AB InBev se definitivně otřepal z covidu. V Evropě těžil z prodeje dražších piv prémiových značek

Největší světový pivovar má za sebou uspokojivý rok, lidé se loni po předchozí vynucené covidové přestávce vrátili do barů a na pivu nešetřili. Američané i Evropané si oblíbili dražší, prémiové značky.
Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev zvýšil ve druhém čtvrtletí zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) o pět procent na 5,1 miliardy dolarů (122,7 miliardy korun). Výsledek překonal očekávání analytiků, přispěly k němu vyšší ceny a poptávka v Latinské Americe, uvedla firma. Tržby vzrostly o devět procent na 14,8 miliardy dolarů.
Bez započtení výkyvů směnných kurzů a akvizic a prodeje se tržby zvýšily o 11,3 procenta. Růst tržeb kromě zdražení podpořil i vyšší objem prodeje a větší zájem o dražší značky. Zisk EBITDA na srovnatelném základě vzrostl o 7,2 procenta, zatímco analytici čekali, že se zvýší o 5,6 procenta, uvedla agentura Reuters.
Plzeňský Prazdroj vykázal loni čistý zisk 4,48 miliardy korun, o téměř o 700 milionů víc než v prvním covidovém roce 2020. Ve srovnání s posledním předcovidovým rokem 2019 byl zisk nižší o šest procent, uvedl pivovar.
Prazdroj loni zdražil čepované pivo, vypilo se ho míň. Zisk pivovaru přesto vzrostl
Zprávy z firem
AB InBev se potýká s růstem nákladů na komodity a dopravu. Na druhé straně zisku pomáhá návrat spotřebitelů do barů a dalších podniků po zmírnění pandemie nemoci covid-19. Nejvýrazněji se růst projevil v Brazílii, Kolumbii, Mexiku a na dalších trzích Latinské Ameriky, kde spotřeba piva a dalších nápojů vzrostla o více než osm procent a zisky rostly dvouciferným procentním tempem.
Naopak objemy v Severní Americe a v Evropě byly o něco nižší, i když mnoho spotřebitelů přešlo na dražší, prémiová piva. Zisk v Evropě díky zájmu o draží značky byl vyšší než loni.
Pivovar zopakoval prognózu, podle které by měl jádrový zisk v letošním roce vzrůst o čtyři až osm procent. U tržeb čeká růst ještě výraznější.
Čechů, kteří chodí na obědy, významně ubylo. A na podzim jich v restauracích bude ještě méně. Aby podniky krizi ustály, musí inovovat. Nabídnout mnohem víc než smažák, varují zástupci gastra.
Smažák už stačit nebude. Aby restaurace krizi překonaly, musí nabídnout víc
Enjoy
Skupina AB InBev vznikla v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev převzal za 52 miliard dolarů amerického konkurenta Anheuser-Busch. V roce 2016 skupina koupila zhruba za 100 miliard dolarů svého největšího rivala SABMiller.
Mezi značky skupiny AB InBev patří například Budweiser, Beck's, Corona či Stella Artois. V České republice firma vlastní českobudějovický pivovar Samson.
Obědové meníčko v první polovině června podle analýzy společnosti Sodexo Benefity stálo v průměru 163 korun. To je o 28 korun více než v roce 2020. Od začátku roku cena obědů roste každý měsíc o korunu až dvě. Nejvíce za obědy platí lidé v Praze, a to 190 korun. Naopak nejlevněji, průměrně za 147 korun, se najedí v podnicích v Karlovarském kraji.
Polední meníčko pod dvě stovky? V Praze už se nahledáte
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.