Alibaba zaskočila investory, zklamala v tržbách. Akcie jejího rivala rostou
Z výšky se dopadá tvrdě. Své o tom ví i čínský internetový prodejce Alibaba, donedávna symbol úspěchu a nikdy nekončícího růstu. Letos se zřejmě po sérii zásahů Pekingu obratově vrátí na úroveň z roku 2014, oznámila firma čínského miliardáře Jacka Maa.
Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding ve druhém čtvrtletí svého finančního roku zvýšil tržby o 29 procent na 200,7 miliardy jüanů (asi 699 miliard korun). To je nejpomaleji za posledních šest čtvrtletí a méně, než trvrdily odhady. Firma ve svém sdělení uvedla, že za celý rok by měla růst nejpomaleji od roku 2014. Na vině je podle agentury Reutes klesající spotřeba v Číně a přísnější dohled kontrolních úřadů. Zklamání investorů se propisuje do jejich akciiových sázek, titul ještě před otevřením newyorské burzy ztrácí více než osm procent na 149 dolaru za akcii. To akcie konkurenční JD.com na americkém burzovním trhu Nasdaq naopak přidávají téměř pět procent.
Analytici v anketě společnosti Refinitiv odhadovali, že tržby Alibaby se ve druhém čtvrtletí zvýší na 204,93 miliardy jüanů. Čistý zisk meziročně klesl o 81 procent na 5,37 miliardy jüanů.
Colin Huang patřil díky úspěchu jeho platformy Pinduoduo k nejrychleji bohatnoucím Číňanům. Když ale tamní úřady začaly regulovat e-commerce giganty, Huang byl tím, kdo začal chudnout nejvíc. Od ledna letošního roku tak již přišel o téměř 28 miliard dolarů.Největší smolař roku? Zakladatel Pinduoduo doplácí na čínské regulace
Zprávy z firem
Pád z výsluní
Alibaba je těžkou vahou v sektoru čínského internetového prodeje. Dlouho bývala dávána ostatním firmám za vzor, ale jako na první na ni také dopadla přísná ruka čínských úřadů, když Peking zpřísnil předpisy týkající se digitálních technologií.
Regulační zásahy uškodily také čínskému gigantovi v oblasti her a sociálních médií Tencent Holdings. Ten zaznamenal nejpomalejší čtvrtletní růst tržeb od vstupu na burzu v roce 2004. Naopak tržby společnosti JD.com, velkého konkurenta Alibaby, v období od července do září odhady analytiků překonaly.
Zakladatel Alibaby Jack Ma po své loňské kritice čínského regulačního systému téměř zmizel z veřejného života. Jeho firma na jaře dostala pokutu 18 miliard jüanů (tehdy asi 60 miliard korun) za maření hospodářské soutěže.
„Znovuobjevení“ Jacka Maa nakoplo Alibabu. Rostou jí akcie a současně ohlásila plány na expanzi.Jack Ma je zpět. A Alibaba se chce znovu rozjet
Zprávy z firem
Investovat v Číně, nebo se druhé největší ekonomice světa obloukem vyhnout? O to se hádají vlivní investoři George Soros a největší asset manager světa BlackRock.Investiční titáni BlackRock a George Soros se přou o Čínu
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.