Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Aerolinky JetBlue převezmou konkurenční Spirit za 3,8 miliardy dolarů

JetBlue koupí svého rivala Spirit
iStock
 ČTK

Dva roky koronavirové pandemie dostaly celý letecký průmysl na kolena. Americké nízkonákladové aerolinky JetBlue ale do nové pocovidové etapy vstupují posílené o svého rivala Spirit Airlines. S svojí nabídkou ve výši 3,8 miliardy dolarů za sebou nechaly řadu dalších zájemců.

Americká letecká společnost JetBlue Airways převezme za 3,8 miliardy dolarů (92,3 miliardy korun) svého rivala Spirit Airlines. Firmy to uvedly ve společném prohlášení. Oba dopravci patří k nízkonákladovým leteckým společnostem a jejich spojením vznikne pátý největší letecký dopravce ve Spojených státech.

Cena za akcii Spirit Airlines činí nejméně 33,50 dolaru a proti středeční závěrečné ceně na burze v New Yorku představuje prémii téměř 38 procent. Akcionáři Spiritu budou od ledna dostávat i malý měsíční poplatek do doby, než bude proces převzetí dokončen. Cena za akcii by se tak mohla vyšplhat až na 34,15 dolaru.

O Spirit se vedl tvrdý boj 

JetBlue nebyly jediné aerolinky, které měly o Spirit zájem. Převzít je chtěla i společnost Frontier Group Holdings, spojení prosazoval i podnikatel v odvětví letecké dopravy a průkopník levného létání Bill Franke. Spirit se s firmou Frontier v únoru dohodl, že se od ní nechá za 2,9 miliardy dolarů převzít, pak se ale do hry vložily aerolinky JetBlue.

JetBlue a Frontier svedly o společnost Spirit tuhý boj a snažily se vytvořit silnější firmu, která bude v USA lépe konkurovat zavedeným leteckým společnostem. To je důležité zejména teď, kdy se odvětví po pandemii potýká s nedostatkem personálu a s vysokými náklady na pohonné hmoty, uvedla agentura Reuters.

Sloučený podnik bude mít flotilu 458 letadel. Obě letecké společnosti budou zatím fungovat samostatně, než bude transakce zakončena.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Zájem čínských firem o fúze a akvizice v USA je nejnižší za téměř 20 let

Čínské firmy se odvrací od USA. Počet fúzí a akvizic je nejnižší za téměř 20 let

Přečíst článek
Doporučujeme