeny jednou konkrétní věcí, například náročným zaměstnáním či rodinnými vztahy. Často jsou ale důsledkem komplexního souboru událostí, situací a traumat z minulosti a na nás je pak aplikovat nějaký postup, aby nám nezhoršovaly kvalitu každodenního života.
Benefity chůze jsou podle všeho skoro až zázračné. Je to převážně kvůli tomu, že chůze a pomalý souvislý každodenní pohyb je pro člověka tak přirozený, že s jeho nedostatkem vlastně organismus ani nepočítá. Tím je na chůzi závislý pro řadu procesů, takže její absenci tělo vyhodnocuje tak, že ve vnějším prostředí musí být něco špatně. A to se pak v dlouhodobém horizontu nebo/a za současné přítomnosti více nevhodných lifestylových návyků začne projevovat ve formě různých psychických či fyzických problémů.
Meditace se v rámci zdravého životního stylu prosazuje díky tomu, že jsou čím dál více oceňovány její benefity na duševní i fyzické úrovni. Ne nadarmo se tato stará technika, zavedená jako praktika ve většině světových náboženstvích, stala znovu mainstreamově oblíbenou. My lidé jsme komplexní bytosti, které nejsou tvořeni pouze fyzickým tělem, ale máme také neuchopitelnou část, kam patří naše myšlenky a pocity.
Úzkost se může zhoršovat v důsledku mělkého dechu a zrychluje dech, činí ho ještě mělčím. Nedostatečný dech zhoršuje únavu, snižuje energii a ztěžuje soustředění. Také zhoršuje prožívání stresu a delší odbourávání stresových hormonů v organismu. Co s tím, se dočtete v dalším díle seriálu Biohacking.
Rakouští lidovci (ÖVP) ukončili vyjednávání o vládní koalici se sociální demokracií (SPÖ). Sociální demokraté na síti X uvedli, že dohoda s lidovci ❌ nebyla možná. Z jednání odešlo už v pátek liberální hnutí NEOS. Strany se od zářijových voleb, ve kterých vyhrála Svobodná strana Rakouska (FPÖ) označovaná jako pravicově populistická, nedokázaly dohodnout na nové vládě. Alpskou republiku tak nyní může čekat další kolo koaličních rozhovorů za účasti jiných stran, možností jsou i předčasné volby.
Spojené státy se loučí s někdejším prezidentem 👴 Jimmym Carterem, který zemřel na konci prosince ve sto letech. Pohřební ceremonie, které dnes začaly v jeho rodném státě Georgii, potrvají šest dní, uvedla agentura AP.
Slovenský premiér Robert Fico informoval prezidenta 👨 Petera Pellegriniho o své dovolené a o tom, kde pobývá. Dnes to podle deníku Sme uvedl úřad slovenského prezidenta, který se ovšem k místu Ficova pobytu nevyjádřil. Premiér se od prosincové návštěvy Moskvy drží v ústraní, což vyvolalo otázky médií a kritiku od opozice. Na internetu se objevily i vtipy o tom, že Rusové drží Fica v Moskvě jako rukojmího.
Ve věku 1️⃣1️⃣6️⃣ let a 220 dnech zemřel nejstarší člověk na světě, Japonka Tomiko Itókaová. Informovala o tom Gerontologická výzkumná skupina (GRG), která se zabývá výzkumem dlouhověkosti a registruje rekordy v této oblasti. Štafetu po Itókaové převzala o 16 dní mladší Brazilka Inah Canabarrová Lucasová.
Ruská tajná služba FSB oznámila, že zabránila teroristickému útoku v Jekatěrinburgu. V této souvislosti zatkla 4️⃣ nezletilé a zabavila podomácku vyrobené výbušné zařízení, informovala dnes ruská tisková agentura TASS.
Dva nejvyšší představitelé jihokorejské prezidentské ochranky ❌ odmítli žádost policie, aby se dnes dostavili k výslechu. Protikorupční úřad nyní naléhá na úřadujícího prezidenta Čche Sang-moka, aby Prezidentskou bezpečnostní službu (PSS) přiměl ke spolupráci, napsala agentura Jonhap.
Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že jeho armáda za posledních 24 hodin sestřelila osm amerických 🚀 raket ATACMS vypálených Ukrajinou na ruské území. Agentura AFP v této souvislosti upozornila, že Moskva útok těmito raketami ve válce s Ukrajinou označuje za červenou linii, která by neměla být překročena.
Chilský prezident 👨 Gabriel Boric jako první hlava státu navštívil jižní pól, kam podle serveru BBC před ním zavítali jen dva vrcholní představitelé zemí - v roce 2007 tehdejší nizozemská premiérka Helen Clarková a v roce 2011 Jens Stoltenberg jako norský premiér.
Navzdory vysokým ztrátám ruská armáda na východě Ukrajiny pokračuje v ☝ dobývání dalších území ve válce, kterou začala invazí v únoru 2022. Podle agentury DPA, která se odvolává na vojenský blog DeepState, považovaný za blízký ukrajinské armádě, se ukrajinští obránci museli vzdát dalších tří obcí u města Pokrovsk, důležitého logistického uzlu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, o který se bojuje už měsíce.
Od 30. července 2024, kdy prezident 👨 Petr Pavel udělil první čtyři milosti, do konce loňského roku obdržela prezidentská kancelář 426 žádostí, uvedl mluvčí Hradu Filip Platoš. Žádnou další milost prezident neudělil. Za poslední dva měsíce loňského roku se počet žádostí navýšil o necelou třetinu.