Airbus využívá krize Boeingu. Jedná o velkém prodeji letadel A330neo do Číny
Evropský výrobce letadel Airbus jedná o velkém prodeji letadel A330neo do Číny. Některé přední čínské letecké společnosti zvažují nákup více než 100 modernizovaných modelů A330 se dvěma uličkami. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. O podmínkách se stále jedná a načasování prodeje je nejisté.
Rozhovory začaly být intenzivnější poté, co čínský prezident Si Ťin-pching v květnu navštívil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.
Jednání ukazují na stále větší rozdíly mezi Airbusem a Boeingem při podnikání na důležitém čínském trhu letecké dopravy kvůli geopolitickému napětí mezi Pekingem a Washingtonem. Airbus také těží ze svých investic v Číně, včetně továrny, která vyrábí model A320neo a závodu na montáž interiérů do letadel A330.
Americkému výrobci letadel Boeing hrozí ve Spojených státech trestní stíhání kvůli nehodám jeho letadel 737 MAX v letech 2018 a 2019. Americké ministerstvo spravedlnosti totiž dospělo k závěru, že firma porušila podmínky dohody, která ji před trestním stíháním chránila. Informovaly o tom agentura AP a server BBC.Na Boeing se to valí. V USA hrozí firmě trestní stíhání kvůli smrtelným nehodám
Zprávy z firem
Podpoření prodeje
Objednávka z Číny by podpořila pomalejší prodej strojů A330neo, které jsou modernizovanou verzí staršího modelu A330 s novějšími motory a křídly. Airbus vyrábí také modernější model A350, který má delší dolet, a v posledních letech zaznamenal příliv objednávek na tento stroj. Ten je nyní vyprodán nejméně do konce tohoto desetiletí.
V současnosti má Airbus nevyřízených 165 objednávek na A330neo, který měl komerční debut v roce 2018.
Praha opět získá přímé spojení s Čínou. Čínská letecká společnost Hainan Airlines obnoví 24. června pravidelné spojení mezi Prahou a Pekingem. Létat bude třikrát týdně. Na Ruzyň se čínský dopravce vrací po více jak čtyřleté přestávce.Z Prahy opět začne létat přímý spoj do Číny
Zprávy z firem
Čínským aerolinkám by dohoda zajistila rychlejší přístup k novým letadlům, která mají nižší spotřebu paliva. Dodávky letadel Airbus A350 a konkurenčního Boeing 787 Dreamliner se totiž hromadí a doba odbytu těchto strojů se prodlužuje. Čína sice pracuje na rozvoji svého domácího leteckého průmyslu s modelem C919 od firmy COMAC, v kategorii letadel se dvěma uličkami ale zatím žádný stroj nenabízí.
Poptávka po velkých letadlech s dvěma uličkami prudce vzrostla díky tomu, že se dálková doprava vzpamatovává z propadu způsobeného pandemií nemoci covid-19. Letecké společnosti po celém světě objednávají nová letadla se dvěma uličkami, aby nahradily své stárnoucí, méně úsporné letouny a rozšířily nabídku.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.