
Bitcoin padá. Už je čas nakupovat?
MoneyVýprodej zasáhl vedle akcií i kryptoměny, cena bitcoinu spadla pod 80 tisíc dolarů (1,8 milionu korun). Trhy se obávají, že svět se nevyhne obchodní válce. Z toho důvodu se zbavují rizikovějších aktiv.
Výprodej zasáhl vedle akcií i kryptoměny, cena bitcoinu spadla pod 80 tisíc dolarů (1,8 milionu korun). Trhy se obávají, že svět se nevyhne obchodní válce. Z toho důvodu se zbavují rizikovějších aktiv.
Cla oznámená americkým prezidentem Donaldem Trumpem stále rezonují světovými trhy. Na začátku týdne prudce klesají akcie jak v Evropě, tak i v Asii.
Mediální společnost Trump Media & Technology Group (TMTG), kterou vlastní americký prezident Donald Trump, spolupracuje s kryptoměnovou platformou Crypto.com na spuštění série burzovně obchodovaných fondů (ETF) a produktů prostřednictvím své značky Truth.Fi. TMTG mimo jiné provozuje sociální síť Truth Social.
Podceňovat ženy investorky, jako tomu bývalo dosud, je dnes docela směšné. Podle expertky Mariky Čupa i podle analýzy investorů od společnosti Revolut se totiž jasně ukazuje, že ženy v Evropě investují lépe, opatrněji a kvalitněji než muži. A to dokonce ve všech věkových skupinách. Přečtěte si, proč jsou ženy investorky lepší a jak se k investování odhodlává i stále více českých žen.
Cena bitcoinu po ohlášení prezidentova nařízení klesla, protože trh zklamalo, že vláda neplánuje žádné nákupy kryptoměn.
Bitcoin posiluje ve srovnání s minimem z minulého týdne o pětinu. Prudce zpevňují i další kryptoměny. Reagují na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že několik digitálních měn bude součástí nové strategické rezervy Spojených států.
Nejznámější kryptoměna prudce posilovala po Trumpově vítězství v listopadových prezidentských volbách. Od té doby však ztratila více než čtvrtinu své hodnoty.
Za krádeží kryptoměn z kryptoměnové burzy Bybit stáli Severokorejci. Společnost Elliptic, která se zabývá analýzou blockchainu, útok spojuje se severokorejskou státem sponzorovanou skupinou Lazarus Group. Podle zpravodajského serveru NBC News je zcizení kryptoměn za v přepočtu 1,5 miliardy dolarů (bezmála 36 miliard korun) zatím největší v historii tohoto odvětví.
Jen přesvědčení kryptoskeptici nyní věří, že by současný býčí trh bitcoinu měl v nejbližší době skončit. Naopak. Sílí hlasy, které věští nejznámější kryptoměně svižnou jízdu vzhůru. Některé smělé odhady uvádějí, že bitcoin by ještě letos mohl stát i 200 tisíc dolarů, tedy více než dvojnásobek současné hodnoty. Spolu s rostoucí dominancí bitcoinu se na trhu digitálních měn ale objevuje ještě jeden, a to poměrně rizikový trend. Má podobu meme coinů, které s příslibem rychlých zisků přivádějí investory na buben. Příkladem z tohoto týdne je neznámá kryptoměna $LIBRA, s níž si mezinárodní ostudu utrhl argentinský prezident Javier Milei. A spousta lidí přišla o hodně peněz.
U penzijních společností si nově můžete vybrat také investování do alternativních aktiv. Vznikají kvůli tomu nové alternativní fondy, které umožní investování do nemovitostí či do kryptoaktiv. Změnu zákona na přímé investice penzijních fondů do bydlení teprve vláda ale chystá, jak před pár dny oznámil ministr financí Zbyněk Staňura. Přečtěte si, kde už investování do alternativních fondů ale možné je a kde se teprve chystá.
Argentinský prezident Javier Milei by mohl v brzké době čelit impeachementu kvůli své angažovanosti ve světě kryptoměn. Tvrdí to alespoň advokáti tamní opozice, kterou známý libertarián popudil tento pátek, když na svém účtu na X podpořil projekt alternativní kryptoměny LIBRE.
Obchodníky s kryptoaktivy čekají nové povinnosti. Nově už i v Česku platí zákon, který jejich fungování upravuje a nastavuje obdobná pravidla jako pro jiná aktiva. Stát tím konečně dává najevo, že i kryptoaktiva mají své místo na finančním trhu a že je třeba chránit spotřebitele před nekalými obchodníky a danit i tyto investice. Investiční riziko však zůstává i nadále na každém investorovi. Přečtěte si, jaké změny novela přináší a jak se orientovat na rostoucím trhu kryptoaktiv.
Týden odstartoval poměrně razantní sprchou pro akciové trhy. Ještě o víkendu uvalil Donald Trump cla na okolní země, v reakci na to se do obchodní války zapojila také Kanada. V důsledku toho padají růstová i riziková aktiva. A navíc inflace v eurozóně zrychluje. Týden špatných zpráv je tu.
Ceny nejznámějších kryptoměn prudce klesají. Reagují tak na víkendové oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy zavedou cla na dovoz z Mexika, Kanady a Číny, což vyvolává obavy z obchodní války. Bitcoin se propadl hluboko pod 100 tisíc dolarů (2,5 milionu korun). Druhá největší kryptoměna ether při obchodování v Asii pak ztratila více než 26 procent a za den oslabila nejvíce za téměř čtyři roky.
Lidé se na trzích chovají jak v horečce. Má to epicentrum v Bílém domě, varoval klienty legendární hedgeový fond Elliot, jehož majitel podporoval Trumpa. Bublina může chaoticky prasknout.