Akciovou rally Lagardère živí spekulace o plánu Vivendi firmu převzít

Akcie francouzské mediální společnosti Lagardère dnes na burze v Paříži přidávají více než 20 procent. Podle analytiků je to výsledek spekulací, že by firmu mohla ovládnout konkurenční Vivendi.
Vivendi už vlastní v 27 procent akcií. Nově se však firma dohodla, že koupí 17,9 procenta od dalšího investora, a sice od firmy Amber Capital. Zaplatí 610 milionů eur (15,4 miliardy korun). Pokud úřady tuto dohodu schválí, podíl Vivendi v Lagardère přesáhne 30 procent. Což je podle francouzských zákonů mezník pro to, aby zbývajícím akcionářům předložila nabídku na odkup jejích akcií. Spojením obou podniků by tak vznikla jedna z největších mediálních skupin v Evropě, píše agentura Reuters.
Vivendi chce nabídnout za jednu akcii Lagardère 24,10 eura, což je stejná cena, jakou zaplatí Amber Capital. To oceňuje celou skupinu na 3,4 miliardy eur. Tržní hodnota Lagardère podle středeční závěrečné ceny akcií na burze činila 2,7 miliardy eur.
Český miliardář Daniel Křetínský koupil asi 5,1 procenta akcií ve francouzské televizní skupině TF1. Ukazují to záznamy pro akciovou burzu v Paříži, na které se odvolává agentura Reuters. Křetínský chce podle francouzského hospodářského deníku Les Echos podíl ve firmě ještě zvýšit.
Křetínský posiluje vliv na francouzském mediálním trhu, navýšil podíl v TF1
Leaders
Prodej podílu by však mohl trvat měsíce, protože vyžaduje povolení regulačních orgánů, včetně orgánů EU. Cílem Vivendi je podle jejích slov dokončit akvizici nejpozději v prosinci 2022. Analytici však upozorňují, že převzetí může narazit na problémy s antimonopolními úřady. Vivendi i Lagardère totiž vlastní i vydavatelské společnosti. Podle zdrojů je však mnoho akcionářů připraveno podíl prodat, včetně katarského investičního fondu, který vlastní 11,5 procenta akcií.
V případě úspěchu bude akvizice Lagardère znamenat konec společnosti, která kdysi patřila k francouzským národním šampionům a která v minulosti, kdy žil její zakladatel, vlastnila mimo jiné velké podíly ve společnostech, jako je výrobce letadel Airbus. Dědic a generální ředitel Arnaud Lagardère části konglomerátu postupně rozprodává.
Společnost Lagardère vlastní mimo jiné časopis Paris Match, týdeník Journal du Dimanche nebo rozhlasovou stanici Europe 1. Dále skupina vlastní maloobchodní aktivity v odvětví cestovního ruchu a působí ve vydavatelské činnost, mimo jiné vlastní značku Hachette.
Diskuse před dvěma lety v Evropě byla vyloženě protijaderná. Dnes ne že by byla úplně projaderná, ale už má nad jádrem nadhled. Smiřují se s tím. Česko v tom sehrálo důležitou roli. Teď nás totéž čeká s plynem, říká vicepremiér a ministr resortů průmyslu a dopravy Karel Havlíček v rozhovoru pro newstream.cz. Další vláda bude podle něj krom dostavby Dukovan připravovat i plán pro Temelín, malé reaktory nic nevyřeší.
Česko mění pohled Evropy na jádro, říká vicepremiér Havlíček
Politika
Vivendi vlastní například filmové a televizní studio Canal+, reklamní společnost Havas či vydavatelství Editis. Největším akcionářem firmy je konglomerát Bolloré, který vlastní francouzský miliardář Vincent Bolloré.
Mediální snahy Bollorého podle zdrojů ve Francii znepokojily nejbližší okolí prezidenta Emmanuela Macrona. Někteří se obávají, že nové mediální impérium by mohlo způsobit, že média budou před prezidentskými volbami v roce 2022 zaplavena pravicovými názory.
Americká průmyslová společnost Parker-Hannifin koupí z 6,3 miliardy liber (188,1 miliardy korun) britskou zbrojní a leteckou firmu Meggitt.
Britskou Meggitt koupí Američané
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.