Navzdory nejisté ekonomické situaci Češi na cestování nezanevřeli, a i o letošních Vánocích vyrazí do zahraničí. A ve srovnání s předchozími covidovými sezónami jich bude cestovat mnohem víc.
Španělská Malaga se dostává do popředí zájmu českých investorů. Nemovitosti ve městě, které je velmi oblíbené i kvůli celoročním příjemným teplotám, se stále dají sehnat za rozumnou cenu. Byt v historickém centru, dvacet minut od moře, vyjde na tři miliony korun. „Vlastně zhruba tak v 70 procentech volají lidé, kteří prodali byt například v Opavě nebo třeba Olomouci a peníze chtějí investovat,“ dodává Obonete Ubam, Čech s nigerijskými kořeny, který ve Španělsku zprostředkovává prodeje nemovitostí.
Trh s hrami pro mobilní zařízení v letošním roce zřejmě vykáže první pokles od začátku éry chytrých telefonů. Odvětví se nyní potýká s poklesem spotřebitelských výdajů, s růstem nákladů na reklamu a také s poklesem zájmu v souvislosti s koncem pandemie covidu-19.
Měnová politika je podle guvernéra České národní banky (ČNB) Aleše Michla přísná dost. „Krátkodobá úroková sazba je na nejvyšší úrovni od roku 1999. Meziroční změna nových hypoték byla v září minus 82 procent. Meziroční změna nových úvěrů pro podniky činila minus 64 procent. Poptávkové tlaky na inflaci plynoucí z domácí ekonomiky se zmírňují, spotřeba domácností dokonce klesá,“ vyjmenovává Michl v rozhovoru pro newstream.cz.
Druhá nejsilnější ekonomika by mohla patřit k akciovým vítězům celého příštího roku. Pokud tedy Čína zvládne nezřízené promořování, do něhož se nyní nově pouští a které v rámci náhlé otočky nahrazuje drakonické covidové restrikce, komentuje ekonom Lukáš Kovanda.
Zástupci členských zemí Evropské unie se předběžně dohodli s Evropským parlamentem na konečné podobě plánu REPowerEU, který má unii pomoci vymanit se ze závislosti na ruských fosilních palivech. Program přináší pro tento účel nové granty v celkové výši 20 miliard eur (skoro 490 miliard korun), které budou státy čerpat skrze dodatky k takzvaným plánům obnovy reagujících na pandemii. Česku by z nich mělo připadnout zhruba 17 miliard korun.
Nikdo z vlády nerozumí ekonomice, říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Jsou to od něj ostrá slova. Ale Hanák si je rád dovoluje. Je to matador, a na břitké komunikaci založil celou svou dlouholetou kariéru v čele vlivné lobbistické organizace. Dosud mu to vycházelo. A jestli mu to bude vycházet dále mu může být vlastně jedno. Jeho mandát v čele Svazu končí v květnu příštího roku, může si dovolit mluvit otevřeně a bez servítek. „Ve vládě jsou jenom samí učitelé a starostové. Není tam jediný makroekonom,“ říká muž, který je evidentně nervózní z malé ekonomické kompetentnosti současné vlády.
Za první tři čtvrtletí letošního roku se počet obyvatel ČR zvýšil díky migraci o 10 200 na 10,527 milionu. Přirozeným způsobem podle statistiků obyvatel ČR od ledna do konce září ubylo, když počet zemřelých bylo o 11 200 více než narozených.
Vánoční prodeje dál rostou. Tržby obchodníků o třetím adventním víkendu jsou meziročně o deset až 20 procent vyšší, některé obchody i přes letošní zdražování hlásí také stejný nárůst počtu zákazníků. Lidé nejvíce nakupovali hračky, elektroniku či oblečení. Kromě vánočních dárku je velká poptávka po vánočních dekoracích a potravinách, včetně potřeb na pečení cukroví. Vyplývá to z informací obchodníků. Prodeje rostou i přes pokračující inflaci, která podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v říjnu činila 15,1 procenta.
Škoda Auto zvažuje odchod z čínského trhu, rozhodne se v příštím roce. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na rozhovor serveru Automobilwoche se šéfem automobilky Klausem Zellmerem. Podle Zellmera na čínském trhu, který byl v roce 2021 čtvrtým největším pro automobilku, panuje velmi tvrdá konkurence. Firma by se mohla více zaměřit na indický trh. Skupina Volkswagen, jejíž je Škoda Auto součástí, výroky nekomentovala, píše agentura Reuters.
V Oslu převzali Nobelovu cenu za mír zástupci letošních laureátů - ruské lidskoprávní organizace Memorial, ukrajinského Centra pro občanské svobody a vězněného běloruského disidenta Alese Bjaljackého. Místo Bjaljackého, kterému běloruský režim neumožnil vycestovat do norské metropole, se ceremoniálu zúčastnila jeho manželka Natalja Pinčuková. Později odpoledne byly ve Stockholmu předány také ostatní Nobelovy ceny - za literaturu, lékařství, chemii, fyziku a ekonomii. Jména laureátu Nobelův výbor oznámil v říjnu.
