16 miliard. Tolik dostal klan Rausnitzů za Meoptu

Nadnárodní investiční fond Carlyle Group loni za stoprocentní podíl ve společnosti Meopta-optika, která v Přerově vyrábí optické produkty pro průmyslové, vojenské a spotřební použití, zaplatil bezmála 16,1 miliardy korun. ČTK informaci získala ze znaleckého posudku, který ocenil jmění Meopty-optika v souvislosti s její následnou fúzí s firmou Meopta.
Podíl v Meoptě-optice fond Carlyle Group koupil od rodiny Rausnitzů prostřednictvím dceřiné společnosti Prism BidCo. Transakce byla oznámena loni na jaře a v létě ji schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Fond Carlyle Group se stal majitelem Meopty-optiky na začátku loňského října.
Znalci v posudku stanovili hodnotu jmění Meopty-optiky na 16,424 miliardy korun. Pořizovací cena stoprocentního podílu v Meoptě-optice je v posudku stanovena na 16,06 miliardy korun. Meopta-optika se loni sloučila se svým novým stoprocentním vlastníkem - firmou Meopta, kterou kvůli nákupu přerovského podniku založil investiční fond Carlyle Group. Meopta-optika poté zanikla a nástupnickou firmou se stala Meopta. Jejím stoprocentním vlastníkem je prostřednictvím firmy Prism SecurityCo investiční fond Carlyle Group.
„Ve společnosti Meopta jsme identifikovali atraktivní příležitost investovat do vysoce kvalitního a diferencovaného podniku. Kromě jedinečného vertikálně integrovaného výrobního procesu nabízí společnost prvotřídní odborné znalosti v oblasti navrhování, výroby, montáže a testování optických komponentů a systémů a má dobré předpoklady těžit ze silných sekulárních trendů a rostoucí poptávky po svých specializovaných produktech napříč různorodými koncovými trhy,“ komentoval akvizici výkonný ředitel investičního poradenského týmu Carlyle Europe Partners Friedel Drees.
Konec jedné rodinné ságy
Areál Meopty v Přerově zahrnuje 140 tisíc metrů čtverečních výrobních prostor. Meopta zaměstnává 1700 lidí a 90 procent produkce exportuje. Společnost Meopta-optika v roce 2022 zvýšila čistý zisk o třetinu na rekordních 1,078 miliardy korun z 806,4 milionu korun v roce 2021. Její tržby předloni hlavně díky vysoké poptávce po optoelektronice určené pro polovodičový průmysl vzrostly o 1,364 miliardy korun na 5,038 miliardy korun, což je také nejvyšší hodnota v historii firmy. Loni od ledna do září Meopta-optika utržila 2,75 miliardy korun a měla zisk 378,2 milionu korun.
Hlavním akcionářem Meopty-optiky byl dlouho Čechoameričan Paul Rausnitz. V roce 2018 ve věku 90 let zemřel. Přerovskou firmu od té doby vlastnil synovec předchozího majitele Gerald Rausnitz a jeho syn David Rausnitz. Mezi zájemci o podíl v Meoptě byla firma Carl Zeiss a fond Carlyle Group, se kterým se vlastníci Meopty nakonec dohodli.
Nadnárodní investiční fond Carlyle Group se na začátku října stal stoprocentním vlastníkem společnosti Meopta-optika, která v Přerově vyrábí optické produkty pro průmyslové, vojenské a spotřební použití. Podíl v Meoptě koupil fond od rodiny Rausnitzů prostřednictvím dceřiné společnosti Prism BidCo. Hodnota transakce, která byla oznámena letos na jaře a v létě ji schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, nebyla zveřejněna. Hospodářské noviny v květnu uvedly, že Carlyle Group koupí stoprocentní podíl za necelých 700 milionů eur (17,3 miliardy korun).
Rodinná sága Rausnitzů v Meoptě skončila. Přerovskou firmu nově vlastní americký fond
Zprávy z firem
Fondu v Česku patří start-up Phrase, který vyvíjí cloudovou platformu pro automatizaci a lepší efektivitu jazykových překladů, a také majoritní podíl v brněnském výrobci elektronových mikroskopů Tescan Orsay. V Evropě má Carlyle Group pobočky ve Francii, Německu, Irsku, Itálii, Lucembursku, Nizozemsku, Španělsku a Velké Británii.
Společnost Meopta-optika, která v Přerově vyrábí optické produkty pro průmyslové, vojenské a spotřební použití, v roce 2022 zvýšila čistý zisk o třetinu na rekordních 1,078 miliardy korun z 806,4 milionu v roce 2021.
Přerovská společnost Meopta hlásí rekordní zisky i tržby, pomohla i zvýšená poptávka po polovodičích
Zprávy z firem
Když někdo na Západě přijde se startupovým nápadem, obvykle přemýšlí hlavně o trhu, obchodu, marketingu. „My jsme spíše velmi dobří tvůrci produktů, možná v něčem lepší než Silicon Valley,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz investor a podnikatel Jiří Hlavenka. „Silicon Valley říká – my jsme tvůrci byznysu. Většina českých startupů, jeden vedle druhého – a mám zkušenosti s mnoha desítkami – hapruje v obchodě,“ zdůrazňuje finančník, který je také radním Jihomoravského kraje pro vědu, výzkum a inovace.
Jiří Hlavenka: Češi jsou dobří tvůrci produktů, ale mizerní obchodníci
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.