Člověk nemusí být běžec nebo se aktivně věnovat nějakému sportu, aby mohl pocítit pozitivní dopady pravidelného pohybu. Dostačující by mohla být i rychlá každodenní procházka, vyplývá z britské studie. Pouhých 11 minut chůze denně by podle ní mohlo zabránit každému desátému předčasnému úmrtí, píše web BBC.
Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin. Pomáhají tělu vytvářet svaly, iniciovat chemické procesy, transportovat živiny a předcházet nemocem. Tělo si vyrobí jen 11 z těch, co potřebuje. Zbylé aminokyseliny je potřeba dodat tělu prostřednictvím stravy nebo doplňků.
Pyrrochinolinchinon (PQQ) je nepříliš známá, ale přitom důležitá sloučenina, funkcemi podobná vitamínům. Je nezbytná pro správnou funkci buněk a dobré zdraví a tělo ho samo zároveň neumí vyrobit. V současné době se však za vitamín nepovažuje a patří do skupiny růstových faktorů. Získávat jej lze ze stravy, zejména z fermentovaných potravin.
Vědci stále lépe chápou procesy v těle, které vedou ke stárnutí organismu. Na zpomalení stárnutí se pozitivně podepisuje celá řada látek, které postupně představujeme v seriálu Biohacking. Tentokrát se budeme věnovat rutinu, látce, která má pozitivní vliv zejména na srdeční činnost, ale také tlumí nástup neurodegenerativních chorob v čele s Alzheimerovou chorobou či Parkinsonem. Rutin přitom najdeme v běžných potravinách, včetně jablek nebo třeba v zeleném čaji.
Jednou z klíčových anti-aging molekul, která si stále významněji dobývá místo ve vědě a medicíně, je fisetin. Pomáhá předcházet řadě největších nebezpečí pro fyziologické stárnutí. Nejvíce jej obsahují jahody.
Experti zabývající se dlouhověkostí tvrdí, že je pro naše zdraví tak klíčový, že hladina glutathionu v našich buňkách se stává předpovědí délky života. Jeho produkci lze ale podpořit správnou stravou a vhodně zvolenými doplňky stravy.
Koenzym Q10 je velmi známý doplněk stravy, který je běžně doporučován k užívání zejména starší generaci či pacientům se srdečními problémy. O jakou vlastně látku se ale vlastně jedná? K čemu je dobrá? A komu nejvíce pomůže k lepšímu zdraví a delšímu životu.
Začátek roku je tradičně časem předsevzetí. Pokud jste si slíbili, že se budete lépe starat třeba o své tělo, v dalším pokračování seriálu Biohacking se dozvíte, jak využít antiaging molekulu quercetin (kvercetin). Jde o užitečnou látku, která je přítomná v řadě potravin a v řadě studií byly prokázány její antikarcinogenní, protizánětlivé a antivirové účinky.
Zdravý spánek je základem kvalitního a dlouhého života. Vylepšit si jej můžete užíváním koenzymu se zkratkou NAD. Ten navíc zpomaluje stárnutí cév a podporuje fungování mnoha orgánů.
Až polovině populace hrozí závažný problém. V důsledku genetické mutace některých enzymů se jejich organismu nedaří odbourávat látku zvanou homocystein. Té se přitom tělo musí zbavit, jinak působí jako vnitřní zabiják. Biohackeři naštěstí vědí, jak organismu pomoct.
Anti-age je buzzword posledních let. Stárnou silné ročníky, takže výzkum o tom, jak zlepšit či dokonce oddálit stárnutí, jede na plné obrátky. V dalších dílech seriálu Biohacking se podíváme na poslední anti-age metody.
Ceny ropy 🛢 dnes klesají 📉 o více než jedno procento. Může za to silný dolar a vysoký růst zásob pohonných hmot v USA v minulém týdnu. Cena severomořské ropy Brent ztrácela 1,1 procenta a prodávala se za 76,20 dolaru za barel. Cena lehké americké ropy WTI se snižovala o 1,2 procenta na 73,34 dolaru za barel.
Spoluzakladatel a šéf společnosti OpenAI Sam Altman čelí žalobě, kterou na něj podala jeho sestra Ann Altmanová. Ta tvrdí, že ji Altman v letech 1997 až 2006 pravidelně sexuálně zneužíval, uvedla agentura Reuters. Podnikatel se proti nařčení ohradil ve společném prohlášení se svojí matkou a dvěma bratry, které zveřejnil na síti X.
Pražská burza mírně oslabila 📉. Index PX klesl o 0,10 procenta na 1784,62 bodu. Dolů burzu táhl hlavně pokles ceny akcií Komerční banky a energetické firmy ČEZ. Cenné papíry Komerční banky zlevnily o 0,29 procenta na 863,50 koruny a akcie ČEZ o 0,30 procenta na 997 korun.
Koruna stagnovala k euru a oslabila k dolaru. Vůči euru zůstala česká měna oproti předchozímu závěru beze změny v kurzu 25,13 koruny za euro, k dolaru ztratila 17 haléřů na 24,40 koruny za dolar.
Maloobchodní síti Hruška 🛒 klesly v roce 2023 konsolidované tržby meziročně o 181 milionů na 7,8 miliardy korun. Pokles 📉 představoval 2,3 procenta. Čistý zisk vzrostl o 26 milionů na 265 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy.
Eurozóna 💶 má chmurné vyhlídky, teď je zhoršuje i hrozba cel v USA, píše Reuters. Hospodářský blok, v němž je 20 zemí Evropské unie platících eurem, přitom už více než rok balancuje na pokraji hospodářské recese.
Sporný novýtříkolejný most 🌉 přes Vltavu na pražské Výtoni pro Správu železnic za 128,7 milionu korun vyprojektují firmy Sudop Praha a Top Con Servis. Konstrukce má při zachování pilířů nahradit nynější památkově chráněný ocelový most, který je v havarijním stavu.
Letecká společnost Smartwings ✈ loni na pravidelných a charterových letech přepravila 6,5 milionu cestujících, meziročně o pětinu víc 📈. Je to zároveň o 16,3 procenta lidí víc než v roce 2019 před pandemií covidu-19. Dalších 1,85 milionu pasažérů přepravila loni letadla Smartwings pro jiné dopravce, celkem tak bylo cestujících 8,3 milionu, uvedly aerolinky v tiskové zprávě.
Miliardář Elon Musk chce koupit zámek 🏰 v Toskánsku, píše místní deník Il Tirreno. Vybírá si mezi dvěma lokalitami. Americkému magnátovi učarovala Itálie při jeho poslední dovolené loni v listopadu, napsal list.
Generali penzijní společnost jako první na českém trhu nabídla alternativní účastnický fond Future, který spojuje investice do akcií světových firem s alternativními aktivy, jako jsou nemovitosti, komodity nebo kryptoměny. Většina ostatních penzijních společností svoje alternativní fondy připravuje.