Airbus získal největší samostatnou objednávku na letadla v historii letectví

Evropský výrobce letecké techniky Airbus získal od indických nízkonákladových aerolinek IndiGo zakázku na 500 letadel. Airbus na aerosalonu u Paříže oznámil, že jde o největší samostatnou objednávku na letadla v historii komerčního letectví.
Podle katalogových cen činí hodnota objednávky asi 55 miliard dolarů (zhruba 1,2 bilionu korun), uvedla agentura AFP. Při takto velkých zakázkách nicméně výrobci letadel obvykle poskytují značné slevy.
Co vše je letos na aerosalonu v Le Bourget k vidění? Podívejte se na fotogalerii:
Zakázku tvoří letadla řady A320, která by měl Airbus firmě IndiGo dodat v letech 2030 až 2035. „Tato významná zakázka představuje novou kapitolu ve vztahu mezi společnostmi Airbus a IndiGo," uvedl obchodní ředitel Airbusu Christian Scherer.
Saúdskoarabská zbrojovka SCOPA podepsala s evropským výrobcem letecké techniky Airbus dohodu, že budou společně v Saúdské Arábii vyrábět civilní a vojenské vrtulníky. Uvedl to šéf společnosti SCOPA Fauáz Akíl. Zbrojovka podle něj očekává za 20 let investice více než 2️⃣5️⃣ miliard rijálů, tedy 145 miliard korun.
Airbus bude vyrábět vrtulníky v Saudské Arábii. S tamní zbrojovkou uzavřel mnohamiliardový kontrakt
Zprávy z firem
Airbus zakázku představil v první den tradičního aerosalonu na letišti Le Bourget u Paříže, který je největší přehlídkou letecké techniky na světě. Aerosalon se naposledy konal v roce 2019, před dvěma lety jej organizátoři kvůli pandemii zrušili.
Na přehlídku v Le Bourget už minulý týden vyrazila i česká delegace. Mezi předváděnými letouny nechybí dvojice českých strojů L 410 NG a Shark.
Americký výrobce letadel Boeing mírně zvýšil odhad dodávek nových letadel na příštích 20 let. Důvodem je vysoká poptávka na trhu s letadly s jednou uličkou, o která mají zájem nízkonákladové aerolinky.
Boeing se do budoucna dívá s větším optimismem i díky vyšší poptávce po menších letadlech
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.