Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Airbus výsledky překvapil, výrobních cílů ale nedosáhl

Airbus A380 (ilustrační foto)
Pixabay
 ČTK

Evropský výrobce letadel Airbus loni zvýšil zisk před úroky a zdaněním (EBIT) o 16 procent na 5,6 miliardy eur (132,4 miliardy korun). Výsledky firmy překonaly očekávání trhu. Firma uvedla, že letos chce dodat 720 letadel. Stejný plán měl i loni, ten ale nakonec nesplnil.

Tržby loni stouply o 13 procent na 58,8 miliardy eur, k čemuž přispělo zvýšení dodávek a silný dolar. Podnik s ohledem na potíže v dodavatelských řetězcích zpomalil růst výroby svého nejprodávanějšího letounu A320neo. Na letošní rok skupina stanovila cíl upraveného provozního zisku EBIT na šest miliard eur.

Airbus loni dodal 661 letounů. To sice představuje meziroční nárůst o osm procent, odbyt ale výrazně zaostává za původním cílem 720 kusů. Firma jej později snížila na 700 kusů, ale nakonec od něj pouze několik týdnů před koncem roku zcela upustila.

Air India obmění flotilu, nakoupí pět stovek nových letadel.

Obří kontrakt, Air India nakoupí pět stovek nových letadel od Airbusu a Boeingu

Letecká společnost Air India podepsala dohody s výrobci letadel Airbus a Boeing, od nichž by mohla objednat až 540 strojů. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na obeznámené zdroje, podle nichž by indické aerolinky mohly věc oficiálně oznámit příští týden. Podle Bloombergu by se mohlo jednat o největší nákup v historii letecké dopravy. Air India se snaží vytvořit úspornou flotilu, která by mohla konkurovat místním nízkonákladovým hráčům a silným leteckým společnostem z Perského zálivu. Zástupci společností Airbus, Boeing a Air India se k věci odmítli vyjádřit. Hodnotu dohod zdroje nezmiňují, podle dřívější zprávy agentury Reuters se bude pohybovat v řádu desítek miliard dolarů.

Přečíst článek

Problémy se zásobováním přetrvávají

„Přizpůsobujeme výrobu tak, aby odpovídala zásobování,” uvedl šéf Airbusu Guillaume Faury. „Nepříznivé provozní prostředí způsobilo, že se náš dodavatelský řetězec nemohl zotavit tempem, které jsme očekávali,” dodal.

Co se týče klíčového stroje A320neo, zdroje z odvětví v lednu podle agentury Reuters informovaly o aktualizovaném plánu Airbusu. Do konce roku 2024 jich firma hodlá vyrábět 65 měsíčně, hranici 75 strojů měsíčně Airbus posunul z poloviny desetiletí na rok 2026. Nyní podle zdrojů Airbus vyrábí 45 těchto letadel měsíčně.

Čistá hotovost Airbusu loni vzrostla na 9,4 miliardy eur a přiblížila se hranici, která byla dříve stanovena pro případné odkupy akcií. Faury loni v září investorům řekl, že bude s představenstvem o odkupu akcí jednat, jakmile firma dosáhne u tohoto ukazatele hranice deseti miliard eur.

Letadlo většinou řídí autopilot, ale bez lidské kontroly se zatím neobejde.

Airbus vyvíjí systém, který by mohl nahradit drahé piloty. A zlevnit letenky

Evropský letecký výrobce Airbus testuje autopilota, který nejenomže udrží letadlo ve vzduchu, ale v případě potřeby, například když piloti nejsou z nějakého důvodu schopni akce, sám vybere nejvhodnější blízké letiště, přistane na něm a doroluje k terminálu.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme