Miliarda pro Zomato. Akcie firmy při vstupu na burzu zdvojnásobily hodnotu

Rozvozce jídla, společnost Zomato, vstoupil na bombajskou burzu. Akcie po zahájení obchodování zdvojnásobily svou hodnotu. To je příznivou zprávou pro podobné start-upy.
Indický podnik nabídla akcie za 76 rupií (cca 22 korun) za kus, z nabídky pak získal 1,26 miliardy dolarů (téměř 35 miliard koru). Po otevření trhu se cena akcií totiž zvýšila o 82,8 procenta. Tržní kapitalizace firmy tak překonala hranici jednoho bilionu rupií (293 miliard korun) a firma se dle indického listu Business Standart dostala mezi 50 nejhodnotnějších firem na bombajské burze.
Indie je v letošním roce jedním z nejaktivnějších trhů pro primární nabídky akcií. Pomohl jí přiliv peněz ze zahraničí a vysoký zájem od drobných domácích investorů. Na konci března ale nadšení investorů z akcií a primárních nabídek utlumila nová vlna nemoci covid-19. Z indických start-upů chystají vstup na burzu také finanční společnost Paytm, hotelový podnik Oyo Hotels nebo firma nabízející sdílené jízdy Ola.
Nákladní divize provozovatele alternativní taxislužby Uber koupí za 2,25 miliardy dolarů (téměř 49 miliard korun) přepravní společnost Transplace.
Uber spojuje. Jeho nákladní divize koupí za miliardy přepravní firmu Transplace
Zprávy z firem
Firmu podporuje největší fintechová společnost na světě, čínský Ant Group, která vlastní 16,53procentní podíl Zomata. Největším akcionářem firmy je internetová společnost Info Edge (India) s podílem 18,55 procenta.
Zomato zahájila provoz v roce 2008 a během následujích několika let se rozrostla po celé Indii. V roce 2012 překročila hranice a expandovala do několika okolních států. V dnešní době operuje ve 24 zemích včetně České republiky a celosvětově zaměstnává na pět tisíc lidí.
Nikolaj Storonskij dnes nabízí službu pro celý finanční život jejího uživatele. Od normálního účtu po možnost investovat do akcií i kryptoměn.
Nudil se, a tak založil Revolut. Dnes je z něj miliardář
Leaders
Americká makléřská společnost Robinhood Markets chce z chystané primární veřejné nabídky akcií (IPO) na trhu Nasdaq v New Yorku získat až 2,3 miliardy dolarů (50 miliard korun).
Nasdaq čeká rekordní IPO. Robinhood chce upsat akcie za 2,3 miliardy dolarů
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.