Meziroční růst spotřebitelských cen v Číně v listopadu zpomalil na 1,6 procenta z říjnových 2,1 procenta. Inflace se tak dostala na nejnižší úroveň za osm měsíců. Oznámil to čínský statistický úřad. Výrobní ceny, které jsou indikátorem budoucího vývoje spotřebitelských cen, se v listopadu dokonce meziročně snížily, a to o 1,3 procenta.
Celkový majetek České republiky měl ke konci loňského roku hodnotu 6,59 bilionu korun a proti předchozímu roku se zvýšil o 12,8 procenta. Vyplývá to z nejnovější konsolidované účetní závěrky České republiky, o které informovalo ministerstvo financí. Majetek státu tvoří zejména stavby, pozemky, movité věci a peníze na účtech.
Nálada v německém exportním průmyslu se v listopadu poprvé za půl roku 👍 zlepšila, mezi podniky nicméně panuje nejistota ohledně kroků příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vyplývá to z průzkumu, o jehož výsledcích dnes informoval mnichovský hospodářský institut Ifo.
Cena bitcoinu dnes dopoledne prudce klesla a přechodně se dostala až pod 9️⃣3️⃣ tisíc dolarů (2,24 milionu korun), což byl za uplynulých 24 hodin pokles o více než pět procent. Podle analytiků jde o přirozenou korekci, bitcoin má podle nich stále šanci překonat hranici 100 tisíc dolarů, uvedl specializovaný server CoinDesk.
V kauze společnosti Městská realitní agentura Havířov, která má na starosti správu a údržbu bytového a nebytového fondu města, policie obvinila další osobu a 3️⃣ firmy. Loni v dubnu si obvinění vyslechlo šest lidí, těm policisté nyní trestní stíhání rozšířili o další zločiny. Vše se týká machinací při zadávání veřejných zakázek či přijímání úplatku, uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.
Zhruba třetina Němců si 🙏 přeje vládu velké koalice, tedy konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD), uvádí průzkum institutu INSA pro deník Bild. Čtvrtina Němců by uvítala vládu unie a Alternativy pro Německo (AfD), která by po očekávaných únorových parlamentních volbách mohla být početně možná, ale je předem politicky vyloučená. CDU/CSU s AfD spolupracovat odmítá, protože ji považuje za krajně pravicovou.
Čeští dolaroví milionáři se podle průzkumu mění z podnikatelů na 👉 investory. Hlavním zdrojem jejich bohatství jsou investice, a to zejména do podnikání v podobě akcií, fondů soukromého kapitálu či korporátních dluhopisů. Vyplývá to z výsledků 14. ročníku průzkumu J&T Banky mezi 277 Čechy, jejichž disponibilní majetek má hodnotu minimálně milion dolarů (24,2 milionu korun).
Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, v letošním třetím čtvrtletí 📈 vzrostl o 82 miliard korun na rekordních 1,146 bilionu korun. Největší nárůst zaznamenaly dluhopisové fondy, informovala Asociace pro kapitálový trh (AKAT).
Nejvyšší správní soud ❌ zamítl kasační stížnost spolku Klimatická žaloba, který spolu s dalšími organizacemi a lidmi žádal po českých ministerstvech konkrétnější opatření ke snižování emisí skleníkových plynů. Potvrdil tak verdikt Městského soudu v Praze, na druhou stranu však uznal, že stát by mohl postupovat rychleji. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce.
Americký výrobce elektromobilů Rivian získal od amerického ministerstva energetiky podmíněný souhlas s poskytnutím úvěru až za 6️⃣,6️⃣ miliardy dolarů (zhruba 160 miliard kjorun) pro výstavbu továrny ve státě Georgia. Kalifornský start-up o tom v pondělí informoval na svém webu.
Výrobce letadel Aero Vodochody loni skončil ve ztrátě 6️⃣7️⃣4️⃣ milionů korun, předloni byl čistý zisk 192 milionů korun. Tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb naopak meziročně vzrostly na čtyři miliardy korun, což souvisí i s novým výrobním programem letounu L-39 Skyfox. Aero dokončilo investice do výrobních linek i do vývoje.
Francouzský řetězec 🏪 Carrefour čelí v Brazílii bojkotu ze strany největších místních výrobců a dodavatelů masa. Podle brazilských médií jde o reakci na prohlášení šéfa Carrefouru Alexandra Bomparda, který uvedl, že řetězec nebude prodávat ve svých francouzských obchodech maso ze zemí skupiny Mercosur, do které patří i Brazílie.