Aerolinky Wizz Air loni snížily ztrátu, letos už čekají zisk

Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air v uplynulém finančním roce snížila ztrátu skoro o 17 procent na 535,1 milionu eur (12,7 miliardy korun). V aktuálním finančním roce ale už firma očekává návrat k zisku, a to díky silné poptávce po cestování a expanzi flotily.
K loňské ztrátě společnosti přispěly vysoké ceny pohonných hmot a válka na Ukrajině. Celoroční výnosy ale stouply o 134,2 procenta na 3,9 miliardy eur. Oznámila letecká společnost ve zprávě o výsledcích hospodaření za finanční rok 2023, který skončil v březnu. Počet přepravených cestujících se zvýšil o 88,3 procenta na rekordních 51,07 milionu.
Wizz Air se zaměřuje na střední a východní Evropu. Firma ale dál zaostává za největšími evropskými nízkonákladovými aerolinkami Ryanair, které se už vrátily k zisku. Konkurenční easyJet počítá s návratem k zisku v letošním fiskálním roce, uvedla agentura Reuters.
Touha lidí cestovat v době po zrušení většiny proticovidových opatření pomohla i irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair. Dostala se ze ztráty a tržby stouply více než jednou tolik.
Ryanair se loni dostal ze ztráty. Letos sází i na rekordní počet spojů z Prahy
Zprávy z firem
Drahé letenky lidem chuť cestovat nevzaly
Společnost Wizz Air dodala, že rezervace na léto jsou vysoké a že se zvyšují ceny letenek. Podobně se vyjadřuje i konkurence, která upozornila, že spotřebitelé stále vyhledávají cestování, přestože jejich příjmy se kvůli vysoké inflaci a růstu úrokových sazeb snižují.
Za aktuální finanční rok, který začal v dubnu, firma očekává čistý zisk v rozmezí 350 milionů až 450 milionů eur. Tento odhad však počítá s tím, že se neobjeví nepříznivé vnější události, jako jsou dodatečné dopady války na Ukrajině či zpoždění dodávek.
Finanční trhy se možná svíjejí v křečích a inflace doléhá na spotřebitele, ale lidé stále létají v hojných počtech. Levnější letenky tak zůstávají v nedohlednu.
Aerolinky si mnou ruce. Drahé letenky lidem chuť cestovat nevzaly
Money
Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair v květnu odbavily 17 milionů cestujících. Je to meziročně o deset procent víc a nejvíc za měsíc ve firemní historii, uvedla firma, která je co do počtu cestujících největší v Evropě.
Letecká jednička Ryanair překonala rekord v počtu cestujících. A s nadějí vyhlíží léto
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.