Airbnb má další potíže. Tentokrát v New Yorku

New York se přidal na seznam měst, která chtějí krátkodobé pronájmy sevřít regulací.
Nabídky ubytování v New Yorku na platformě Airbnb za poslední týden razantně prořídly. Může za to nová místní vyhláška. Úředníci ji ve městě začali prosazovat minulé úterý. Nová pravidla pronajímatelům nařizují, že hostitelé se budou muset registrovat – a splnit celý seznam požadavků – aby mohli nemovitosti pronajímat hostům na méně než 30 dní. Bez speciální registrace mohou hostitelé krátkodobě pronajímat pouze domy, ve kterých také pobývají, a současně jsou povoleni maximálně dva hosté.
Rychlý pohled na stránky Airbnb odhalí, že v New Yorku jsou na něm nabízeny téměř výhradně hotelové pokoje, případě hotelové pokoje apartmánového typu v komplexech postavených na míru krátkodobým pronájmům přes Airbnb, Vrbo a další platformy.
Místa pro krátkodobé ubytování budou muset mít registraci. V novele zákona o podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu to navrhuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Materiál, který se bude týkat například platforem Airbnb, Booking, Expedia a Tripadvisor, tento týden vložilo do meziresortním připomínkovém řízení. Předpokládané nabytí účinnosti je v červenci roku 2025, řekla mluvčí MMR Veronika Hešíková. Rušení nočního klidu novela řešit nebude.
Kladivo na Airbnb. Místa pro krátkodobé ubytování budou muset mít registraci
Politika
Vrátíme peníze
Airbnb pro CNN sdělilo, že rezervace s příjezdem nejpozději 1. prosince nebudou zrušeny, ale společnost vrátí poplatky, které obdržela v souvislosti s těmito pobyty, aby vyhověla novým pravidlům. Zatímco všechny rezervace od 2. prosince budou zrušeny a hostům budou vráceny peníze. Pronajímatelé najdou své nabídky převedené na dlouhodobé pronájmy pouze v případě, že na platformě umožňují rezervace na 30 a více dní. Všechny nabídky, které umožňují pouze krátkodobé rezervace, budou deaktivovány úplně, uvedla společnost.
Akciové zklamání
Není to poprvé, co se Airbnb dostalo do křížku s místními orgány. Krátkodobý pronájem přes Airbnb byl v minulosti úplně zakázán v řadě měst. Například v Berlíně, Barceloně, Paříži či Santa Monice. Většina z nich se nakonec se společností domluvila na kompromisu, a i v těchto místech, lze za určitých podmínek – většinou jde o nutnost speciálního povolení – nemovitosti krátkodobě pronajímat.
Při svém vzniku bylo Airbnb založené na myšlence krátkodobého pronájmu pokoje pro hosty v nemovitosti, kterou hostitel sám obývá. Pronajímaly se dokonce i gauče. Trh se od té doby více zprofesionalizoval a platformě vládnou profesionální správcovské firmy.
Akcie firmy vstoupily na burzu v prosinci roku 2020. Od té doby posílily o pouhých pět procent. Letos sice posilují o 70 procent, ale to se jen vezou na vlně znovuoživeného zájmu o technologické akcie a proti jiným i tak zaostávají. Akcie majitele Facebooku a Instagramu, společnosti Meta, či automobily Tesla od ledna vzrostly o 145 procent.
Online platformy pro krátkodobé pronájmy budou povinny sdílet veřejným orgánům informace o počtu nocí, které byly jejich prostřednictvím pronajaty, povinností bude také předání informace o počtu hostů, schválil Brusel.
Airbnb a spol. už nebudou taková džungle. Zasáhne Brusel
Politika
Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, zveřejnila horší než očekávaný výhled na závěrečný kvartál a její akcie proto po úterním uzavření burzy oslabily. Zisk ve třetím čtvrtletí se ale zvýšil o 46 procent na 1,2 miliardy dolarů (29,7 miliardy korun) a překonal odhady analytiků. Firma to uvedla ve svém sdělení.
Airbnb vydělala za tři měsíce miliardu dolarů, její akcie přesto klesly
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.